Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Çiftçiler Devlet destekli büyükbaş hayvan alımı konusunu merak edip araştırıyor. Peki hangi bankalar Büyükbaş Hayvan Kredisi veriyor. Büyükbaş Hayvan Devlet Desteği Nasıl Alınır. İşte tüm ayrıntılar...

Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır?
Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Sayfamızda sizlere Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır 2021, Büyükbaş Hibe Desteği Nasıl Alınır, Büyükbaş Hayvan Desteği Ne Kadar 2021, Devlette İnek Alma Şatları Nelerdir konuları hakkında detaylar sunduk. Anadolu coğrafyasının büyük bir kesiminde çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan bir çok kişinin merak ettiği konulardan biri olan Büyükbaş Devlet Desteği ile ilgili detaylar için doğru adrestesiniz. Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz bu yazımızda merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulacaksınız. İşte Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır 2021 ve Büyükbaş Devlet Desteği hakkında tüm ayrıntılar…

Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır 2021

Ülkemizde birçok kişi geçimini çiftçilikle ve hayvancılıkla sürdürmektedir. Bu alanlarda faaliyet gösteren vatandaşlar piyasada hangi alanlara rağbetin olup olmadığını araştırarak ona göre bir hedef belirlemeleri gerekecektir. Nitekim hayvancılık yerine göre büyükbaş ya da küçükbaş olarak değişim göstermektedir. Bu bağlamda büyükbaş hayvancılığa girecek olan kişilerin en çok sorduğu sorulardan biri de büyükbaş hayvan desteği nasıl alınır sorusudur.

Günümüzde devlet destekli birçok kamu ve özel bankalar hayvancılık konusunda çiftçilere Büyükbaş Devlet Kredisi sunarak çeşitli olanaklardan faydalanmalarını sağlamaktadır. Hayvancılık işi uğraşan çiftçiler devlet onaylı bu kredilerden başvuru şartlarına uydukları takdirde yararlanabilirler. Devlet, sığır, dana, inet gibi büyükbaş hayvan desteklerini Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığı ile çiftçilere sunmaktadır.  Bu anlamda verilen destekler 2021 yılı içerisinde de hayvan baş sayısına göre olacaktır. ÇKS sistemine kayıtlı çiftçilere de hey yıl uygulandığı gibi bu yılda da devlet destek ödemeleri yapılacaktır.

Buna göre;

Besilik materyal sığır desteklemesi olarak her başa 350 TL ödeme yapılmaktadır.

Kombine ırklar ve sütçü ile etçi ırkların melezleri için anaç sığır hayvan başı için 225 TL ödeme yapılmaktadır.

Etçi ırklar dahilinde olan anaç sığır hayvan başına 350 TL ödeme yapılmaktadır.

Kombine ırklar ve sütçü ile etçi ırkların melezleri anaç sığır soy kütüğü adına hayvan başına 70 TL ödeme yapılmaktadır.

Islah amacı ile süt kalitesinin desteklenmesi projesi kapsamındaki yapılması gereken tüm analizler için süt içeriğinin temsili amacı ile Ankara, Balıkesir, Bursa, İzmir ve Tekirdağ gibi illerde her sığır başı 50 TL ödeme yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi 2021

Büyükbaş hayvan kredisinden yararlanmak isteyenlerin gideceği adreslerden biri de Ziraat Bankasıdır. Çünkü Ziraat Bankası, hayvancılık kredisi almak isteyen ve bu alanda arayış içerisinde olan çiftçiler için hayvan sayılarının 10 baş üzerine çıkmak isteyenlere Büyükbaş hayvancılık kredisi sunmaktadır. Devlet destekli krediye başvurmak isteyen çiftçiler Ziraat Bankasını takip edebilir.

Brown, Swiss, Holstein, Alaca, Kırmızı, Holstein, Alaca, Siyah, Jersey, Manda, Simental ırkı süt sığırcılığı için hayvan kredilerinden yararlanmak isteyen kişilerin belirttiğimiz bu hayvanlar kapsamında mutlaka Türkvet kayıt sistemine kaydolmaları ve bununla birlikte de damızlık belgesine de sahip olmaları gerekmektedir. Maksimum bir kere doğum yapmış ya da ilk doğumuna gebe maksimum 36 aylık olan hayvanlar önceliklidir. Manda için ise ideal sınır 48 aydır.

büyükbaş hayvan desteği başvuru şartları nelerdir
büyükbaş hayvan desteği başvuru şartları nelerdir

Bütün Bankaların Hayvancılık Kredilerinde Aradıkları Şartlar 2021

Hayvan alacak olan çiftçinin ilk olarak kredi notu kesinlik ile sorunsuz olması gerekmektedir. Yani daha önceleri hiçbir banka ile kredi veya kredi katı ile ilgili sorun yaşamamış olmanız oldukça önemlidir. Bu neden ile not ortalaması “İYİ” seviyesinde gözükmesi şarttır.

ÇKS Belgesi, yani Çiftçi Kayıt Sisteminde yer almanız istenilmektedir.

Çiftçilik yapan vatandaşın şayet canlı hayvanları varsa bu hayvanların değerleri kadar şayet yoksa (yeni girişimci çiftçi ise) mutlaka ipotek değeri olan bir mal varlığı istenilir. Kısaca açıklamak gerekirse banka vereceği hayvan kredisi için paranın emniyetini sağlamak amacı ile değerli bir malınızı ipotek eder. Bu illa sizin üzerinize olması gerekmemektedir, bir yakınınızın ev, arsa, traktör gibi değerli üzerinde borcu olmayan bir malı da olabilmektedir.

Hayvansal kredi başvurusu yapan çiftçiden en az çalışan, maaşlı ve bordolu 2 kefil istenilmektedir. Ayrıca kefillerden nüfus cüzdanı suretleri, maaşlarını gösteren imzalı onaylı yazıda aranmaktadır. Son olarak da yapılan yeni düzenleme ile kefilin varsa eşinin de rızasını gösteren banka tarafından verilen formda imzalanması gerekmektedir.

Devlete ait hiçbir kuruma vergi borcu olmaması gerekir. Vergi dairesinden bundan ötürü borcu yoktur yazısı istenilir.

Bu şartlara ilaveten şayet hayvan kredisi kullanmak için Ziraat bankasını tercih edeceksiniz alacağınız hayvana göre RESMİ GAZETEDE YAYIMLANAN ŞARTLARI da yerine getirerek alım yapmanız şarttır.

thumbnail
İlişkili Yazı
Ceviz Fidanı Aşısı Nasıl Yapılır?

Büyükbaş Hayvan Desteği Ne Kadar 2021

2021 büyükbaş hayvancılık desteği Tarım Bakanlığı tarafından açıklandı. Hayvan başına yapılacak yem hayvancılık bakım desteği 65 TL olarak belirlenmiştir. 2021 yılında büyükbaş hayvancılık yem desteği olarak hayvan başına 65 TL iken küçük baş hayvancılık yem desteği ise 6,5 TL olarak belirlendi.

Sizlere sayfamızda Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır, Büyükbaş Hayvan Desteği Başvuru Şartları Nelerdir, Büyükbaş Hayvan Desteği Ne Kadar hakkında detaylı içerik sunduk. Sayfamızdaki bilgiler Tarım Bakanlığının duyuruları doğrultusunda devamlı olarak güncellenmektedir. Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır hakkında en güncel bilgileri takip etmek adına bizleri sosyal medyada takip edin!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Büyükbaş Devlet Desteği Nasıl Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!