1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Karasakız Yakısı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karasakız Yakısı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karasakız Yakısı Nedir?

Son zamanlarda vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılan Karasakız Yakısı hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler sunduk. Sayfa İçeriğimizde Karasakız Yakısı Nedir, Karasakız Yakısı Faydası Nedir, Karasakız Yakısı Ne İşe Yarar, Karasakız Yakısının Faydaları Nelerdir hakkında bilgiler yer alır. İşte Karasakız Yakısı Nedir ve ayrıntılar…

Karasakız Yakısı Nedir?

Karasakız Yakısı Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve bitkisel köklerden hazırlanan bitkisel bir yakı çeşididir. Bel Boyun fıtığı başta olmak üzere disk ve kemik problemlerinde en etkili bitkisel tedavi yöntemidir. Karaçam, Marmara, Akdeniz, Ege, Güney Anadolu ve Batı Karadeniz bölgelerindeki ormanlarda yetişen bir çam türüdür.Karasakız, karaçamın gövde kısmı çizilerek elde edilen sakızın/zamkın dondurulmuş haline verilen isimdir.

İlişkili Yazı
thumbnail
Ayı Yağının Faydaları Nelerdir?
Haberi görüntüle

Bu yakı yoğun bir çam kokusuna sahiptir ve kullanılırken mutlaka ısıtılması gerekmektedir. Karasakız yakı yapımında sakızın kendisi kullanılır. Yakının vücuda daha faydalı ve etkili olması için diğer ağrılara ve hastalıklara iyi gelen şifalı bitkiler de yakının içine katılır. Burada en dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu bitkilerin hemen hemen hepsinin %100 doğal bitkiler olmasıdır. Ancak bu şekilde yapılan bir karasakız yakısı etkisini gösterecektir.

karasakız yakısı nelere i̇yi gelir?
karasakız yakısı nelere i̇yi gelir?

Karasakız Yakısının Faydaları Nelerdir?

Ağrılarınızı büyük ölçüde azaltan ve ağrıya sebep olan hastalığı şifalandıran doğal yakı pek çok hastalığa ve ağrıya iyi gelmektedir. Karasakız, çatlaklara, çıkıklara, kırıklara, romatizma ve kulunç ağrılarına, afsal ve siyatik ağrılarına, darbe ve eziklere, topuk dikenine, bel ve boyun fıtığına ve altını ıslatan çocuklara iyi geldiği bilinmektedir.

Karasakız Yakısı Nasıl Kullanılır?

Karasakız yakı ilk kullanımla birlikte doku harabiyetini engeller uyuşma ve ağrıya sebep olan hasarlı bölgeyi eski sağlıklı haline getirir. Karasakız yakısı, karasakızın donmuş hali olduğu için ısıtılarak yumuşatılması gerekir. Isıtılmadığı takdirde cilt yakıyı tutmayacaktır.  Bunun için yakıyı bir fön makinesiyle ısıtın ve cildinize yapıştırın. Yine karasakız yakısını ciltten çıkarırken, sıcaklık kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Böylelikle cildinizin zarar görmesinin önüne geçmiş olursunuz.

karasakız yakısı nasıl kullanılır
karasakız yakısı nasıl kullanılır?

Karasakız Yakısı Ne Kadar Süre Ciltte Kalır?

Karasakız yakısı, vücutta kullanıldığı bölgeye göre ciltte değişik sürelerde kalmaktadır. 1 haftadan 10 güne kadar değişik sürelerde ciltte kalan karasakız yakısı, zaman geçtikçe cildi yavaşça bırakmaya başlayacaktır. Karasakız Yakısını kullanmadan önce mutlaka bir sağlık kuruluşunda görev yapan uzman doktorlardan görüş alınarak kullanılması tavsiye edilir aksi takdirde bilinçsiz kullanım sonrası derinizde ya da cildinizde tahrişler meydana gelebilir.

52
mutlu
Mutlu
16
_zg_n
Üzgün
8
sinirli
Sinirli
18
_a_rm_
Şaşırmış
3
harika
Harika
Karasakız Yakısı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!