Hafız Aziz Bahriyeli Kimdir?

Hafız Aziz Bahriyeli Kimdir?
Hafız Aziz Bahriyeli Kimdir?

Sayfamızda; Son dönem İstanbul Ehli Kur’an ve Mevlithanlarından Hafız Aziz Bahriyeli Kimdir? Aziz Bahriyeli’ nin Biyografisi ve Hayatı yer almaktadır. Aziz Bahriyeli (1931-2015)

Hafız Aziz Bahriyeli Kimdir?

İstanbul Kasımpaşa’da 13 Kasım 1931’de doğdu. Babası Abdülhadi Efendi, annesi Zekiye Hanım’dır. Annesi hafız, babası iyi bir dindar ve sanatkârdı. Ailesinin en büyük arzusu aileden birisinin hafız olmasıydı. Bu istek Aziz Bahriyeli’de yoğunlaşmıştı. Annesi oğluna şefkatle, sevgiyle ve “umut” la yaklaştı ve Aziz Bahriyeli’yi hafız olmaya ikna etti. Hafızlığına annesinden eğitim alarak başladı. Daha sonra Kasımpaşa Kethüda Camii İmamı Hafız Yakup İhtiyaroğlunda hafızlık eğitimine devam etti.

Hafızlığı daha bitmeden 1939 yılında ilkokula başladı. Yaklaşık iki buçuk sene süren hafızlık eğitimini tamamlayarak 9 yaşında hıfzını bitirmiş oldu. İlkokulu bitirdikten sonra dini eğitimine Nuruosmaniye Camii İmamı Hasan Akkuş’ta devam etti. Burada Talim, Tecvid ve Kıraat dersleri alarak hıfzını iyice pekiştirdi. O dönem Eminönü Yeni Camii İmamı olan Adalı Hafız Ahmet’ten derslere devam etti.

Aziz Bahriyeli’nin musiki yönünden kabiliyetli olması, sesi ve eğitiminin iyi olması, kısa sürede dikkatleri üstüne çekmeyi başardı. 1948 yılında Hafız-Bestekar Sadeddin Kaynak ile tanışma fırsatı buldu. Bir süre Sadeddin Kaynak ile beraber musıki yönünden çalışmalar yaptı. Daha sonra ise Fehmi Tokay ve Sadeddin Heper ile birlikte çalışmalara devam etti. 1953-1956 yılları arasında askerlik vazifesini bahriyeli olarak yaptı. Askerlik vazifesinden sonra İstanbul Mezarlıklar müdürlüğüne atarak uzun yıllar burada görev yaptı.

Aziz Bahriyeli Mecit Sesigür ve Kani Karaca’dan sonra döenminde mevlid, kaside ve gazeli en güzel okuyan mevlidhan olarak bilindi. Okuduğunu bilinçli ve kusursuz okurdu. Bunun içinde, sorar, araştırır, yaşına-başına, konumuna, şöhretine bakmaz, eğitimini alır ve okuduğu eseri hep doğru icra etmeye çalışırdı. Aziz Bahriyeli’nin çok özel bir ses tonu vardı. Allah vergisi olan bu sesi taklit etmek imkansızdı. Aziz Bahriyeli yurtiçinde ve yurtdışında birçok programlara katıldı. Katıldığı programlarda Kur’an, kaside ve gazellerden klasını da konuşturarak unutulmaz okuyuşlar yaptı. Son dönemin en iyi okuyucularındandı.

Aziz Bahriyeli aynı zamanda yurt dışında Neyzen Kudsi Ergüner ile birlikte birçok konser programı icra etti. Ünlü Mevlidahan’ın birçok albümü ve ses kayıtları mevcuttur. Duahan Âdem Erim, Fevzi Mısır, İbrahim Halil Çanakkale’li, Esat Gerede, Amir Ateş, Mahmut Hataylı, Ramazan Alparslan ve Nihat Ulu kendi devrinin okuyucuları arasındaydı. 12.02.2015 tarihinde Anadolu Yakasındaki Süreyya Paşa Hastanesinde vefat etti. Cenaze namazı bir sonraki gün Üsküdar Karaca Ahmet Şakirin Camii’nde kılınarak, Üsküdar Ihlamur Kuyusu mezarlığına defnedildi.

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Hafız Aziz Bahriyeli Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!