Şarj Cihazı Neden Çok Isınır

Şarj Cihazı Neden Çok Isınır
Şarj Cihazı Neden Çok Isınır

Bu yazımızda sizlere Şarj Cihazı Neden Isınır? Telefon Şarjda Bırakmak Tehlikeli Mi? Sorularının yanıtlarını araştırdık. Gelin hep birlikte merak ettiğimiz soruların cevaplarına bir göz atalım.

 Şarj Cihazı Neden Çok Isınır

Cep telefonlarınız şarj olurken, şarj cihazınızın ısı üretmesi gayet doğaldır. Telefon şarj olurken AC ve DC dönüşümü esnasında kayıp ortaya çıkar. Genel olarak şarj cihazları yüksek verimli anahtarlama güç kaynağı kullanır. Ancak küçük boyutlu olduğundan dolayı PFC şarj cihazlarında bulunmamaktadır.  Yani güç faktörü 0.7’ den azdır. Enerjinin geri kalanı ise temelde ısıya dönüşmektedir.

Telefon, Iphone, Tablet ya da Bilgisayarlarınızın şarj aletleri cihazları şarj ederken ısınabilir, bu durum sizi korkutmasın. Ancak şarj cihazınızdan koku geldiği esnada duruma müdahale edebilirsiniz. Şarj cihazını elektrikten kestikten sonra havalandırılan bir yere koymak sizler için en güvenli yöntem olacaktır. Çünkü ısı elektronik bileşenlerin soğumasını sağlayacaktır.

Gece yatarken ya da iş yerimizde telefonlarımızı şarj ederken sabaha kadar takılı vaziyette bırakırız. Bunu yapmanın genel mantığında sabaha kadar telefonum güç harcamasın, sabah kalktığımda ise işe giderken telefonumun şarjı bitmesin. Hepimiz böyle düşünüyoruz değil mi? Çünkü kullandığımız cep telefonlarımızın şarjının bitmesini hiçbir zaman istemeyiz. Şunu unutmayalım şarj cihazını sürekli olarak takılı bırakmak, şarj cihazımızın ömrünü kısaltacaktır.

Telefonu Şarjda Bırakmak Tehlikeli Mi?

Şarj cihazınızı takılı bırakırken bu soruyu aklınıza getirebilirsiniz. Bu sorunun cevabı; Şarj cihazları prize takılı olduğunda güç tüketir, telefonlarda şarj cihazına takılı olduğu sürece güç tüketmektedir. Çünkü bu durumda şarjın dahili bileşenleri her zaman enerjili kalacaktır.

Şarj cihazının kendi çipleri de gücün bir kısmını tüketecektir. Bu nedenle, cep telefonu şarj olmasa bile şarj cihazının kendisi güç tüketir, ancak güç tüketimi yalnızca yaklaşık 100 miliwatt’tır. Bu da demektir ki telefonunuz şarjda iken az da olsa güç tüketir fakat bu güç tüketimi çok az olduğundan cihazınıza büyük zararlar vermez. Şunu da hatırlatma da fayda olduğunu söylememiz gerekir ki. Mümkün olduğunca, elinizden geldiği kadar telefonlarınızı şarta çok tutmamaya özen gösterin. Bazen olumsuz durumlarla da karşılaşılması açısından bu duruma dikkat etmenizi öneririz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Şarj Cihazı Neden Çok Isınır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!