Şeb-i Arus Törenleri Ne Zaman 2021, Şeb-i Arus Nedir?

Şeb-i Arus Törenleri Ne Zaman 2021
Şeb-i Arus Törenleri Ne Zaman

Şebi Arus Haftası Ne Zaman 2021, Şeb-i Arus Anlamı Nedir?  2021 Şeb-i Arus Kutlanacak Mı? Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen Şeb-i Arus Törenleri her yıl Konya ilinde kutlanmaktadır. Peki bu yıl Şeb-i Arus törenleri yapılacak mı? Müslüman alemi için önemli günlerden olan Şeb-i Arus günü etkinliklerinin olup olmayacağı merak konusu…Pandemi dolayısı ile etkinliklerin düzenlenip düzenlenmeyeceği ise henüz belli değil… İşte Şeb-i Arus Haftası Ne Zaman 2021, Şeb-i Arus Anlamı Nedir? 2021 Şeb-i Arus törenleri hakkında Merak edilen detaylar…

2021 Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri

Her yıl Mevlevilikte, “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek üç kelimeyle hayatını özetleyen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Hz.’lerinin öldüğü geceyi anmak için Konya’da düzenlenen dini törenlerdir. Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Hz.’lerinin ölüm yıl dönümlerinde 17 Aralık tarihlerine denk gelen haftalarda yapılan ve “Vuslat Yıldönümü, Uluslararası Anma Törenleri” olarak isimlendirilmeye başlanılan törenler, halk arasında Şeb-i Arus Törenleri olarak da telaffuz edilmektedir.

Şeb-i Arus’un Anlamı Nedir?

Şeb-i Arus kelimesi “Düğün Gecesi” demektir. Mevlâna Hazretleri ölüm gününü “Hakk’a vuslat” yani “Yaradan’a Kavuşma” (Düğün Gecesi) saymıştır, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Ölüm Mevlâna Hazretleri için kişinin aslına dönüşü, kaynağının ilahi bir cevher olması nedeniyle “Allah’a dönüş” olarak yorumlar. Bir başka ifadeyle  ölüm “cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır”. Ölüm, Müslümanlık öncesi Türklerde de aynı şekilde ifade edilir. Ayrıca Şeb-i Arus Törenlerinin bu seneki ana teması “Sevgide Çekilen Cefada Binlerce Vefa Var.” olarak belirlendi. Söz Mevlana Celaleddin Rumi Hz.lerine ait Divan-ı Kebir adlı eserinden.

Şeb-i Arus Törenleri Ne Zaman 2021

Mevlana’yı Anma ve Şeb-i Arus etkinlikleri bu yıl 7-17 tarihleri arasında her yıl olduğu gibi bu yılda Konya ilinde düzenlenecek. Yapılması planlanan etkinlikler içinde tasavvuf konserleri, Mevlevi ayinleri, sergiler ve daha birçok etkinlik yapılması planlanıyor.

2021 yılında Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri (Hz. Mevlâna’nın 747. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri) 7 Aralık Pazartesi başlayıp 17 Aralık Perşembe günü gecesi her yıl olduğu gibi Devlet erkânının katılımıyla sona ermesi planlanıyor…

2021 Şeb-i Arus Kutlanacak Mı?

Tüm dünyada koronavirüs salgını devam ediyor. Henüz aşı bulunmuş değil. Ülkemizde de koronavirüs kapsamında çeşitli önlemler ve tedbirler alınmaya devam ediliyor. Aralık ayında yapılması planlanan Şeb-i Arus Törenlerinin vatandaşların katılımıyla yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil. Konu ile ilgili şu ana kadar net bir açıklama yapılmadı.

Şeb-i Arus Bilet Fiyatları 2020

748. Mevlana Vuslat Törenleri 7-17 Aralık arası her yıl vatandaşların katılımıyla düzenleniyordu. Ancak bu yıl törenlerin icra edilip edilmeyeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı. Mevlana’yı Anma Haftası Etkinlik biletlerini Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü resmi sitesinden almanız mümkün. 2021 Şeb-i Arus Törenleri fiyatları daha belli olmadı. Fiyatlar ve Törenle ilgili gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Şeb-i Arus Törenleri Ne Zaman 2021, Şeb-i Arus Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!