SpaceX Şirketi, 42.000 İnternet Uydusu İçin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne Yaptığı Başvuruyu Resmen Duyurdu!

2019-05-09-image-21
Abone Ol
Daha Fazla

SpaceX Şirketi, 42.000 İnternet Uydusu İçin Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne Yaptığı Başvuruyu Resmen Duyurdu! Teknoloji dünyasının son dönem en çok konuşulan isimlerinden olan Elon Musk’a ait SpaceX şirketi ITU’ne başvurusunu gerçekleştirdi.

SpaceX, Dünya’yı Starlink adlı bir internet uydu filosuyla çevrelemek istiyor. Elon Musk’ın uzay şirketi olan SpaceX, Starlink projesinde büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde SpacexNews tarafından yayımlanan habere göre şirket, Starlink uydu ağını 30 bin yeni uyduyla genişletmek için (ITU) yani Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’ne başvuru yaptığı açıklandı. Şimdiye kadar SpaceX’in 12 bin uyduyu yörüngeye yerleştirme izni vardı. Eğer yapılan başvuru onaylanırsa SpaceX bu sayıyı tamı tamına 42 bine çıkartacak.

spacex şirketi, 42.000 i̇nternet uydusu i̇çin uluslararası telekomünikasyon birliği'ne yaptığı başvuruyu resmen duyurdu! 1
spacex

Şirket yetkililerinden yapılan bazı açıklamalara göre “Hızlı ve güvenilir internet için talebi global anlamda her geçen gün hızla artıyor. Özellikle de şu anda internet erişimi olmayan veya çok pahalı, güvenilmez bağlantılara sahip bölgelerde müthiş bir ihtiyaç var. SpaceX de bu konuda sağlam adımlar atarak Starlink ağının total kapasitesini kullanıcıların öngörülen ihtiyaçlarına göre ayarlamak istiyor.” şeklinde ifade edildi. Aynı zamanda uyduların yaklaşık 300 ila 550 km yüksekliklere yerleştirilmesi hedefleniyor. Bazı bilim insanları ise söz konusu uyduların yerleştirilmesinin ileride uzay araştırmalarının geleceğini tehlikeye sokacağını belirtiyor.

Konu ile ilgili Endişeli Bilim İnsanları Derneği (Union of Concerned Scientists) tarafından verilen bilgilere göre hâli hazırda yörüngede aktif bir şekilde görev yapan uydu sayısı 2.062, uzay araştırmaları tarihi boyunca uzaya fırlatılan toplam uydu sayısının ise 8.500 seviyelerinde olduğu ifade edildi. Bu da şu demek oluyor ki SpaceX şirketi bu sayının neredeyse 5 katı kadar uyduyu yörüngeye göndermek için izin istiyor.

Peki Amaç Ne?

Starlink projesinin bu konudaki temel amacı 12 bin uydu ile dünyanın etrafını sararak tüm dünyaya fiyatı uygun olan yüksek hızlı bir internet sağlamak. Dünyanın birçok kısmı internet erişimine sahip olsa da, internet bazı bölgelerde hâlen kısıtlı ve çok pahalı.

Uydular 2020 Yılında Hizmet Vermeye Başlayacak

SpaceX başkanı Gwynne Shotwell, geçtiğimiz Eylül ayında yaptığı açıklamalarda, uzaydaki uydu sayısı 400’e çıkarıldığında Starlink’i kısıtlı olarak resmen servise açmayı planladıklarını söylemişti. Bu gelişmeler yaşanırken ilk testlerinde hangi bölgede yapılacağı belli oldu. Edinilen bilgilere göre ilk testler, Kuzey Amerika bölgesinde yapılacak. Yani 2020’nin başlarında Starlink konusunda çok önemli gelişmeler yaşanabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!