Mavi Işık Nedir, Mavi Işığın Zararları Neler?

Mavi Işık Nedir?
Mavi Işık Nedir?

İnsanlar Mavi ışık nedir sorusunu her geçen gün daha fazla aratıyor. Ekranlardan yayılan mavi ışığın fiziksel ve psikolojik pek çok zararlı etkisi var. Mavi ışığın zararlarından korunma yollarını bilmek büyük önem taşıyor. Mavi ışığın göze, cilde, hatta DNA’ya bile zararları var.

Telefon, tablet, bilgisayarlar… Hayatımızın vazgeçilmezleri değişiyor, teknoloji giderek daha fazla zamanımızı alıyor. Teknolojinin bedenimize ve psikolojimize etkileri her geçen gün daha derinlemesine araştırılıyor. Her yeni teknolojinin yaşama dair yeni imkanlar sunduğu kesin, fakat zararlarından korunmak için teknolojiyi doğru kullanmak da bir o kadar önemli. Kendimizi korumamız gereken en önemli tehlikelerden biri de Mavi Işık!  Peki Mavi Işık nedir ? Bütün ekranlardan gözlerimize dolan ve bedenimize yansıyan mavi ışığın zararları hakkında bilgi sahibi olalım.

Mavi Işık Nedir?

Bilgisayarla iş yapan, mesaisini bilgisayar, tablet ve telefonla yürüten insanların sayısı günden güne artıyor. Bu insanların da ekran karşısında geçirdikleri süre artarak yükseliyor. Bu durumun fiziksel duruş bozukluklarından, hareketsizliğe bağlı biyolojik problemlere, uyku ve stres bozukluklarına kadar pek çok olumsuz etkisi var. Bunlar arasında MAVİ IŞIK belki de en son dikkat edileni ve en az önemsen iken son dönemde bu ışığa maruz kalmanın sanılandan çok daha ciddiye alınması gereken bir problemler yumağına davetiye olduğu uzmanlarca ortaya konulmuş durumda.

Üstelik mavi ışığa sadece bilgisayar-telefon ekranlarından değil LED aydınlatmalardan, Xenon ışıklarından, enerji tasarruflu ampullerden de maruz kalıyoruz. Yani mavi ışıktan kaçmak günden güne daha da zorlaşıyor. Aslında uzmanlar mavi ışığın Güneş’ten de alınması söz konusu olabildiğini söylüyor. Fakat mavi ışığın iyi ve kötü etkilere sahip olan türleri mevcut ve faydalı mavi ışığı Güneş’ten almamız sağlığımız için oldukça önemli, odaklanma seviyemizi arttırıyor. Fakat yapay yolla üretilen teknolojinin bir getirisi olan mavi ışığın zararları da boyumuzu aşacak nitelikte.

Teknolojik cihazlardan iki tür ışık yayılır: Mavi ve mor ışıklar. Mavi ışığın enerji düzeyi yüksek ve ekranlardaki dalga boyunun uzun olmadığı için özellikle bilgisayar ya da telefon karşısında uzun süre vakit harcayan insanlara ciddi zararlar vermektedir.

Mavi Işığın Sağlığımıza ve Psikolojimize Etkileri

 

Uzun süreli mavi ışığa maruz kalmak;
• Gözlerde yorgunluk, ağrı, yaşarma, bulanıklık, kaşınma, kuruluk, akomodasyon bozukluğu,
• Gözün arka segmentinde yaşlılık pigmenti olan lipofuscin maddesinin birikimine bağlı olarak uzun süreç içerisinde katarakt ve retinanın zarar görmesi dolayısıyla makula (sarı nokta) dejenerasyonu,
• Uyku bozukluğu, uykusuzluk, migren tetiklenmesi,
• Melatonin hormonu salgılanmasını engelleme,
• Mavi ışık öte yandan ciddi bir aydınlatma kirliliğine bağlı olarak göz kamaşmasını arttırma,
• Çocuklardaki miyop oranını ekran bağımlılığıyla beraber ciddi anlamda artması, (%30’lardan      %50’ye çıktığı tespit edilmiştir)
• Kalp hastalıkları,
• Bipolar bozukluklar,
• Kortizol salınımını arttırma ve obezite ve kronik hastalıklar,
• Kanser,
• Diyabet,
gibi pek çok sağlık sorununa yol açıyor.

Mavi Işıktan Korunma Yolları

mavi işık nedir, mavi işığın zararları neler? 1

Mavi Işık nedir sorusundan sonra cevaplanması gereken en önemli nokta, ondan korunma yolları oluyor:

Gece mavi ışık yayan cihazların kullanımını azaltmak, özellikle çocuklarda bunu kısıtlamak önemli, Sensör ve zamanlama gibi özelliklere sahip olan ürünlere yönelin, Cihazlarınızda bulunan gece modu özelliğini aktif olarak kullanın, Mavi ışığı bloke eden (Blue light blocked) gözlük kullanımına dikkat edin, Numaralı gözlük kullananlar camlarına filtre kaplatabilir, Geceleri ekrana bakma sürenizi minimuma indirin, Cihazlara aplikasyonlardan filtre indirilerek mavi ışık azaltılabilir, Çocukların ekranlardan olabildiğince uzak tutulması ve bolca açık havaya çıkarılması gerekiyor, Gece uyurken gözlerinizin iyi dinlenebilmesi için odanızın karanlık olmasına özen gösterin. Her 20 dakikadan sonra 20 saniyelik aralar verilmeli ve en az 20 metre uzağa bakarak göz dinlendirilmeli, mola verdiğinde olabildiğince uzak alanlara bakmaya özen göstermeli. Floresan lamba yerine sarı lamba kullanın (rengi 2800K olanlardan) Armatür seçimlerinizi yaparken tam koruma sağlamasına özen gösterin,

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Mavi Işık Nedir, Mavi Işığın Zararları Neler?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!