Pedofili Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

pedofiPedofili Nedir
Pedofili Nedir?

Pedofili Neden Olur? Pedofili Nasıl Anlaşılır, Pedofili Nasıl Ortaya Çıkar, Pedofili Belirtileri, Nedenleri Nelerdir, Pedofili Neden Olur, Pedofili Hastalık mıdır, Pedofilinin tedavisi var mı, Pedofili Kimlerde Görülür, Pedofili Beyni Nasıldır, Pedofilik Kişilerin Özellikleri Nelerdir, Çocukları Pedofilik Kişilerden Nasıl Koruyacağız, Pedofilik Kişiler Nasıl Tanınır? Pedofili Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir? soruları gündeme gelen her pedofili haberinden sonra bir kez daha sorulmamaya başlanıyor. 

Pedofili Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir sorularına her bilinçli bireyin cevap verebilmesi gerekir. Pedofiliden çocukları korumanın yolu Pedofili Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir konusunda bilgili olmaktan geçiyor. Bu yüzden sayfamızda Pedofili Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir hakkında bilgilendirici bir içerik hazırladık. İşte Pedofili Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir sorularının cevapları:

Pedofili Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Toplumun en hassas noktaları olan ahlak değerlerini çiğneyen ve çocukları istismar eden hastalıklı kişiler olarak bilinen pedofili kişiler hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki pedofili psikolojik, beyinle ilgili bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

Çocuk istismarının neden olduğu infiallere sosyal medyanın yaygınlaşması ile çok daha sık rastlar hale geldik. Geleneksel adı sübyancılık olan pedofili nedir, ne demektir, nasıl anlaşılır, tedavisi var mı gibi sorulara cevaplar aradık.

Maalesef pedofili kişiler öyle sanılığı gibi çok uzağımızda değiller. Toplumun dışına çekilmiş ve doğrudan suç eğilimli kişilerde olduğu düşünülen pedofili aslında en yakın akrabalardan komşulara, arkadaşlara kadar çok yakınınızda olabilir. Öyle ki pek çok önemli meslek erbabı bile yer yer pedofili haberleri ile gündeme gelmektedir. Hatta ensest düzeyde kendi ailenizin içinde dahi pedofili birileri yaşayabilir.

Dışarıdan bir kişinin pedofili olduğunu anlamak öyle bir bakışta mümkün olmadığı için pedofilinin özelliklerini iyi bilmek gerekiyor. Çocuklarınızı emanet edeceğiniz kişileri doğru analiz edebilmeniz için pedofili konusunda bilinçli olmanız hayati önem taşıyor. Çünkü her çocuk büyük oranda çocuk istismarcıları karşısında savunmasızdır. Bu konuda toplumsal bilinçlenme, yasalarla gerekli cezaların verilmesi ve etkili tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi olmazsa olmaz.

Pedofili Nasıl Ortaya Çıkar?

Pedofili, kız erkek fark etmeksizin çocuklarla cinsel etkileşim içine girme yönelimini ifade eder. Pedofililerin kendilerinden olabildiğince küçük, yaş farkı yüksek çocuklara istismarda bulunduğu tespit edilmiştir. Bazı pedofililer özellikle ergenliğe girmemiş çocuklar konusunda saplantılıdır. Bazıları ise yine özellikle ergenliğe girmiş çocukları istismar etme davranışı göstermektedir. Kimi pedofililer ise hem yetişkinlere hem çocuklara aynı şekilde cinsel istek duyarlar. Çocuklara yönelen istismarcılar onlarda homoseksüel, biseksüel gibi ilişkiler kurmaya çalışır. Pedofili kişiler çoğunlukla erkekler arasından çıkmakla birlikte aslında hem erkek hem kadın olabilir. Kadın pedofililer daha seyrek, istisna olarak izlenmekle birlikte, görülen vakalarda bu kadınların normal psikolojik sağlığından ciddi oranda sapma gösterdiği belli olan, madde bağımlısı ya da psikriyatrik tedavi alan kişiler arasında yoğunlaşır. Erkek pedofililer ise genelde hayatın olağan akışı içinde hemen hiçbir belirti göstermeksizin kendilerini saklayabilirler.

Pedofili Nedenleri

Beyinde kendini kontrol mekanizmasındaki problemler, beyindeki ve birtakım sapma durumlarının pedofilinin oluşmasında etkili olduğu ortaya konmuştur. Sinir sistemindeki kontrolsüzlük tedavi edilmediğinde yerleşik bir hal alarak pedofiliyi kalıcı kılmaktadır. Çocukluk yıllarında oluşan travmatik durumların da pedofilinin oluşma sebepleri arasında olduğu bilinir. Çocukluğunda kendisi istismara uğramış kişilerin, kendilerinin de büyüyünce pedofili eğilimli olma yüzdesi normal insanlara göre daha fazladır. Bu bir anlamda çocukluğunda yaşadığı madur-maruz konumun telefi etme psikolojisi içinde ortaya çıkar.

Pedofili kurbanına kendini ifşa etmeden yaklaştığı için çoğunlukla kendi yakın çevresine yönelir. Yani pedofili kişiler kendi akraba, arkadaş çocuklarına daha çok yaklaşır. Benzer şekilde çocuğunuzun bakıcısı, öğretmeni, doktoru, okul servis şoförü gibi yakın çevresindeki kişilerin istismarına uğrama ihtimali bir yabancıdan istismara uğrama ihtimaline göre çok çok yüksektir. Çocuğa ve ailesine oldukça candan ve güvenilir bir yaklaşım gösteren pedofili, hedeflediği güven ve yakınlığı kazandıktan sonra harekete geçer. Önce çocuğa kısa, küçük temaslarda bulunarak sevgisini ifade ettiğine onu ikna eder. Daha sonra davranışlarındaki cinselliği açıkça ortaya koymaya başlar ve çocuğu baskı ve korku ile sessiz kalmaya zorlar.

Pedofilik Kişilerin Özellikleri Nelerdir

Nörolojik işlev bozuklukları ile çocukla yaşadığı cinsel teması bir ödül gibi gören pedofililer, kimi zaman kendini kontrol etme noktasına geldiklerinde istismarlarından dolayı utanç duyarlar. Ne var ki yerleşik bir dürtü haline gelen davranışlarından tedavi almadan kurtulamazlar. Obsesif-kompülsif anormallikler gösteren pedofililerin beyinlerinde yapısal bozukluklar tespit edilmiştir. Ne var ki bu bozuklukların kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yine de bu kişilerin mutlak suretle durumlarının farkına varıp dürtülerini engelleyebilmek için psikoterapi alması gerekmektedir. Bir diğer pedofili tedavi yöntemi ise pedolilinin hormon dengelerine müdehaleyi içerir. Elbette ki pedofili karşısında toplumun ve yasaların tutumu ve bilinçlenmesi de önemli birer etkendir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Pedofili Nedir, Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!