Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir?
Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir

Yurdumuzda hem Ege hem Akdeniz bölgelerinde yetişen çoban çökerten bitkisi, sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Başta erkeklerde cinsel sağlık problemlerini çözebilen çoban çökerten bitkisi, alternatif tıp alanının yüzyıllardır tüketilen bitkileri sınıfında yer almaktadır. Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir? sorusunun cevabını hazırladığımız haber içeriğinde detayları ile birlikte bulabileceksiniz.

Çoban Çökerten Bitkisi Nedir?

Genellikle halk arasında “Çarık Dikeni” veya “Deve Çökerten” adlarıyla bilinen Çoban Çökerten bitkisi, Avrupa ve Çin bölgelerinde insanlar tarafından uzun yıllar kullanılmıştır. Hormon üretimi için kullanılan çoban çökerten, tıbbın ham maddesini oluşturan bitkiler arasında yerini korumaktadır. Genellikle hormon tedavisinde ve cinsel performansı arttırmak için tercih edilen çoban çökerten bitkisi, hemen hemen dünyanın her yerinde kullanılmaktadır.

Günümüzde insanların daha sağlıklı ve kaliteli bir yasam için, yan etkilerinin de az olması nedeniyle bitkisel ürünleri tercih etmesi kaçınılmazdır. Çoban Çökerten bitkisi de bunlardan bir tanesidir. Çoban Çökerten bitkisi vücutta testosteron hormonun salınımı tetiklemesi, dolayısıyla kas gelişimi üzerine etkisi nedeniyle sporcular tarafından da yaygın olarak tercih edilmektedir.

En yaygın olarak sporcular tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. Sporcular çoban çökerten’i kimyasal bir hormon içermediği halde, vücutta doğal yolla hormon salınımını tetiklediği için tercih ettikleri anlaşılmıştır.

Türkçe isimleri: Demir dikeni, Çoban çökerten, Demirleyen, Deve çökerten, Çarık Dikeni ve Demir Bıtırağı

Bilimsel İsmi: Tribulus Terrestris

Çoban Çökerten Nerede Yetişir?

Ülkemizde İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Amasya, Samsun, Artvin, Ankara, Kayseri, Elâzığ, Kars, Antalya, Adana, Gaziantep, İzmir ve Denizli çevrelerinde yetişmektedir. Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir? devamını okuyunuz…

Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Yüksek tansiyona iyi gelir.

Damar içi plakları yok eder.

Kadınlarda libido artışı sağlar.

Kanseri önlemeye yardımcı olur.

Şekere iyi gelir, kolesterolü dengeler.

Cinsel işlev bozukluklarını ortadan kaldırır.

Sertleşme ve ereksiyon şikayetlerini azaltır.

Testosteron hormonunu seviyesini dengeler.

Hamile kadınların düşük yapma riskini azalttığı yönünde bilgiler mevcuttur.

Kadınlarda Çoban çökerten bitkisi, prostat kanseri riskini en aza indiren güçlü etkilere sahiptir.

Spor yapan insanlarda, kas kütlesinin daha verimli bir şekilde artmasına yol açtığı konusunda bilgiler ve açıklamalar bulunmaktadır.

Erkeklerde cinsel performansın arttırılması ve cinsel ereksiyon problemlerini ortadan kaldırmak için kullanılabilmektedir.

Kısırlık problemlerine olumlu etkileri olduğu bilinmekte beraber, erkeklerde de sperm sayısını arttığı yönünde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

Kadınlarda, hormonları düzenleyici etkiye sahip olan çoban çökerten bitkisi, Adet ağrılarını dindirici ve düzensizliklerini giderici özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir.

Çoban çökerten bitkisinin önemli faydalarından birisi de kalp ve damar tıkanıklıklarını giderici etkisinin olmasıdır. Kan dolaşımını hızlandırdığından, hayati öneme sahip olduğu düşünülmektedir.

Çoban çökerten bitkisi, insan vücudunun hastalıklara ve virüslere karşı direnci arttırıcı birçok etken maddeye sahiptir. Bağışıklık sisteminin güçlü ve sağlıklı olmasını sağlayarak vücudu korur.

Alternatif tıp alanında kadim tarihten buyana insanlar tarafından kullanılan çoban çökerten bitkisi, cinsel performansı arttırıcı etkiye sahiptir. Bunun haricinde birçok hastalığa fayda sağlayan çoban çökerten, beşerî ilaçların ham maddelerinde kullanıldığı bilinmektedir. Çoban Çökerten  Bitkisinin Bir Çok Faydası Vardır. Ancak Dikkatli ve Ölçülü Tüketilmesi Önerilir.

Çoban Çökerten Bitkisi Neye İyi Gelir?

Çoban çökerten bitkisi, insanların alternatif tıbbı kullandıkları tarihten bu yana tüketilen ot çeşitleri arasında yer almaktadır. Faydaları üzerine birçok bilgi ve yazı bulunan çoban çökerten bitkisinin, pek çok hastalığa iyi geldiği anlaşılmıştır.

Böbrek sorunlarının tedavi aşamasında kullanılması tavsiye edilir. Böbrek sağlığını olumlu yönde etkilediği kullananlar tarafından görülmüştür.

Araştırmalar sonucunda çoban çökerten bitkisinin cinsel dürtüleri azalmış kadınlarda ve erkeklerde libidoyu iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Çoban çökerten bitkisi, göz hastalıkları ve problemlerinde fayda sağlayan bir bitkidir. Özellikle görme sorunu yaşayan insanlarda önemli bir tedavi edici etki bıraktığı ifade edilmektedir.

Kadınlarda görülen adet (regl) dönemlerinde, kanamanın artmasının önüne geçer. Düzenli adet için vücuda yardımcı niteliğinde görevler görebilir. Ancak kadınların uzman doktora danışarak tüketmesi tavsiye edilir.

Yorgunluğa birebirdir. Kronik yorgunluk zamanlarında kullanılarak rahatlama sağlanması mümkündür.

Çoban Çökerten Bitkisinin Az Bilinen Faydaları

Çoban çökerten bitkisinin, uzun yıllardan bu zamana dek mütemadiyen kullanımı, faydaları üzerinde birçok insanın bilgilenmesini sağlamıştır. Çoban çökerten bitkisinin hakkında pek az bilinen, hatta neredeyse hiç bilinmeyen faydaları olabilir. Çoban çökerten bitkisinin İlerleyen zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda muhakkak ki insanoğluna daha nice faydalarının olabileceği öngörülmektedir.

Vücut Sağlığını Korur

Kemik sağlığı, kas iskelet yapısı ve cilt rahatsızlıklarının bir çoğunda çoban çökerten bitkisinin önemli etkiler sağlandığına ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, çoban çökerten otunun bedensel sağlığı koruduğu anlaşılmış ve kullanımı tavsiye edilmiştir.

Dolaşım Sistemini Düzenler

Çoban çökerten bitkisinin az bilinen yararlarından birisi de dolaşım sistemini düzenleyici etkisinin bulunmasıdır. Bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlamanın yanında, mide rahatsızlıklarını gidermede önemli rol oynar.

Ağrı Gidericidir

Çoban çökerten bitkisi, beynin sinir katmanını dış etkenlerden korur. Ağrı gibi temel sorunların ortadan kaldırılmasına destek verir.

Çoban Çökerten Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Çoban çökerten bitkisinin en çok kullanıldığı alan, cinsel sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik çalışma alanlarıdır. Hormon düzenleyici etkileri bulunan çoban çökerten bitkisi, sindirimi düzenlemek için tercih edilebilmektedir.

Hormon düzenleme, sindirim sistemlerini tedavi etme ve cinsel performansı artırma amacı için kullanılacaksa, çay formuna getirilip içilmesi faydalı olacaktır. Çoban çökerten bitkisinin çayı kolay çözümlerle kolayca hazırlanabilmektedir.

İlk başta 3 bardak suyu kaynatmanız gerekli. Su kaynadıktan sonra içerisine kurutulmuş çoban çökerten bitkisi otundan eklemeniz yeterlidir. Buharı dışarıya çıkmayacak şekilde yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra çayınız hazır hale gelecektir. Süzdükten sonra çayınızı tüketebilirsiniz. Belli bir müddet kullandıktan sonra yaklaşık 1 ay ara verilip daha sonra tekrar tüketilmesi gerekir.

Çoban Çökerten Otu Zararlı Mıdır?

Çoban çökerten bitkisi, çeşitli doğal ürünlerde olduğu gibi aşırı tüketimde yan etkileri ve zararları olabilecek özelliklere sahip olan bir bitkidir. Aşırı tüketim durumunda, uykusuzluk, kalp atışlarında hızlanma, huzursuzluk problemiyle karşılaşılabilir. Bunun dışında mide rahatsızlıklarına (ülser ve mide iltihaplanması) yol açtığı bilinmektedir. Bu yüzden dikkatli ve ölçülü kullanılması tavsiye edilir.

Çoban çökerten bitkisi, sürekli ve düzenli şekilde tüketildiğinde, bağırsak ve midelerde ağrı ve sancılara neden olabilir. Bebek emziren kadınlarda, gaz yapabileceğinden tüketilmesi önerilmez. Hamile kadınlarda bebeğe zarar verme olasılığı bulunduğundan, hamileler tarafından kullanılmaması gerekir.

Çoban çökerten bitkisi kan şekeri seviyesini düşürdüğünden diyabet hastaları tarafından kullanılan ilaçlarla kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Çoban çökerten bitkisi kullanımı hususunda, konusunda uzman doktora başvurmak sağlıklı sonuç almanın en sağlıklı yoludur. Aşırı tüketilmediği sürece ve kullanan kişinin belirtilen durumlarda olmaması halinde, kullanımında herhangi bir sakınca olmadığı ifade edilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Çoban Çökerten Bitkisinin Faydaları Nelerdir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!