Teknoloji Devleri Binlerce Kişiyi Neden İşten Çıkartıyor?

Son günlerde dünyaca ünlü teknoloji devleri çalışanları işten çıkarmaya başladı. Peki neden? Haberimize konu detayları sizler için araştırdık ve yazıya döktük. Hazırsanız başlayalım.

Teknoloji Devleri Binlerce Kişiyi Neden İşten Çıkartıyor?
Teknoloji Devleri Binlerce Kişiyi Neden İşten Çıkartıyor?

Bu yazımızda “Teknoloji Devleri Binlerce Kişiyi Neden İşten Çıkartıyor” konusuna değindik. Dünyanın en zengin kişisi olduğu iddia edilen Elon Musk, sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldıktan hemen sonra, ofisteki ilk gününde CEO Parag Agrawal, Finans Direktörü (CFO) Ned Segal, Politika Şefi Vijaya Gadde ve hukuk işleri de dahil olmak üzere Twitter’ın üst düzey yöneticilerini görevden aldı.

Elon Musk ilk günden neden böyle bir karar aldığı tartışma konusu oldu. Hemen gelişmenin ardından dünyanın önde gelen dev şirketlerinden işten çıkarma haberleri gelmeye başladı. Bizde bu konuyu sizler için derledik ve bunun kaynağını sizler için araştırdık. Haberimizin detaylarına ulaşmak için okumaya devam edin.

Teknoloji Devleri Binlerce Kişiyi Neden İşten Çıkartıyor?

Twitter platforumunu  en sonunda satın alan Elon Musk’ ın ilk hamlesi bazı yönetcileri işten çıkarmak oldu. Platform satın alındıktan bir kaç gün sonra Veri Mühendisleri ekibininin işten ayrıldığı öğrenildi. Bundan yakşalık bir hafta sonra da  Twitter çalışanlarının yarısının, yani 7.500 çalışanın yaklaşık 3.700’ünün işten çıkarıldığı duyuruldu.  Ne yazık ki Twitter, çalışanlarını işten çıkaran tek dev değil.

Çalışanlarını işten çıkaran şirketler listesi bir hayli uzun, Facebook’un ana şirketi Meta, Google’ın ana şirketi Alphabet, Netflix, Byju’s, Microsoft’ da yakın zamanda bir çok çalışanı işten çıkardı. Meta, şirketin işgücünün yüzde 13’ünü oluşturan 11.000’den fazla çalışanın işten çıkarıldığını duyurdu. Meta’nın kurucu ortağı Mark Zuckerberg, personele bir mesajında şunları söyledi. “Bugün Meta’nın tarihinde yaptığımız en zor değişikliklerden bazılarını paylaşıyorum. Ekibimizin boyutunu yaklaşık yüzde 13 oranında küçültmeye ve 11.000’den fazla yetenekli çalışanımızın gitmesine izin vermeye karar verdim” dedi.

Buna benzer bir gelişme Amazon tarafında da yaşandı. Amazon Robotics AI’da yazılım mühendisi olan Jamie Zhang, LinkedIn gönderisinde kendisinin ve tüm robotik ekibinin işten çıkarıldığını bildirdi. Peki dev teknoloji şirketlerinin binlerce kişiyi işten çıkarmaları ne anlama geliyor? Son aylarda Silikon Vadisi’ni sarsan endüstri çapındaki yavaşlamaların işten çıkarmaların bir nedeni olarak görülüuyor. Ekonomik daralma malesef şu an tüm dünyadaki sektörleri vurmuş durumda. Büyük şirketler şimdilik çareyi, çalışanları işten çıkartma da bulmuş gözüküyor. Bu furyanın devam edip etmeyeceği konusunda ise bir şey söylemek şu an için neredeyse imkansız. Umarız büyük şirketlerin bu işten çıkartma dalgası geçici olarak alınan bir tedbirdir.

Zuckerberg’e göre, Meta’da işini kaybedecek olan 11.000 çalışan, altı ay boyunca 16 haftalık kıdem tazminatı ve sağlık sigortası alacak. İşten çıkarılan vize sahiplerine göçmenlik statüsündeki değişikliklere yardımcı olacak kaynaklar sağlanacağını söyledi. İlginizi çekecek diğer içeriklere gözatmak için websitemizi turlayın.

ANA SAYFA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Teknoloji Devleri Binlerce Kişiyi Neden İşten Çıkartıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!