Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar?

Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar
Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar

Verilen ve verilmeyen teminatların poliçenin ön yüzünde belirtilmesi şartıyla, aşağıda belirtilen vefat ve daimi maluliyet teminatlarına ek olarak, gündelik tazminat ve tedavi masrafları teminatlarının biri veya her ikisi verilebilir. Peki Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar? Bu sigorta ile poliçede belirtilen şartlar dahilinde sigortalıyı, sigorta süresi içinde maruz kalacağı kazaların sonuçlarına karşı teminat altına alır.

Bu poliçedeki kaza tabirinden maksat ani ve harici bir olay sonucunda sigortalının iradesi dışında ölmesi veya bedeni bir arızaya maruz kalmasıdır. En çok merak edilen Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar, Ferdi Kaza Sigortası Nedir, Trafik Sigortası Hasar Bedelinin Ne Kadarını Öder, Hasar Bedeli Trafik Sigortası Teminat Limitlerini Aşarsa Ne Olur sorularının cevaplarını sayfamızda bulabilirsiniz.

Ferdi Kaza Sigortası Nedir?

Ferdi kaza sigortası, sigorta şirketi ile sigortalı arasında, sigortalı kişinin doğrudan ve sadece herhangi bir kaza sonucu kalıcı sakatlık / ölüm durumunda kendisine veya ailesine maddi tazminat sağlayacağı bir sözleşmedir.

Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar?

A- Vefat Teminatı 

Poliçede temin edilen bir kaza, sigortalının derhal ya da kaza tarihinden itibaren bir sene zarfında vefatına sebebiyet verdiği takdirde, sigorta bedeli poliçede gösterilen menfaattarlara yoksa kanuni hak sahiplerine ödenir.

B- Daimî Maluliyet Teminatı

Poliçede temin edilen bir kaza, sigortalının derhal ya da kaza tarihinden itibaren iki sene zarfında daimi surette maluliyetine sebebiyet verdiği takdirde, tıbbi tedavinin sona ermesini ve daimi maluliyetin kat’i surette tespitini müteakip, daimi maluliyet sigorta bedeli poliçede yer alan oranlar dahilinde, sigortalıya ödenir.

C- Gündelik Tazminat

Sigortalı, kaza neticesinde geçici çalışamayacak duruma düşerse, kendisine poliçede yazılı gündelik tazminat ödenir. Bu tazminat, tıbbi tedavinin başladığı günden, sigortalının iyileşerek çalışabilecek duruma geldiği güne kadar ödenir ve bu süre 200 günü geçmez.

D- Tedavi Masrafları Teminatı

Tedavi masraflarının da sigorta teminatına dahil olduğu poliçede ayrıca belirtilmesi şartı ile sigortacı, kaza gününden itibaren bir sene zarfında belirtilen tedavi masraflarını poliçede teminat için tesbit olunan tutara kadar öder.

trafik sigortası hasar bedelinin ne kadarını öder?
trafik sigortası hasar bedelinin ne kadarını öder?

Trafik Sigortası Hasar Bedelinin Ne Kadarını Öder?

2020 yılında aracınızla kaza yaparsanız, zorunlu trafik sigortası kapsamında araç grubunuza göre değişen asgari teminat limitlerinden yararlanabilirsiniz. Maddi hasar, sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm olmak üzere 3 temel teminatın limitlerini aşağıdaki gibidir.

1. Maddi Hasar

Sigorta sahibinin hukuki sorumluluğu kapsamında, zarar gören araçta meydana gelen zararı teminat limitleri kapsamında karşılar.

Otomobil (Sürücü dahil 9 koltuk)

-Araç Başına Limit    41.000 TL

-Kaza Başına Limit   82.000 TL

2. Sağlık Giderleri

Sigorta sahibinin neden olduğu kazalarda, kazada yer alan üçüncü şahısların daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım, muayene/kontrol ya da yaralanmadan ötürü ihtiyaç duyulabilecek ayakta tedavi, hastane vb sağlık kurumlarındaki tedavi giderleri ile bu tedavinin gerektirdiği tüm sağlık giderlerini teminat limitleri kapsamında karşılar.

Otomobil (Sürücü dahil 9 koltuk)

-Kişi Başına Limit      410.000 TL

-Kaza Başına Limit   2.050.000 TL

3. Ölüm ve Sakatlanma

Sigorta sahibinin, bir kişinin ölümüne veya sakatlanmasına neden olduğu durumlarda, sakatlık ve ölüm halinde, Sigorta Denetleme Uzmanları tarafından destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin;

-Yaşı

-Geliri

-Geride kalanların desteğe muhtaçlığı

-Kusur oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen azami teminatı aşmamak kaydıyla ödenir.

Hasar Bedeli, Trafik Sigortası Teminat Limitlerini Aşarsa Ne Olur?

Meydana gelen hasarın trafik sigortası ödeme limitlerini aşması halinde, kalan zararın ödenmesi araç sahibinin sorumluluğundadır. Şayet kasko sigortanıza ek olarak yaptırdığınız İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortanız varsa, trafik sigortanızın limitlerini aşan bir hasar söz konusu olduğunda devreye girer ve kapsamına göre maddi, bedensel ve manevi hasarları karşılayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Ferdi Kaza Sigortası Hangi Teminatları Kapsar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!