Siyam İkizleri Nedir, Nasıl Olur, Tedavisi

Siyam İkizleri Nedir, Nasıl Olur, Tedavisi
Siyam İkizleri Nedir, Nasıl Olur, Tedavisi

Siyam İkizi  Nedir, Neden Olur,  Siyam İkizleri Nasıl Tedavi Edilir, Siyam İkizinin Tanımı, Siyam İkizleri Nasıl Ayrılır, Siyam İkizleri Nedir? Siyam İkizleri Nasıl Tedavi Edilir? Siyam İkizleri Hayatı Hakkında Bilgi, Yapışık İkizler Neden Olur, Tedavi Yöntemleri Nedir, Ameliyatı Nasıl Yapılır? Siyam İkizleri Kaç Yıl Yaşar?

Pek çok kişinin ilgiyle araştırdığı siyam ikizleri hakkında sizler için araştırma yaptık. Nadir rastlanan bir durum olan Siyam İkizi vakaları hakkında merak edilenler neler? Siyam İkizleri  Nedir, Neden Olur, Tedavisi, Siyam İkizleri Nasıl Tedavi Edilir, Siyam İkizinin Tanımı, Siyam İkizleri Nedir? Siyam ikizleri nasıl tedavi edilir? Siyam İkizleri Nedir Hakkında, Yapışık İkizler Neden Olur, Tedavi Yöntemleri Nedir, Ameliyatı Nasıl Yapılır? Siyam İkizleri Kaç Yıl Yaşar? Birçok kişi siyam ikizi Derman ve Yiğit bebeklerin başarıyla ayrılması üzerine Siyam İkizleri  Nedir, Neden Olur, Tedavisi hakkında araştırma yapıyor. İşte Siyam İkizleri  Nedir, Neden Olur, Tedavisi

 

Siyam İkizleri Nedir, Nasıl Olur, Tedavisi

Yapışık olarak doğan ikizlere genel olarak “siyam ikizleri” denir.  Anne karnında bedenleri gelişirken birleşen ikizlere tıbbi olarak monozigotik ikizler denir. Gebelik başlangıcında zigotun bölünmesinde tam ayrışma yaşanmayınca gelişim yapışık şekilde devam eder. Bu duruma çok nadir rastlanır. Dünya üzerindeki siyam ikizlerinin sayısı dahi sınırlıdır. Yüzbinlerce doğum arasından bir ikisinde rastlanan siyam ikizliğinde bazen organ ortaklığı da olur. Aynı karaciğeri, aynı kalbi, aynı beyni paylaşabilirler. Ya da organlar ayrı ayrı olup damar ve ten yapışıklığı da gözlenebiliyor.

Kadınlarda yumurtlamayı takiben, döllenme gerçekleşmesi halinde hücre bölünmelerinin başlar. Ender olarak gebeliğin 13’üncü gününden sonraki dönemde  gelişimdeki bir çeşit duraklama sonucu  gelişim ortak bir bedende devam eder ve yapışık ikiz bebekler ortaya çıkabilir.  Bedenen yapışık ikizlere (Siyam ikizi) denir. Bir de tek yumurta ve çift yumurta ikizleri vardır.  Bu ikiz çeşitlerinde her iki bebek için vücut ve organ gelişimi sorunsuz olarak devam eder. Yapışık ikizlerde ise  ana karnındaki gelişim sırasında bir noktada duraksama olur ve gebeliğin ilerlediği dönemde yeni organ gelişimi olmayınca ortak organ kullanımı oluşur. Siyam üçüzü, siyam dördüzü şeklinde vakalara şimdiye kadar rastlanmamıştır, bu durum ikizlere mahsustur.

Yapışık ikizler anne karnındaki önce tek yumurta ikizi olarak gelişirler,  aynı tek yumurta ikizleri gibi aynı su kesesi ve plasentada büyürler. Yapışık ikizlerin yaklaşık yüzde ellisi anne karnında yaşamını kaybeder.  Doğanlar arasındakilerin ise yüzde yetmiş beşi bir iki gün yaşayabilir. Dolayısıyla hayatta kalan her bir siyam ikizine bir mucize gözüyle bakılmalıdır. Bir diğer veri ise hayatta kalmayı başaran siyam ikizlerinin yaklaşık yüzde yetmişinin cinsiyetinin kız olduğu yönünde.

Bu vakalara günümüz tıp teknolojisinde  doğumdan önce ultrason ile tanı konabiliyor. Fakat yaşam şansı belirsiz kalıyor. Tek yumurta ikizliği şeklinde gelişen siyam ikizleri aynı cinsiyette ve aynı fiziki görünümde oluyorlar. En son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine başlarından yapışık olan Yiğit ve Derman isimli siyam ikizleri Londra’da birbirinden  çeşitli ameliyatlarla ayrılarak ülkeye döndü.

1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Siyam İkizleri Nedir, Nasıl Olur, Tedavisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!