Isırganın Faydaları Nelerdir? Bunları Denediniz Mi?

Isırganın Faydaları
Isırganın Faydaları

Isırgan doğada kendiliğinden yetişen ve bin derde derman sayılan bir bitki. Isırgan çayı, yemeği, tohumu ayrı ayrı tüketiliyor. Antioksidan, anti ülser, anti mikrobiyal ve ağrı kesici olan ısırganın faydaları bununla kalmıyor. Isırganın cilde faydası, ısırganın anne sütüne faydası, ısırganın prostata faydası, kalbe faydası, ısırganın saçlara faydası, ısırganın böbreklere faydası derken liste uzayıp gidiyor. Şifalı içeriğiyle yüzyıllardır tüketilen ısırganın şifasını duyunca inanamayacaksınız. Isırgan otunu mevsiminde toplayıp kurutarak bütün bir sene kullanabilirsiniz. Peki ya ısırganın zararları nelerdir? Elbette bu konuya da değineceğiz. Fakat şunu unutmayalım ısırgan tohumu, ısırgan çayı, ısırgan yemeği herkesin sofrasında sağlık durumuna göre belli bir oranda bulunması gerekiyor. Isırgan A, C vitaminlerini, protein ve demiri bolca içerir.

Isırgan otu köken olarak Kuzey Asya’dan gelen bir bitki ve ısırganın faydaları saymakla bitecek gibi değil. Yapraklarındaki tüylerin cildi tahriş eden yapısından dolayı dokunmaya çekindiğimiz bu bitkinin tenimizde neden olduğu geçici kızarıklık ve kaşıntıyı gidermek için sabunlu suyla yıkayıp bölgeye çok temas etmemek ve geçmesini beklemek. Yani ısırganı bir eldivenle toplamakta fayda var. Isırgan kurutulduğunda ya da çatı ve yemeği yapıldığında batan, tahriş eden yapısı kalmaz. Bu yüzden güvenle tüketebilirsiniz. Isırgan otu böbrek ve kemik sağlığımızdan tutun da cilde faydasına kadar sağlık üzerinde daha pek çok olumlu etkiye sahip.

Isırgan otu kaynatıldığı ya da pişirildiği zaman içerdiği vitaminleri ve besleyici özellikleri koruduğu için çok faydalıdır. Yani ısırganı ne şekilde tüketirseniz tüketin besleyiciliğinde bir kaybınız olmuyor.

Isırganın Saça Faydaları Nelerdir?

Isırganın saça faydaları kadınların en çok ilgisini çeken konulardandır. Saç dökülmesini önleyici yapısı, kelliğin önüne geçmenin çaresi olarak görülür. Isırgan kaynatılıp lıtılan suyuyla saçınızı son durulama yaparsanız hem saçlarınız hem de başınızın derisi, saç kökleri güçlenir. Aynı zamanda ısırganın çayını düzenli tüketmek de saç dökülmesinde önleyicidir. Dahası günden güne saçlarınızın güçlendiğini ve gürleştiğini görürsünüz. Bunlara ek olarak ısırgan otu şampuanları ve ısırgan otu yağlarını saçınızda kullanabilirsiniz.

Isırganın Zayıflamaya Faydası Nedir?

Isırganın zayıflamaya faydası en bilinen özelliklerindendir. Metabolizmayı hızlandıran ısırgan, kan şekerini düşürür ve antioksidan yapısıyla vücuda biriken atıkların sökülmesini, ödemlerin atılması sağlar. İdrar söktürücüdür. Fakat yanı sıra bolca su tüketmeyi de unutmayın.

Isırganın Cilde Faydaları Nelerdir?

Isırgan içeriğindeki ekstraktlar sayesinde akne, sivilce sorunlarında kullanılır. Cilde uygulanarak cilt sorunlarının doğal yolla azalmasını sağlar.  Antioksidan olduğu için sivilcelerin çabuk iyileşmesini ve izlerinin silinmesini sağlar. Lekeli cilt görünümü, yara ve yanık izleri ısırgan sayesinde azalır. Isırgan toniklerini ve maskelerini kullanmak cildi tazeler. Zeytinyağı ile karıştırılıp cilde uygulanır. Ayrıca suçiçeği ve egzamanın etkilerini azaltır. Yanık kaynaklanan rahatsızlıkları giderir. Böcek ısırıklarını ise tedavi edicidir.

Isırganın Kireçlemeye ve Eklem Ağrılarına Faydaları

Isırgan otu kireçlemeye ve eklem ağrılarına iyi gelir. Kireçlenen bölgeye ve eklemlere sürüldüğünde ağrıları belirgin şekilde hafiflettiği izlenmiştir. Yine çayını ya da yemeğini tüketerek da eklemlerde rahatlama sağlanabilir. Bir başka alternatif ısırgan otu banyosu yapmaktır. Isırgan otu suyu kaynatılıp soğuyunca cilde bununla masaj yapılır. Ayrıca ısırgan bor içerdiği için bu mineralin kemiklerde kalsiyumun korunmasını sağladığı gözlenmiştir.

Isırganın Anne Sütüne Faydası

Annelerin en büyük meselelerinden biri emzirme döneminde sütün arttırılmasıdır. Bunun için ısırganı çayını ve yemeğini tabi doktorunuza danışarak tüketin. Sütünüzün nasıl arttığını göreceksiniz.

Isırganın Kana Faydası

Isırgan bol miktarda C Vitamini ve demir barındırır. Bu da kan hücrelerinizin artmasına fayda sağlar. Böylece yaraların çabuk iyileştiğine, bünyenizin dinç olduğuna şahit olursunuz. Yani kronik yorgunluğu ve anemi kurtulmak için ısırgan otu birebirdir.

Isırganın Prostata Faydaları

Isırganın böbreklere ve mesaneye olan faydaları prostat kanseri ile karşılaşma riskini düşürür. İdrar atımını rahatlatır ve kolaylaştırır, böylece ağrılı idrara çıkma veya idrarın arkasından damlama kaçırmayı önler. Ayrıca ısırganın cinsel gücü arttırdığı da bilinmektedir.

Isırganın Mideye Faydası

Isırgan ülseri önler, sindirime yardımcıdır. Bağırsakları temizleyerek boşaltım sisteminin sağlığını korur. Şişkinlik ya da gaz gibi şikayetleri azaltır.

Isırganın Ağız Bakımına Faydası

Isırganın anti-bakteriyal yapısı sayesinde onu tonik olarak veya ağız ve diş bakımında kullanabilirsiniz.  Bunun içi ısırganı kaynattıktan sonra soğutmak ve  ısırgan otu suyu ile güzel bir gargara yapmanız yeterli. Ayrıca diş eti iltihabından dolayı kanamalar yaşıyorsanız ısırgan gargarası bu kanamaları da azaltır.

Isırganın Böbreklere Faydası

Isırgan otunun içerdiği etkin maddeler mesane, böbrek ve safrakesesi sorunlarına, oluşan taş ve kumlara sökücü etki yapar, yeni taş ve kum oluşmasını engeller. Mesanede oluşabilecek enfeksiyonların da önene geçer. İsali azaltır.

Isırganın Astıma ve Solunuma Faydası

Isırganın mevsimsel olan saman nezlesine ve astım gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Astım için ısırgan çayını düzenli tüketmenin faydalı olduğu görülmüştür.

Isırgan otu, çocukların astım tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çorbası yapılarak çocukların öğünlerine aralıklar verilerek eklenebilir.

Isırganın Alerjiye Faydası

Isırgan otunda bulunan bazı ekstrakt birleşimlerinin, alerjik reaksiyonları azaltmada etkili olduğunu göstermiştir.

ISIRGANIN ZARARLARI NELER?

  • Isırganı hamileler hekim kontrolü olmadan asla tüketmemeli, çünkü söktürücü etkisi var. Rahimde kasılmalara yol açabilir ve düşüğe neden olabilir.
  • Emzirmede sütü arttırır, fakat doktora danışmadan kullanılmamalı.
  • Kan şekerini düşürür, bu yüzden diyabet hastalarının doktora danışmadan kullanmaması gerekir.
  • İdrar söktürücüdür, idrar yolu sorunları olanlar doktoruna danışarak kullanmalıdır.
  • Kanı incelticidir, kan sorununuz varsa doktorunuza danışarak tüketin.
  • Kan basıncını arttırır ve yüksek tansiyon hastalarının ısırganı doktorlarına danışarak tüketmesi şarttır.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Isırganın Faydaları Nelerdir? Bunları Denediniz Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!