İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar?

Bu yazıda, İngiltere'deki en yüksek ücretli işlere bakacağız. Umarız bu makale ingiltere de iş ve yaşam koşulları hakkında daha fazla fikir verecektir.

İngiltere'de Maaşlar Ne Kadar
İngiltere'de Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Sayfamızda sizlere İngiltere’ de maaşlar ne kadar 2023, hangi meslek ne kadar maaş alıyor? İngiltere’de asgari ücret ne kadar 2023,  İngiltere’de maaş sistemi nasıl, İngiltere’ de maaşlar kaç sterlin, İngiltere’ de maaşlar kaç pound? hakkında detaylar sunduk. İşte İngiltere Çalışmak konusu ile ilgili merak ettiğiniz tüm ayrıntılar…

Dünya’da en fazla göçmen nüfusa sahip olan ülkeler arasında yer alan İngiltere; Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden biridir. Özellikle son yıllarda yurt dışında refah bir hayat yaşamak isteyen binlerce kişi tarafından İngiltere de asgari maaş, İngiltere emekli nasıl olur? İngiltere emeklilik maaşı ne kadar? İngiltere de çalışma koşulları nelerdir? gibi soruların cevapları merak ediliyor. İngiltere ülkesinde sosyal imkanların zengin olması İngiltere’de yaşam konusunda dikkatleri fazlaca üstüne çekiyor. İşte İngiltere’ de çalışma hayatı, sosyal güvenceler, mesleklerin aldığı maaşlar ve daha birçok detay haberimizde!

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere, Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden en büyük olanı ve merkezidir. İngiltere’ye gitmek için öncelikle yapmanız gereken şey vize almak. Eğer Türk vatandaşı iseniz Londra’da ya da İngiltere’nin diğer şehirlerinden birinde yaşamak ve göçmenlik statüsü kazanmak için gerekli olan vize çeşitlerinden birine sahip olmanız gerekir. İngiltere vizesi için kendi statünüze göre gerekli evrakları ve başvuruyu yaptıktan sonra başvurunuz onaylanıp pasaportunuzu çıkartarak İngiltere’ye gidebilirsiniz.

İngiltere’ ye gittiğiniz vakit ülkede kalma süreniz 6 Ay’dır. Yurt dışında oturum süresini geçirdiğiniz takdirde oturum izniniz iptal edilir. Ancak İngiltere’ye çalışmak için gitmişseniz öncelikle ikamet ve çalışma izni alarak İngiltere’de çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Bununda belli başlı bazı koşulları vardır.  Bu şartlar ülkeden ülkeye ya da güncellenen çalışma politikalarına göre farklılık gösterebilir.

İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar 2023?

Birleşik Krallık’ta çok çeşitli konularda eğitim veren birçok saygın eğitim kurumu vardır ve bu da dünyanın dört bir yanından öğrencileri burada yüksek öğrenime devam etmeye yönlendirir. Buna ek olarak, Birleşik Krallık, birçok yerleşik iş evine ve büyüyen yeni çağ şirketlerine ev sahipliği yapmaktadır. Birlikte, iş arayanlara tatmin edici bir profesyonel kariyer inşa etmeleri için fırsatlar sunarlar.

İngiltere’ de maaşlar çalışılan sektöre, bölgeye ve sektöre farklılık gösterebilir. Bu yüzden verilen rakamlar ortalama olarak baz alınmıştır. Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, 2020’deki tam zamanlı İngiltere maaş ortalaması 38.600 £, yarı zamanlı çalışanlar için ortalama 13,803 olarak belirtilmiştir.  Bu rakamlar her yıl artmaktadır.

İşyerinde daha fazla deneyim kazandıkça, işverenler için değeriniz kaçınılmaz olarak artar ve bu nedenle maaş beklentileri de aynı doğrultuda olmalıdır. Yaş ve maaş arasında doğrudan bir ilişki vardır – hayatınızın çoğunda yeni beceriler öğrendikçe, daha fazla deneyim kazandıkça ve potansiyelinizi artırdıkça birlikte artacaklardır.

i̇ngiltere'de maaşlar
i̇ngiltere’de asgari ücret maaşları ne kadar?

İngiltere’de maaşlar, Euro ve sterlin üzerinden ödenir. Dolar ve Euro’dan daha değerli olan Sterlin günümüzde ekonomi sahasında en önemli para birimlerinden birisidir. Peki İngiltere’de asgari maaş ne kadar diye soracak olursak bu konu biraz açmakta fayda var çünkü İngiltere’ de asgari ücretler yaşa ve saate göre hesaplanıyor. Buna göre 2023 itibari ile Asgari ücret ne kadar?

Resmi olarak Ulusal Yaşam Ücreti olarak bilinen asgari ücret, çalışanın yaşına göre değişir.

1 Nisan 2023’ten itibaren artışlar şöyle olacaktır:

 • 23 yaşından büyükler için Ulusal Yaşam Ücreti: saatte 9,50 £ – 10,42 £
 • 21-22 yaş arası olanlar için Ulusal Asgari Ücret: 9,18 £ – 10,18 £
 • 18 ila 20 yaşındakiler için Ulusal Asgari Ücret: 6,83 £ – 7,49 £
 • 18 yaşından küçükler için Ulusal Asgari Ücret: 4,81 £ – 5,28 £
 • Çırak ücreti: 4,81 £ – 5,28 £

Çıraklık oranı, çıraklıklarının ilk yılında 19 yaşından küçük veya 19 yaşından büyük kişiler için geçerlidir. Asgari ücret İngiltere’nin her yerinde aynıdır. Çıraklığının ilk yılında 21 yaşındaki bir çırak, asgari saat ücreti 4,30 sterlin alma hakkına sahiptir. Çıraklığının ilk yılını tamamlayan 21 yaşındaki bir çırak, asgari saat ücreti 8,36 sterlin alma hakkına sahiptir.

İngiltere’de Çalışma Koşulları Nasıl?

İngiltere’de haftalık çalışma saatleri 37 olarak belirlenmiştir. Ancak Genel olarak tüm işçiler haftalık 40 saat çalışırlar. Çalışanların maaşları yıllık 11500 Pound aralığını geçiyor ise vergiden muaf olabilir. Bu rakamı geçen maaş alan çalışanlar ise gelir vergisi üzerinden kesintiye tabi tutulmaktadır. Mesleği olan bireyler çalıştıkları sektörlere göre farklı aralıklarda maaşlar alırlar. İngiltere refah seviyesi bakımından en yüksek ülkeler arasında yer alır.

Mesai saatleri hafta içi saat: 09:00 ila 16:30 arasındadır. Genellikle işçiler fazla mesaiye kalmaz. Ülkede ev kiraları bir hayli yüksektir. Ancak bunun yanı sıra İngiltere’de alacağınız birçok eğitim kurslarını devlet karşılamaktadır. İngiltere’de çalışmak için İngilizce bilmek şart mı? Elbette İngiltere gibi bir ülkede yaşıyorsanız kendinizi ifade edecek ya da karşınızdakini anlayabilecek kadar bir İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekecektir. Bu durum sizin daha kolay iş bulmanızı sağlayacak ayrıca alacağınız maaş açısından iyi bir maaş alabilmenize olanak sağlayacaktır.

İngiltere’de Hangi Meslek Ne Kadar Maaş Alır 2023?

Her ülkede olduğu gibi İngiltere’de de bir alanda uzman ve eğitimli olmak her zaman daha avantajlıdır ve daha yüksek bir kazanç elde etmenin de en önemli faktörüdür. Şimdi gelin hangi meslek ne kadar kazanır sorumuzun cevabına bir göz atalım. İngiltere’de hangi meslek ne kadar maaş alıyor işte detaylar…

 • Uzman doktorlar yılda 80.693 £ ila 91.584 £ arasında temel bir maaş alırlar.
 • Öğretmen Maaşı 28.000 £ ile 44.756 £ arasındadır. 
 • Avukat Yıllık ortalama maaş 75.000 pound.
 • Psikiyatrist ortalama başlangıç ​​maaşı: £28,000
 • Aşçı Maaşı: 18 bin 500 sterlin
 • Hemşire Maaşı: 8 bin 780 sterlin
 • Ekonomist ortalama başlangıç ​​maaşı: 29.700 £
 • Bilgisayar mühendisi ortalama başlangıç ​​maaşı: £27,000
 • Pilot Maaşı: 25 bin 500 sterlin
 • Medicine ortalama başlangıç ​​maaşı: £33,500
 • Diş Hekimi ortalama başlangıç ​​maaşı: 38.000 £
 • Veteriner ortalama başlangıç ​​maaşı: £35,330
 • Mühendis ortalama başlangıç ​​maaşı: 29.000 £

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

ECAA Ankara Antlaşması vizesi İngiltere’nin Avrupa Birliğinden ayrılması ile sona erdi. Ancak Türk vatandaşları tarafından yoğun ilgi gören ve yerleşmek için tercih edilen ülkelerin başında gelen İngiltere’de oturum sahibi olmak için hala pek çok seçenek mevcut. Bu yazımızda bu bölümde sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

İngiltere İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere, puanlı göç sistemine geçerek, İngiltere’den iş teklifi almış kişiler için başvuru şartlarını kolaylaştırmış oldu. Buna göre, size sponsor olacak ve Home Office tarafından sponsorluk lisansı almış işvereniniz hazır ise, işçi olarak İngiltere’ye gelip bu işyerinde çalışmanız mümkün.

Önceden yalnızca Tier2 ve benzeri vize türleri için sınırlı olarak uygulanan bu yöntem, şartları hafifleştirilerek bir göçmenlik sistemi haline getirildi. İngiltere’de kurulu şirketlerin sponsorluk lisansı alma imkânı kolaylaştırıldı.

Ancak elbette bazı kriterler mevcut. Vize başvurusu yapacak potansiyel çalışanın, alanında eğitim almış ve B2 seviye İngilizce biliyor olması gerekmekte. İngiltere çalışma izni nasıl alınır konusunu doğru bir şekilde sizlere aktarmak adına detaylı bir şekilde ele almak gerekir. Kısa süre zarfında İngiltere Çalışma İzni konusunda en detaylı güncel ve doğru bilgiyi sitemizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

Yetenek Vizesi Nasıl Alınır?

Dünya çapında ün salmış bir yeteneğiniz var, alanınızda bir üne sahip iseniz bu vize türü tam size göre. Sanattan bilime pek çok alanı kapsayan bu vize türünde, Home Office tarafından belirlenmiş yetkili ofis başvurunuzu incelemekte ve sizin bu vize başvurusu için yeterli yeteneğe sahip olup olmadığınıza karar vermekte. Eğer ki onay alabilirseniz, yetenek vizesi ile çalışma izni alabilir ve 3 yıl sonunda süresiz oturuma başvurma hakkı elde edebilirsiniz.

31 Aralık 2020, Ankara Antlaşması vize türü için son tarih olsa da İngiltere en çok göç alan ülkelerden biri olarak pek çok oturum ve vize imkânı sağlamaktadır.

İngiltere Yaşam Koşulları Nelerdir?

İngiltere’de işsizlik oranları çok düşüktür. Genellikle süt ve süt ürünleri çok ucuzdur. İngiltere’nin pek çok şehrinde Türk Restoranları bulmanız mümkün. İngiltere’nin hemen hemen her yerinde banka kartı veya kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz. Nakit genellikle çok küçük dükkanlarda, açık hava pazarlarında, bazı bar ve kafelerde, yerel otobüslerde ve taksilerde gereklidir.

İngiltere dünyanın en iyi müzeleri ve sanat galerileri, müzik mekanları ve tiyatrolarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Şehirlerin dışında güzel kırlar ve birçok kale, tarihi ev, park ve bahçe vardır. Ayrıca dil öğrenmek isteyenler için ücretsiz merkezler bulunmaktadır. Her yerde olduğu gibi İngiltere’de de toplu taşıma kullanılmaktadır. Ancak Tren ile ulaşım daha fazla tercih edilmektedir. Birleşik Krallık hoşgörülü bir toplumdur ve insanlara ırkları, dinleri, cinsiyetleri, cinsellikleri veya engellilikleri nedeniyle ayrımcılık yapmak yasa dışıdır.

İngiltere’de Sağlık Sistemi Nasıl Çalışır?

İngiltere’nin sağlık sistemi Türkiye ile birbirine çok benzemektedir. İngiltere’de ikamet etmeyenler ve ikamet edenler için sağlık hizmetlerine kamu veya özel sektör aracılığıyla erişilebilir. Ulusal Sağlık Servisi veya NHS olarak bilinen kapsamlı kamu tarafından finanse edilen sistem, ikamet durumuna bakılmaksızın herkes için birinci basamak sağlık hizmeti sağlar. Doktor randevusundan acil ameliyata kadar her şey ücretsizdir; ancak diş tedavileri tedavi ücretlidir. NHS çok kapsamlıdır ve normal olarak ikamet ettiğiniz ve yasalara uygun olarak yaşadığınız sürece size birçok hizmeti ücretsiz olarak sağlanır. İngiltere’ de yaşıyorsanız NHS’yi kullanmamak için belirli bir nedeniniz olmadığı sürece özel sağlık sigortasına ihtiyacınız yoktur.

İngiltere’de Nasıl İş Bulunur?

İngiltere’de tıpkı ülkemizde bulunan iş bulma siteleri mevcuttur. Bunlardan en bilineni jobsite ve reed web sitesidir. Bu sitelerden kendinize göre iş bulabilir ve yapacağınız iş hakkında maaş ve çalışma saatleri bilgisine haiz olabilirsiniz. Bunun yanında İngiltere’de çalışan arkadaşınız, akrabanız aracılığı ile hayal ettiğiniz veya yüksek maaşlı bir iş bulabilirsiniz.

Sonuç Olarak;

Sizlere İngiltere’ye Nasıl Gidilir, İngiltere Asgari Ücret Maaşları Ne Kadar 2021, Meslekler ve Aldıkları Maaşlar 2021, İngiltere İşçi Vizesi Nasıl Alınır, Yetenek Vizesi Nasıl Alınır, İngiltere Yaşam Koşulları Nelerdir, İngiltere’de Sağlık Sistemi Nasıl Çalışır, İngiltere’de Nasıl İş Bulunur, İngiltere’ de Oturum İzini Nasıl Alınır? sorularını detaylı olarak cevapladık.

Yazımızın tamamını okuduysanız İngiltere’ye gitmeniz ve çalışmanız hakkında aşağı yukarı bir karara bağlanmış olmalısınız. Karar vermeden önce ailenizle konuyu istişare etmenizi tavsiye ederiz. Bu konuyu etraflıca düşünmeniz gerekebilir. Çünkü gurbetçi olarak yıllarca uzak bir ülkede yaşayacaksınız. Çocuklarınızın eğitim durumu vs. bunların hepsini değerlendirmeye tabi tutmalısınız.

Son olarak söylemek gerekirse İngiltere yaşam standartları yüksek olan bir ülke. Maaş oranları da gayet iyi durumda. Bu sebeple İngiltere diğer ülkelere nazaran işçilere ve diğer meslek gurubundaki kişilere gayet güzel imkanlar sunuyor. İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar 2023 içeriği burada sona erdi.

2
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
İngiltere’de Maaşlar Ne Kadar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!