Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir 2020
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir 2020
Abone Ol
Daha Fazla

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir 2021? Bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız mutlaka yazımızı okuduktan sonra karar vermenizi tavsiye ederiz.

Yeni Bilgisayar Alacaklara Tavsiyeler

Bilgisayar alırken ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi alacağınız bilgisayarı hangi amaçla kullanacağınız önem arz etmektedir.

Eğer alacağınız bilgisayar ile hem oyun oynayacak hem de özel yazılımlar geliştirecek iseniz öncelikle işlemci ve ekran kartına dikkat etmeniz gerekli. Eğer “Alacağım bilgisayar beni 5-10 sene götürsün “diyor iseniz, son nesil işlemci ve ekran kartı olan laptoplara bakmanız yeterli olacaktır.

yeni bilgisayar alacaklara tavsiyeler
bilgisayar alırken nelere dikkat edilmelidir?

Alacağınız Bilgisayarda Bulunması Gereken Genel Özellikler

Birçok kişi bilgisayar satın almaya karar verdiği andan itibaren genel olarak bir araştırmaya koyulur. En uygun fiyata en iyi özelliklere sahip bir bilgisayar arayışına girerek eşine dostuna ya da bilgisayar konusunda tecrübeli birisine danışır ya da ondan tavsiyeler alır. Yazımız içeriğinde işinizi kolaylaştıracak bilgiler hazırlanmıştır.

Oyun dahil 5-10 sene götürsün diyor iseniz;

-İ7/9750H, İ7/8750H gibi bir işlemci (AMD’ de olabilir) tercih edebilirsiniz.

-Özellikleri arasında SSD Harddisk olması sizleri fazlasıyla memnun edecektir.

-1050, 1060, RTX 2060 gibi ekran kartlarını oyun oynama sıklığına göre seçebilirsiniz.

-Her ne olursa olsun ister sadece özel yazılımlar yapın ister hem oyun hem özel yazılımlar yapın en az 16 GB RAM tercihiniz olsun. Çünkü artık çoğu sistem en az 8 BG RAM kullanmaktadır.

-Sadece özel yazılımlar yapacak iseniz işlemci ve RAM’i yüksek tutup ekran kartı düşük olan bir bilgisayar alabilirsiniz.

-Video editleme gibi işlemlerle uğraşıyor iseniz, ekran kartınızı yüksek tutmakta fayda var.

Dizüstü bilgisayarda elbette önemli bir diğer kriter, ekran kartı olmakta. Ekran kartı seçiminde harici, yani dizüstü bilgisayarın RAM kapasitesini işgal etmeyen modelleri gözetmeniz akıllıca olacaktır.

Pil ömrü konusuna gelirsek; Dizüstü bilgisayarın üretilme amacı olan mobil kullanım, kuşkusuz bir batarya paketi ile sağlanıyor. Bataryanız ne kadar büyük ise değil, bilgisayarınız onu ne denli etkili kullanıyor ise, bu tip cihazlarda pil ömrü o denli uzun oluyor. Seçim yaparken yaklaşık 16 saate kadar pil ömrü sunan dizüstü bilgisayar modellerini bile görebilmeniz mümkün.

Son olarak şunu söylemek gerekirse, eğer laptop alma şartınız yok ise tavsiyemiz masaüstü bilgisayar almanız yönündedir. Çünkü şu anki laptop fiyatlarına göre masaüstü bilgisayar toplamınız sizlere biraz daha uygun fiyata mâl olacaktır.

Sizde Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? konusu hakkında fikirlerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Önerilen İçerik:

Yazılıma Nereden Başlanır?

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!