Ölmeye Gidilen Şehir Varanasi

Ölmeye Gidilen Şehir Varanasi
Ölmeye Gidilen Şehir Varanasi

Bu yazımızda Hindistan Ülkesi’nin en önemli ve en kutsal şehri olan Varanasi hakkında sizlere güzel bir içerik hazırladık. İçeriğimizde Varanasi Nerededir, Varanasi Hakkında Bilgiler, Varanasi Hakkında İlginç bilgiler yer almaktadır.

Ölmeye Gidilen Şehir Varanasi

Asya’da ki Hindistan ülkesinin kuzeyinde yer alan Varanasi şehri ya da diğer adıyla Banares, Uttar Pradeş eyaletindedir. Hindularca kutsal sayılan Ganj nehrinin kıyısında kurulmuştur. Varanasi yaklaşık 3.000 yıllık tarihiyle dünyanın en eski şehirlerinden birisidir.

Hinduizm tanrılarından Şiva’nın kenti olarak da bilinen ve bu yönüyle her Hindu’nun ölmeden önce ziyaret etmesi gerektiği kabul edilen şehir, “Hinduların dini başkenti” olarak nitelendiriliyor. Bir diğer açıdan da Budizm’in kurucusu Gautama Buddha’nın şehrin yakınlarındaki Sarnath’ta ilk vaazını vermiş olması, Varanasi‘yi, Hinduların yanı sıra Budistler için de önemli kılıyor.Yeryüzünün en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen kentte 20 binin üzerinde irili ufaklı tapınak bulunuyor.

Hindular için bu şehirde ölmek büyük bir şans. Varanasi’de ölecek kadar şanslı olamayanların cesetleri ise aileleri tarafından yakılmak üzere buraya getiriliyor. Tabii eğer maddi imkânları varsa. Her gün yüzlerce ceset Ganj Nehri’nin kenarında yakılıyor, ancak bu cesetlerin kokusu tüm şehri kaplıyor.

Son zamanlarda Dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlayan Varanasi, gidip görenler tarafından bazı olumsuz eleştiriler de almıyor değil, şehrin çok pis olduğu, her taraftan kötü kokuların geldiği yönünde birtakım söylentiler mevcut.

varanasi hakkında i̇lginç bilgiler
varanasi hakkında i̇lginç bilgiler

Peki Varanasi de Ölmek Ne Manaya Geliyor?

Her toplum veya her din ölülerini dünyadan uğurlamak için farklı yöntemler kullanıyor. Hindular da ölülerini yakıyorlar. Burada yakılmanın önemi ise bambaşka. Hindular burada yakılmanın artık bir insan için erişilebilecek son kademe olduğunu düşünüyorlar. Öyle ki ölümünün yakın olduğu düşünülen bazı insanlar buraya gelip otellerde ölümü bekliyorlar. Varanasi‘de ölen kişinin “Karma inancı” gereği yeniden doğma döngüsünü tamamlayacağına ve kurtuluşa ereceğine inanan binlerce Hindu, ömürlerinin sonuna doğru şehre gelerek burada ölmek istiyor.

Hindular, şehirde Mumukshu Bhawan, Ganga Labh Bhawan ya da Kashi Labh Mukti Bhawan gibi bu amaç için inşa edilen kurtuluş evlerinde (Moksha Bhawan) ölümü bekliyor.

Varanasi Hakkında İlginç Bilgiler

-Günlük bu şehirde 360 civarında ceset yakıldığı tahmin ediliyor.

-Şehirde 3 bin yıldır canlı tutulan 2 tane de ateşin olduğu belirtiliyor.

-Cesetleri yakmadan önce özel bir yağ kullanarak cesetleri yağladıkları söyleniyor.

-Erkeklerin göğüs, kadınların kalça bölgesi kolay kolay yanmıyor. Bu kısımlar Ganj’a atılıyor ve nehir kabul ederse bu kişi karma inancına göre başka bir bedenle dünyaya geliyor (reenkarnasyon)

-Ceset yakmak için kullanılan odunların fiyatının çok pahalı olduğu ifade ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Ölmeye Gidilen Şehir Varanasi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Yazarinizi ilgiyle takip ediyorum. Turkiye sizinle gurur duyacak…

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!