2021 PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu! 2.500 Polis Alınacak

Polis Akademisi Başkanlığı Resmi Web Sitesinde Bir Duyuru Gerçekleştirdi. Yapılan Duyuruya Göre 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı için Toplamda 2.500 Polis Adayı Alınacağını Belirtti. Peki Polis Adayı Olmak için Aranan Şartlar Neler, Polis Okulu Sınavı Ne Zaman 2021. İşte PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu 2021 ile ilgili tüm detaylar!

2021 PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu
2021 PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu

Sayfamızda 2021 PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu ve detayları yer alır. Polis Akademisi Başkanlığından yapılan duyuruya göre 2021-20222 eğitim öğretim yılı için toplamda 2.500 polis adayı alımı gerçekleştirilecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Polis Meslek Yüksek Okullarına öğrenci alımı yapılacak. Merakla bu haberi bekleyen Polis Adayları, istenilen şartları yerine getirip Polis Okulu Sınavlarında başarı göstermeleri halinde Polis Adayı olabileceklerdir. 2 yıl Polis Okullarında çeşitli meslek derslerinin yanı sıra silah atış eğitimi ve hukuk dersleri görecek olan adaylar bu iki senenin sonunda Polis Okulundan Polis Memuru olarak mezun olabilecektir. Daha sonrasında ise mezun olan adaylar yeni görev yerlerinde mesleğe başlayacaktır. İşte 2021 PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu ve tüm detaylar!

2021 PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için (2.000) erkek, (500) kadın olmak üzere toplam (2.500) öğrenci alımı yapılacaktır.

Adaylar, 13-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında http://www.pa.edu.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yaparak başvurularını yapabileceklerdir. Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Yüksekokullarında eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacaktır. Söz konusu alıma ilişkin giriş koşulları aşağıda belirtilmiştir. Alıma ilişkin sınav takvimi Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) ilan edilecektir. Diğer kaynaklardan yapılan açıklamalara itibar edilmemesi önemle duyurulur.

 

2021 Yılı PMYO Başvuru Şartları

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (200.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2021) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2021) 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1996 – 01 Ekim 2003 tarihleri arasında doğmuş olmak),
d) Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

e) Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,

f) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.

g) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
2) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.

ğ) Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.

h) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

ı) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,

i) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.

j) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

k) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

Polis Meslek Yüksekokulları Aday Başvuru, Seçme ve Değerlendirme Sınavı Kılavuzu’na https://www.pa.edu.tr/Upload/editor/files/PmyoBasvuruKilavuzu.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Polis Okulu İntibak Eğitimi Nedir?

Polis Okulu sınavlarında başarılı olan polis adayları belirtilen tarihlerde öğrenim göreceği Polis Okuluna kayıt yaptırdıktan sonra 2 hafta intibak eğitimine katılır. Bu intibak eğitiminde adaylar oryantasyon eğitimine tabi olurlar. İntibak eğitiminin ilk haftasında adaylar sağlık raporu alırlar. Sağlık raporundan sonra polis adayları intibak eğitimine tabi tutulurlar. Bu intibak eğitiminin amacı polis adaylarını mesleki hayata uyumlu hale getirmek, vatanını, milletini korumayı isteyen adayları belirlemek, askerlik ve polislik mesleklerinde ki örf ve adetleri öğretmek, disiplinli olmak, itaat etmek ve askeri ruhu tüm adaylara aşılamaktır. İntibak eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar 1 haftalık izine gönderilir. Adayların izin dönüşünde eğitim öğretim dönemi resmen başlamış olur.

İntibak eğitimi süresince adayların sağlık raporu, gerekli olan tetkik ve tedaviler, sağlık giderleri, eğitim malzemeleri, eğitim giderleri, konaklama masrafları, yeme ve içme giderlerinin tamamı polis okulu tarafından karşılanmaktadır. Bu giderler için adaylardan herhangi bir ücret talep edilmez.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
2021 PMYO Öğrenci Alımı Duyurusu! 2.500 Polis Alınacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!