YKS Duaları, Okunuşları ve Anlamları

YKS için Başarı Duası! YKS’ ye girmeden önce hangi dualar okunur? Zihni Açan Dualar? YKS Duaları, YKS okunacak Dua, YKS sınavında okunacak dualar. İşte Ayrıntılar…

YKS Duaları, YKS Başarı Duası, YKS Kazanma Duası
YKS Duaları

2021 YKS sınavına girecek adaylar her yönden sınava hazır olmak için sınavda başarılı olmak için hangi duaların okunması gerektiği konusunda araştırma yapıyor. Peki YKS sınavından önce okunacak dualar nelerdir? İşte YKS Sınavı için Okunacak Başarı Duası ve YKS Duaları 2021…

İnancımızda duaların hayatımızda önemli bir yeri vardır bu sebeple evimize girip çıkarken, bir işe başlarken, arabaya binerken, camiye girerken hayatımızın her anında okuduğumuz dualar vardır. Dualar bizim manevi zırhımızdır. Sınava girmeden önce de sınav sonucunun hayırlı olması için edilen bazı dualar vardır. Sizlere YKS sınavından önce okunacak dualar, YKS sınavı sabahında okunacak dua, YKS sınava başlarken okunacak dua, YKS sınav esnasında okunacak dua, YKS sınavının iyi geçmesi için okunacak dua örnekleri hazırladık. Sınavınızın iyi geçmesi dileğiyle Allah dualarınızı kabul etsin.

YKS Duaları 2021 (Okunuşları ve Anlamları)

YKS sınav Sabahı Okunacak Dua

Sınava girilecek günün sabahı şu dua okunursa sınava girecek kişi Allah’ın izni keremi ile başarıya ulaşmış olur.

Bismillahirrahmanirrahim. İnna fetahna leke fetham mübına. Li yağfira lekellahü ma tekaddeme min zembike ve ma teahhara ve yütimme nı’metehu aleyke ve yehdiyeke sıratam müstekıyma. Ve yensurakellahü nasran azıza. Hüvellezı enzeles sekınete fı kulubil mü’minıne li yezdadu imanem mea ımanihim ve lillahi cünudüs semavati vel ard ve kanellahü alımen hakıma. Li yüdhılel mü’minıne vel mü’minati cennatin tecrı min tahtihel enharu halidıne fıha ve yükeffira anhüm seyyiatihim ve kane zalike ındellahi fevzen azıyma.

Devam…Ve yüazzibel münafikıyne vel münafikati vel müşrikıne vel müşrikatiz zannıne billahi zannez sev’ aleyhim dairatüs sev’ ve ğadıbellahü aleyhim ve leanehüm ve eadde lehüm cehennem ve saet masıyra. Ve lillahi cünudüs semavati vel ard ve kanellahü azızen hakıma. İnna erselnake şahidev ve mübeşşirav ve nezıra. Li tü’minu billahi ve rasulihi ve tüazziruhu ve tuvekkiruh ve tusebbihuhu bükreten ve ezıyla. İnnellezıne yübayiuneke innema yübayiunellah yedüllahi fevka eydıhim fe men nekese fe innema yenküsü ala nefsih ve men evfa bi ma ahede aleyhüllahe fe se yü’tıhi ecran azıyma. (Âmin)

yks duası resimli
yks duası resimli

YKS sınavına Girmeden Okunacak Dua

Sınava girerken İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunur:

{Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân}

”Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla.Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

Sınavda unutkanlığa karşı edilecek dua

Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.” On dokuz defa okunacak.

YKS sınavında Sıraya Oturunca Okunacak Ayet

“Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli ” (10 Kere)

Anlamı: “Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

YKS Sınavı başlayınca da şu dualar okunur:

“Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)

Anlamı: “Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur’an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

“Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr”

Anlamı: “Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır”

“Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari.”

Anlamı: Allah’ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah’ım beni kendi başıma bırakma. (Tirmizi, De’avat,90)

YKS sınav Başlayınca Okunacak Dua

“Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû.” (10 kere)

Anlamı: “Ey Hayy ve Kayyum olan Allah’ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum.”

Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur’an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi’s salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü’l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız,Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi’l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

YKS Motivasyon Sözleri

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
YKS Duaları, Okunuşları ve Anlamları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!