Numara Komşusu Nedir, Nasıl Bulunur

Numara Komşusu Nedir? Nasıl Bulunur? Nasıl Oluyor?
Numara Komşusu Nedir? Nasıl Bulunur? Nasıl Oluyor?

Son günlerde internet mecrasında yapılan aramalarda trend olan numara komşusu akımı ile ilgili uzmanlar vatandaşlara uyarılarda bulundu. Uzmanlar numara komşusu hakkında kişisel veri gizliliği ve özel bilgilerin paylaşılması konusunda daha dikkatli davranılması gerektiğini vurguluyor. Peki son zamanlarda gündem olan Numara Komşusu Nedir? Numara Komşusu Nasıl Bulunur? Numara Komşusu Nasıl Oluyor? İşte Detaylar…

Sizlere bu yazımızda Numara Komşusu Nedir? Numara Komşusu Nasıl Bulunur? Numara Komşusu Nasıl Oluyor? Numara Komşusu Hakkında Detaylı Bilgiler derledik. Haber Detayları…

 

Numara Komşusu Nedir?

Bir sosyal medya kullanıcısının tesadüfen aklına gelerek yaptığı numara komşusu akımı bir anda sosyal medyanın gündemine oturdu. İnternette hızla yayılan numara komşuluğu çok kısa süre içerisinde yayıldı. Vatandaşların merak edip denediği bu yöntem eğlenceli sohbetlere neden oldu.

Cep telefonu kullanıcılarının kendilerine ait telefon numaralarının son hanesindeki rakamın bir üstü veya bir altına denk gelen ve kime ait olduklarını bilmediklerini numaralara mesaj göndermesi numara komşusu akımı hakkında yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

numara komşusu nasıl oluyor, nedir, nasıl bulunur

Numara Komşusu Nasıl Bulunur?

Kişiye ait olan cep telefonu numarasının son hanesindeki rakamın bir altı veya bir üstü değiştirilerek yeni numaraya mesaj atılmasıyla ortaya çıkıyor. Bu yöntemle birbirlerine mesaj atan insanlar, mesajlaşmalarda geçen komik sohbetlerin ekran görüntüsünü alarak sosyal medya platformlarında paylaşması tartışmalara neden oldu.

Hatta bazı kullanıcılar bu denemeler sırasında ünlü kişilere denk geldiğini iddia etti. Bu akımın ardından herkes numarasının son rakamının bir fazlasını ve bir eksiğini yazarak numara komşusunun kim olduğunu merak etti.

numara komşusu whatsapp

Uzmanlar Numara Komşuluğu Hakkında Uyardı!

Akımın tartışma yaratması üzerine uzmanlar konu ile ilgili uyarılarda bulundu. Bilişim hukuku alanında çalışmalar yapan Avukat Rıdvan Yıldız, Anadolu Ajansı muhabirine yapmış olduğu açıklamada; birbirini tanımayan kişilerin numara komşuluğu akımını bahane ederek mesaj göndermenin yaygınlaştığını belirtti. Normal durumlarda bir cep telefonu numarasına “merhaba ya da “selam” yazmanın suç ve hak ihlali sayılmayacağını ifade eden Yıldız, buna bağlı olarak sonuç itibari ile ortaya çok farklı hukuki açıdan sıkıntılar meydana getireceğini aktardı.

Eğer kullanıcı karşı tarafın rızası ve isteği olmadan mesaj ısrarına devam ediyorsa, huzur ve sükûneti bozma ya da cinsel taciz gibi suçların ortaya çıkabileceğini, gönderilen mesajlar nedeni ile insanların zarar görebileceğini söyledi. Hatta basit gibi görünen bir mesajın öngörülemeyen sonuçlar ve zararlar doğurabileceğinden çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

İnsanların hiç beklemedikleri şekilde kendilerini mahkeme veya savcılıkta bulabileceğini aktaran Yıldız, elektronik iletişimde insanların özel hayatına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Özel mesajlaşmaların, karşıdakinin izni olmadan sosyal medya ortamında paylaşılması durumuna da sık rastlanıldığına değinen Yıldız, TCK’ya göre haberleşmelerin içeriğinin karşı tarafından rıza olmadan hukuka aykırı şekilde ifşa edilmesinin kişilerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası almasına yol açabileceğini söyledi. Suç oluşturan bir durumun olmaması halinde mesajların ifşa edilmesinin hukuka uygun olmadığını belirten Yıldız, bu ifşalar nedeniyle zarar görenlerin dava açma haklarının ortaya çıktığını aktardı.

Numara Komşusu Akımı Nasıl Oluyor?

Numaranızın son rakamının bir altı veya bir üstü olan cep telefonu numaralarının kullanıcıları sizin numara komşunuzdur. Hemen hemen her gün sosyal medya platformlarında yeni bir akım ortaya çıkıyor. Son günlerde de gündem olan numara komşusu akımı hızla yayılarak insanların bir anda ilgisini çekti. Herhangi bir araştırma yapılmadan herkesin tanımadığı insanların numaralarına mesaj atması ve ortaya çıkan komik sohbetler Twitter’da yayınlanmasının ardından konu ile ilgili birçok tweet atıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Numara Komşusu Nedir, Nasıl Bulunur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!