Nihat Ulu Kimdir?

nihat ulu kimdir
Nihat Ulu Kimdir?

Sayfa içeriğimizde Nihat Ulu Kimdir? Elveda Ey Şehri Ramazan Kasidesini Okuyan Kimdir? Nihat Ulu Kısaca Hayatı, Nihat Ulu Kabri Nerededir? Elveda Ey Şehr-i Ramazan Kaside Sözleri bulunmaktadır.

Nihat Ulu Kimdir?

Hemen hemen her Ramazan ayının son gününde radyolarda ve televizyon kanallarında yayınlanan bir kaside vardır Elveda Ey Şehr-i Ramazan kasidesi… Bu kasideyi kimin okuduğunu hepimiz merak etmişizdir. Sizlere bu sayfamızda bu kasideyi okuyan ve seslendiren Nihat Ulu’nun hayatı hakkında bilgiler derledik. Peki Nihat Ulu Kimdir?

Nihat Ulu; 1933 yılında Trabzon ilinin Beşikdüzü İlçesi’ne bağlı Anbarlı köyünde dünyaya geldi.  Babası Mehmet Efendi, annesi Emine Hanımdır. İlkokulu köy okulunda bitirdikten sonra Adapazarı’nda Kur’an eğitimi veren Hafız Mehmet Eren’de hafızlık eğitimini tamamladı. Mehmet Rüştü Aşıkkutlu hocadan da aşere-takrip okuyarak hafız-ı kurra oldu ve icazet aldı.

Askerliğini Ankara ilinde tamamladı. Askerlik vazifesini tamamladıktan sonra Ankara da bulunan İç Cebeci Camii’nde imam olarak göreve başladı. Çok kısa zaman içinde okuyuşuyla insanları cezbeden Nihat Ulu TRT Ankara Radyosundan davet alarak, Ramazan programlarında kasideler icra etti. Radyoda tanıdığı sanatçılardan istifade ederek okuma kabiliyetini ve icrasını daha da çok geliştiren Ulu, devrin en güzel “Merhaba” okuyan hafızı oldu.

O dönem Ankara ilinde görev yapan İsmail Coşar ve Süleyman Arabulan ile tanıştı. Daha sonra bu isimler birlikte Türkiye çapında çeşitli programlara katılarak ünü iyice yayıldı. Okuduğu zaman hakkını vererek okurdu. Samimi ve dürüst olması yönünden de takdir toplardı.

Nihat Ulu’nun en güzel yönlerinden birisi de her yöreye ait konuşma şeklini icra etmesiydi, bunun yanısıra neşeli ama terbiyeli, efendi ve kibar insandı. Nihat Ulu 1998 yılında Diyanet İşleri Başkanlığından emekli oldu. Ardında İstanbul’a taşınmaya karar verdi.

Bir süre İstanbul ilinde yaşamaya devam etti. Nihat Ulu 2006 yılında ziyarete gittiği memleketi Trabzon ilinden dönemeyerek 26 Ağustos 2006 yılında Trabzon Devlet Hastanesi’nde vefat etti. Kabri memleketi Trabzon’un Beşikdüzü İlçesine bağlı Anbarlı köyündedir?

Elveda Ey Şehr-i Ramazan Kaside Sözleri

ELVEDA EY RAHMET AYI RAMAZAN,

SENİ HABER VERDİ BİZE KUR’AN

MESCİDLERDE DURMADAN, OKUNYORKEN KUR’AN

MİNARELERDE EZÂN, DUYULUYORKEN HER ÂN

ELVEDA EY RAHMET AYI RAMAZAN

 

YILLARDIR HEP UYUYAN, KALK ARTIK SENDE UYAN

ON BİR AYIN SULTANI, NE GÜZELDİR RAMAZAN

ELVEDA EY RAHMET AYI RAMAZAN

 

ELLE TUTULMUYOR Kİ, AKIP GİDİYOR ZAMAN

DOKUYOR ÖMRÜMÜZÜ, BİZE VERMİYOR AMAN

ARKASINDAN YILLARIN, YETİŞEMİYOR İNSAN

 

BEŞERDİR ACİZDİR, SAYMAKLA BİTMEZ FAYDAN

MÜJDELİYOR KADRİN Kİ, HAYIRLI BİN AYDAN

SENDE NAZİL OLMUŞTUR, HAK TEALADAN KUR’AN

ELVEDA EY RAHMET AYI RAMAZAN

 

7
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
1
harika
Harika
Nihat Ulu Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Yalnız hocanın oldüğü şözlerle yukarıda yazdığınız elveda kasidesi aynı değil hocanın okuduğu kasidenin sözleri sizde var mı

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!