Koronavirüs Aşı Takvimi 2021

Koronavirüs Aşı Takvimi 2021
Koronavirüs Aşı Takvimi 2021

Ülkemizde koronavirüs aşısı uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın basın karşısında yaptırdığı aşıdan sonra sağlık çalışanları da aşılarını olmaya devam ediyor. Aşı belirli bir takvim kapsamında uygulanacak. Peki 65 yaş üstü ne zaman aşı olacak? Koronavirüs Aşı Takvimi 2021, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre 65 yaş üstü aşı uygulaması yakın zamanda başlayacak…İşte Ayrıntılar…

Koronavirüs Aşı Takvimi 2021

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada aşı uygulamasının 4 aşamada gerçekleştirileceğini açıkladı. Yayınlanan aşı takvimine göre birinci aşamada ilk olarak sağlık kurumunda çalışanlar, eczane çalışanları, bakımevlerinde kalan yaşlılar ve engelliler ve 65 yaş üstü bireyler yer alıyor.  65 yaş üstü kişilere aşıların en yakın zamanda yapılıp ocak ayının son haftası tamamlanacağı öngörülüyor.

2.ci aşamada aşı olacak hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler; Millî Savunma Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Kritik Görevde Olan Kişiler, Cezaevleri, Zabıtalar, Özel Güvenlik Görevlileri, Öğretmenler ve Öğretim Görevlileri yer alıyor…

3.cü aşamada Kronik rahatsızlığı olan kişiler ve risk durumuna göre diğer yaş grupları yer alırken 4.cü aşamada ise aşılanma sırası geldiği halde aşı yaptırmayanlara koronavirüs aşısı uygulanacak.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Koronavirüs aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi Olan (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 184’ten randevu alınarak başvurulabilecek. E-Devlet veya turkiye.gov.tr adresinden girilmektedir.

Türkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamalarından da giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve koronavirüs aşısı için randevu almak mümkün. Koronavirüs aşı başvurusu işlemleri e-devlet, e-nabız, MHRS mobil uygulamaları üzerinden de yapılabilecektir.

Aşılanıp aşılanmayacağımızı ya da sıranın bize gelip gelmediğini nasıl öğreneceğiz? diye merak edenler, E-Nabız sisteminden ya da 2023’e ‘Aşıla’ yazıp SMS atarak öğrenebileceksiniz. Aynı zamanda hastaneye gelemeyen vatandaşların evlerine gidilerek aşı uygulaması gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı ile ilgili yaptığı açıklama da “Aşılar 81 ilimizin halk sağlığı depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlarımız aşılama programının seyrini web sayfası üzerinden canlı olarak takip edebilecek. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir. Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması da mümkün değildir. Aşının adaletle dağıtılacağından ve Bilim Kurulu’nun belirlediği öncelik sırasından başka hiçbir uygulama olmayacağından emin olmanızı isterim.” Dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Koronavirüs Aşı Takvimi 2021

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!