Corona Virüs Paniği Nedir, Nasıl Geçer

Coronavirüs Paniği Nedir
Coronavirüs Paniği Nedir

Sayfamızda Coronavirüs Paniği Nedir, Coronavirüs Paniği Nasıl Geçer, Coronavirüs Paniği Nasıl Anlaşılır, Coronavirüs Paniği Belirtileri, Coronavirüs Nasıl Olur konusunda detaylar yer almaktadır.

Corana Virüs Paniği Nedir?

Son günlerde dünya çapında pandemi ilan edilmesine sebep olan corona virüs, hayatımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hemen hemen herkesin ufak bir boğaz ağrısında ya da öksürüğünde acaba corona mı oldum hissine kapılması stresle nasıl başa çıkılacağı konusunu önümüze seriyor.

Pandemi de Stres Yönetimi

Uzmanların belirttiği görüşe göre bu ve buna benzer olaylarda (salgın hastalık-deprem) dış ortamlardan izlenen video, ses kaydı, yazı ve görsel unsurlar herkeste büyük bir paniğe sebep olabiliyor. Peki takip ettiğimiz bu kaynaklar ne derece güvenilir? Sonuçta sosyal medyada büyük bir bilgi kirliliği mevcut herkes her yerden duyduğu bir bilgiyi teyit etmeye bile gerek duymadan rahatça paylaşabiliyor. Bu durumda, insanlar arasında hızlıca yayılarak stres, panik, kaygı ve korkuya neden oluyor.

Acaba Korana Mıyım?

Son zamanlarda hemen hepimiz vücudumuzla gördüğümüz ya da hissettiğimiz bir durumdan dolayı aklımıza corona virüs mü oldum düşüncesini getirmekte. Halbuki şu anda gündem de corona virüs olmasa normal zamanda aklımıza bile gelmeyecek bir durum. Çünkü haber kanallarında, Youtube içeriklerinde, Twitter ve Facebook gibi sosyal mecralarda devamlı olarak CoronaVirüsle ilgili haberler görmekteyiz. Elbette tedbir alarak ve genel hijyen kurallarına uyarak ve en önemlisi evde kalarak bu süreci kendimiz yönetmeye çalışacağız.

3 ADIMDA KAYGINI YÖNET

Bilgi Kirliliğinden Uzak Dur!

Nasıl ki ellerimizi kirden, virüsten uzak tutmaya çalışıyorsak kulaklarımızı da bilgi kirliliğinden uzak tutmalıyız. Sosyal platformlarda aslı olmayan ve insanları korkutmaya yönelik dedikodularla karşılaşıyoruz. Bu tür paylaşımlar yapan hesapları takip etmeyerek, ya da whatsapp gruplarından gelen ve sizi paniğe sevk eden olumsuz gönderileri engelleyerek sadece güvenilir ve yetkili kaynakları takip edebilirsiniz.

Felaket Senaryolarını Fark Et!

Düşünceleriniz sizi virüsü kapmanız ile ilgili felaket senaryolarına götürebilir. Her götürdüğünde çok yüksek kaygıya ulaşabilirsiniz. Bu kaygı odak noktasını bir başka odak noktasına götürebilirsiniz, örneğin film seyretmek, kitap okumak, spor yapmak, nefes egzersizleri ve müzik dinlemek gibi kendinizi rahatlatıcı faaliyetler yaparak odaklandığınız olumsuz düşüncenizden uzaklaşabilirsiniz.

PANİKLEME!

Uzmanların görüşüne göre panik insan vücudunda ki bağışıklık sistemini zayıflatan etkenler arasında. Bu yüzden panik anında kendinizin gayet sağlıklı bir bedene sahip olduğunuzu, olumsuz bir durum bile olsa bunu atlatacağınızı, panik yapmayarak vücudunuzun savunma sistemini daha da çok sağlamlaştıracağınızı unutmayın!

Yaşanmış Bir Hikâye!

1950’li yıllarda İskoçya’ya yük taşımak için Reefer tipi bir gemi yanaşır. Demir attığı limanda yükünü aldıktan sonra, gemide çalışan denizcilerden biri acaba unuttuğumuz bir yük kaldı mı diye bakmak için soğuk hava deposuna girer. Onun içerde olduğunu fark etmeyen başka bir denizci ise, kapıyı dışardan kapatır. Soğuk hava deposunda mahsur kalan denizci, var gücüyle bağırır, çelik duvarları yumruklar, ama kimseye duyuramaz sesini. Çakısıyla içerden açmaya çalışır kapıyı, lakin mümkün değildir. Gemi hareket eder ve denizciyi unuturlar. Mahsur kalan denizci, depoda açlıktan ölmeyecek kadar yiyecek bulur. Ama deponun dondurucu soğuğuna fazla dayanamayacağını anlamıştır. Kapıyı açamayan çakısıyla, çelik duvarlara kendisini bekleyen ölüm sürecini yazmaya, daha doğrusu kazımaya başlar.

Günbegün, adeta bilimsel bir titizlikle soğuğun vücudunu nasıl uyuşturduğunu sonra yavaş yavaş öldürücü etkilerini, el ve ayaklarının nasıl duyarsızlaştığını, donan burnunu ve buz gibi havanın verdiği acıyı anlatır. 3 gün sonra soğuk hava kapısını açan başka bir denizci, zavallı adamın cesediyle karşılaşır. Duvarlara kazıdığı acılı sonunu okur ve Kendisi de hayretten dona kalır. Çünkü soğuk hava deposunun derecesi 19’dur. Çünkü soğutma sistemi zaten çalıştırılmamış olup, kendi haline bırakılan deponun sıcaklığı normal bir dereceye yükselmiştir. Yani biçare denizci donarak ölmemiş, donduğunu sandığı için ölmüştür. Bir insan donacağına kendini inandırdığı için, normal bir sıcaklıkta soğuktan ölmüştür. Bu üzüntülü hikâye aynı zaman bize insan zihninin neler yapabileceğini göstermiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Corona Virüs Paniği Nedir, Nasıl Geçer

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!