Takıntılarınızla Başa Çıkmanın Yolları

Takıntılarınızla Başa Çıkmanın Yolları
Takıntılarınızla Başa Çıkmanın Yolları

Sayfa İçeriği: Anksiyete Nedir, Takıntılarla Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir, Takıntı Neden Olur, Takıntı Hastalığı Nasıl Geçer, Takıntı Hastalığı ve Nedenleri, Takıntı Hastalığı Belirtileri Nelerdir.

Takıntılarınızla Başa Çıkmanın Yolları

Anksiyete gibi bir rahatsızlık olan Obsesif-Kompülsif bozukluk (OKB), insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır. Bir anda zihninize davetsiz olarak girerler ve istenmezler, size sıkıntı verirler. Bir kez aklınıza geldi mi dikkatinizi ele geçirir ve sizi başka bir şey düşünmekten men ederler. Dikkatinizi takıntıdan uzaklaştırabilseniz bile rahatlama sadece anlık olur çünkü takıntı tekrar tekrar aklınıza gelir. Takıntılar, genellikle kişiliğinize, ahlaki değerlerinize ve hedeflerinize uygun olmayan içerikte fikirler barındırma eğilimindedir.

Hepimizin zaman zaman sıradışı düşünceleri olur. Akılımıza gelen bu sıradışı düşünceleri kimileri önemsemez ama kimilerimizin zihni sürekli bunlarla meşgul olur. Bu durumda yaşam kalitenizin düşmesine sebep olur. Pekala takıntılarla başa çıkmanın yolları nelerdir? Eğer sizde takıntılarınızla başa çıkmak istiyorsanız mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var. Uzmanın size çizdiği yol haritasını takip etmeniz çok önemli. Uzmanların genellikle uyguladıkları yöntemlerden biri olan yüzleşme seansı, bu konuda gayet başarılı yöntemlerden birisi. İsterseniz takıntılarla başa çıkmanın yolları neler hep birlikte bir göz atalım.

-Harekete geçin, Adım atmak için beklemeyin, istedikten sonra yapılamayacak şey yoktur.

-Düşüncelerinizi Kontrol Edin ve Sorgulayın, evet yapacağınız bir takıntı eylemini durdurmanız için atacağınız ilk adımlardan bir tanesi sorgulamak. Neden bunu yapıyorum ki? Yapmasam ne olur? Bana ne yararı var? Neden Tekrar edeyimki gibi kendimize sorular sorarak, kendinizin oluşturduğu cevapla takıntı eylemini durdurabilirsiniz.

Çok Mükemmeliyetçi Olmayın, İnsan her şeyi en mükemmel yapamaz, bir şeyi mükemmel yapamadığınız sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Hayat hep bizim istediğimiz gibi de gitmeyebilir. Önemli olan böyle durumlarda kendi sağlınızı koruyarak şükür etmeyi bilmektir.

-Evrene Olumlu mesajlar verin, kesinlikle karamsar olmamaya özen gösterin. Pozitif düşünün ve evrene olumlu mesajlar vermeyi ihmal etmeyin. Örneğin, benim için her şey iyi olacak ben buna inanıyorum vs. gibi düşüncelerimizi devamlı olarak içimizden geçirerek söylemeye özen gösterin.

Kendinizle Yüzleşin, Kendinizle yüzleşmekten korkmayın, kendi durumunuzu gözden geçirip atacağınız adımlar konusunda kendinize bir plan yapın.Ve bu planları uygulayın.

-Kendinizi Ödüllendirin, yaptığınız uygulamalar çok cesaret ve çalışma gerektirir. Bu nedenle, başarılı bir yüzleşme yaptığınız için mutlaka kendinizi ödüllendirin.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Takıntılarınızla Başa Çıkmanın Yolları
Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!