Youtube’da Ünlü Olma ya da Youtube’da Kaybolma

Youtube'da Ünlü Olma ya da Youtube'da Kaybolma
Youtube'da Ünlü Olma ya da Youtube'da Kaybolma

Youtube’da Ünlü Olma ya da Youtube’da Kaybolma

Hayatı her geçen gün daha fazla ekranlara bağımlı olarak sürdürdüğümüzü gösteren onlarca örnek var. Her bir yirmi dört saatimizden çekilen ortalama ekran süresi katlanarak artıyor. Bu olağanüstü akış artık hepimizin olağanı hatta neredeyse temel ihtiyacı haline geldi. Neden? Çünkü hayat adeta ekranların içinde akıyor.

Youtube bu akışın ana mecralarından biri. Bize lazım olan hemen her şey için Youtube’a bakıyoruz. Çünkü Youtube bize tamamen görsel, hareketli, rengarenk, uçsuz bir videolar okyanusu sunuyor. Bu okyanusun cazibesine kapılmamak elde değil. Bilgisayar ve internet kullanma alışkanlıklarımızı değiştiren Youtube’un herkese kendi kanalını açma imkânı vermesi, hele de bu kanal üzerinden gelir elde etme kapısını açması büyük bir patlamaya neden oldu. Şunun şurasında annelerimizin babalarımızn gençlik yıllarında tüplü televizyonlarda TRT’den başka kanalın olmadığı bir teknolojinin içindeydik. Şimdi her yer ekran, her yer kanal… Bir yanıyla ne şans! Bir yanıyla da ne felaket!

İnternetteki özgür ortam içinde herkes istediği paylaşma, istediğini arayıp bulma, istediğini söyleme hakkına sahip. Ortalık sahte sosyal medya hesapları ile dolu. Artık gerçeklik denen şeyi bir daha bulamayacak şekilde kaybettik. Dolayısıyla internette büyük bir bilgi, görsel, video ve hesap kirliliği var. Bir çöplük gibi önüne gelenin aklına eseni yığdığı bir yer haline geliyor sanal mecralar. Youtube’un herkese kanal açma imkânı vermesi sonucu açılan sayısız kanalın içeriklerinden maalesef büyük bir kısmı niteliksiz, faydasız ve olumsuz içerik oluşturacak nitelikte.

Bu da kullanıcıların bilgi, kültür ve kişiliklerinin bir yansıması tabii, yoksa Youtube’un kanal açma hürriyetini herkese tanıması büyük bir başarı ve nimet. Artık bu sayede televizyonun bize dayattığı isimleri ünlü olarak kabul edip, sadece onların yüzlerine mahkûm olmaktan kurtulduk. Bu koca kanallar denizinde nitelikli ve özgün içerikler üreten, yeteneğiyle öne çıkmayı başaran herkesle tanışma imkânımız var. Hatta neden olmasın ki, herkesin tanıdığı biri haline gelme ihtimalimiz de hiç de azımsanmayacak oranda yüksek. Yeter ki yaptığımız işle ses getirmeyi başaralım.

Örnek mi istiyorsunuz. İşte size son dönemde Youtube aracılığı ile hayatımıza giren, ünlü olan, yeteneği ve bilgisi ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran youtuberlardan birkaçı:

Barış Özcan:

 

23 Temmuz 1974 doğumlu olan, M.Ü. Hukuk Fakültesi’nden mezun ve hayatını teknoloji sahasındaki şirketlerde ve platformlarda uzmanlaşarak geçiren, bilgiye ve araştırmaya verdiği değerle öne çıkan bir isim. Hayatı boyunca pek çok başarılı işe imza atsa da dünya onu Youtube’da çektiği sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleri formundaki videoları ile tanıdı ve çok sevdi. Öyle ki şu anda kanalındaki abone sayısı dört milyona yaklaşmış durumda. Toplam izlenme rakamları ise 300 milyondan yukarıya doğru ilerliyor.

Reynmen:

 

Asıl adı Yusuf Aktaş olan Reynmen, 6 Aralık 1995, İstanbul doğumlu. Onun Youtube hikayesi ise 2016 yılında başlıyor.  Genel olarak kanalında yaşam sitili ve eğlence odaklı videolar yayımlamaya başladı.  Ve üç yıl sonra yani 2019’da Derdim Olsun şarkısı ile büyük bir patlama yaşadı, rekorlara imza attı. Şu an  Youtube kanalında 6 milyona yaklaşan abone sayısına sahip ve 750 milyonu bulan görüntülenmesi var.

Zeynep Bastık:

 

Zeynep Bastık, 8 Temmuz 1991’de İstanbul’da doğmuştur. Murat Dalkılıç’ın vokalistliğinden çeşitli güncel dizilerde aldığı rollere kadar ekran dünyasına bir şekilde temas etmesine rağmen toplumun geneli tarafından ünlü isimler arasında kabul görmeye başlaması Youtube sayesinde olur. 2018’de açtığı Youtube kanalına yüklediği performanslar, ünlülerle yaptığı düetler ile sesinin ve özgünlüğünün duyulmasını sağladı. Sadece 1 yıllık bir kanalı olmasına rağmen 1,5 milyon aboneye ulaşmış durumda. Zeynep Batık’ın Youtube’daki görüntülenme sayısı ise Kasım 2019 itibariyle yarım milyona yakın. Gördüğünüz gibi Youtube başta gelmek üzere internetteki sayısız platform bizler için hem büyük bir zenginlik ve şans kapısı hem de bizi gereksiz yere boşluğun içine çekmeye çalışan kullanıcıların tazyikine maruz kaldığımız bir alan.

Ne diyelim, umarız her biriniz sosyal medya labirenti içinde bütün çeldiricilere rağmen kendi doğru ve güzel yolunuzu bulabilir, vakti geldiğinde ise bir yıldız gibi parlayabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Youtube’da Ünlü Olma ya da Youtube’da Kaybolma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!