1. Haberler
  2. Din
  3. Of’lu Alim Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir

Of’lu Alim Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir

Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir?
Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir?

Sayfa İçeriği; Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir, OF’lu Alim Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kısaca Hayatı, Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Biyografisi, Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Görev Hayatı ve detaylar!

Of’lu Alim Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir?

Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir? Trabzon’un Of ilçesinin Uğurlu (Çifaruksa) kasabasında 1900 yılında doğdu. Babası Ahmet Celalettin Efendi’dir. İlk tahsilini köyünde öğretmeni olan babasında yaptı, hafızlığını da babasında yaptı. Of’un tanınmış alimlerinden Çalıkzade Tahir Efendi, Çelekli Dursun Fevzi Efendi’den arapça, Bakkalzade Paçanlı İsmail Efendi’den de feraiz dersleri aldı. Bu konularda ilmini geliştirerek kendini yetiştirdi. Daha sonra İstanbul’a giderek Kesikbacak İsmail Efendiden aşere ve takri, Varnalızade Hamdi Efendi’den de İbnü-l Cezeri’nin Tayyibetü-n neşr’ini okudu.

Görev Hayatı

Mehmet Rüştü Aşıkkutlu ilim tahsiliinden sonra doğum yeri olan Uğurlu Merkez Camii’nde fahri imamlık görevine 1932 yılında başladı. 1936 yılında ise Uğurlu Kur’an Kursu öğretmenliğine resmen tayin edildi. Burada öğrencilerine hem Arapça hem de Fıkıh dersleri okuttu. Güzel sesli öğrencilerine ayrı bir ilgisi vardı, sesi güzel olan Kur’an talebelerine aşere ve takrip dersleri vererek onların gelişimine katkı sağladı.

Mehmet Rüştü Aşıkkutlu 1941 yılında Trabzon ili Of ilçesi merkez vaizliğine atandı. Vaazlarıyla cemaatinin ve öğrencilerinin büyük sevgisini kazanarak görev hayatına bir süre burada devam etti. Kendisini ilme adayan, toplumun ahlaken eksik yönlerini kendine dert edinen edasıyla sürekli uğraş veriyordu. Sürdürüğü Of Vaizliğinden 1976 yılında emekli oldu. Daha sonradan ise Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul ilinde açılan Haseki Eğitim Merkezine atandı. Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Haseki Kur’an Eğitim Merkezinin ilk hocalarından oldu.

Aşıkkutlu burada görevine devam ederken bir taraftandan da  Ankara ilinde açılan İhtisas Eğitim Kursunda eğitmenlik yapmaya devam etti. Döneminde Kur’an eğitimine çok önem verdiğinden kendisine ilim çevresinde ‘Fem’i Muhsin’ denildi.

Fem’i Muhsin Nedir?

Kur’an’ı doğru ve güzel okuyan mâhir (usta) okuyucu. Kur’an-ı Kerim Terimi Olarak Fem-i Muhsin: Kur’an’ı doğru ve güzel okuyan mahir (usta) okuyucu.

KİŞİLİĞİ

Mehmet Rüştü Aşıkkutlu; Sakin ve sabırlı bir mizaca sahipti. Öğrencilere karşı gösterdiği sabır ve tahammülü başkalarından da esirgemezdi. Ders esnasında yanına gelip oturan, hatta bazen yatan köylülere hoşgörü ile muamele eder, onların olur olmaz, yerli yersiz itirazlarına kızmadan, sabırla karşılık verirdi. 28 Ağustos 1980 yılında Trabzon’dan İstanbul’a hastalığının tedavisi için giderken uçak’ta hayatını kaybetti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Of’lu Alim Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Kimdir
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!