Ayı Yağı Nedir? Faydaları ve Zararları

ayı yağının faydaları nelerdir
Ayı Yağının Faydaları Nelerdir
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sayfa İçeriği: Ayı Yağı Nedir? Ayı Yağı Faydaları Nelerdir? Ayı Yağı Ne İşe Yarar? Ayı Yağının Zararları? Ayı Yağı Neye İyi Gelir? Ayı Yağının Saça Faydası Var Mıdır? İşte Ayı Yağı hakkında merak edilen detaylar!

Bu sayfada Ayı Yağı hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bulacaksınız. Son zamanlarda arama motorlarında sıkça aratılan Ayı yağı Osmanlı döneminde halkın hastalıklara bir çare bulmak ümidiyle kullandığı bir maddedir. Aynı zamanda ayı yağının Rusya ülkesinde merhem ve ilaç yapımında kullanıldığı da bilinmektedir. İçeriğimizde Ayı Yağı Nedir? 

Keşfet; Kara Sakız Yakısı Nedir? Neye İyi Gelir? 

Ayı Yağı Nedir?

Ayı yağının iyileştirici gücü, doğal bileşiminde yatmaktadır. Ayı Yağı vitamin kompleksi ve eser elementler, omega-3 asitleri ve faydalı yağ bileşikleri içermektedir. Ayı Yağında Bulunan Bileşenler Nelerdir?

  • Tekli doymamış, çoklu doymamış asitler;
  • Sağlıklı yağlar; serebraminler, saponin bileşikleri ve glikozitler;
  • A, B, E gruplarından oluşan bir vitamin kompleksi;
  • Kolin Maddesi
  • Panaksozidy Madesi.
  • Nükleik Asitler
ayı yağı nedir? faydası ve özellikleri
ayı yağı nedir? faydası ve özellikleri

Ayı Yağının Faydaları Nelerdir?

Aşağıda yer alan maddeler herhangi bir tıbbi deneyden geçmeden tamamen halkın edindiği tecrübeler doğrultusunda listelenmiştir.

Derideki iltihabı hafifletir.

Merhemi kırık ve çıkıka iyi gelir.

Kan pıhtılaşmasının önlenmesi.

Dermatolojik sorunların giderilmesi

Vücut üzerinde hepatoprotektif etki

Ağrı ve yumuşatıcı etkisi çok fazladır.

Normal kan basıncının restorasyonu

Hormonal arka planın normalleşmesi

Psiko-duygusal bozuklukların giderilmesi

Doku rejenerasyon işlemlerinin aktivasyonu

Saç Dökülmesini Önler ve Saçı Kuvvetlendirir.

İnflamatuar süreçlerin gelişiminin durdurulması

Metabolizmayı, hücre içi metabolizmayı geliştirir.

Kandaki hemoglobin seviyelerinin normalleşmesi

Hemoglobini. Toksinleri ve zararlı maddeleri uzaklaştırır.

Üst solunum yolu, kan damarları ve kalp hastalıklarıyla savaşır.

Kas-iskelet sistemi yaralanmalarının etkilerinin ortadan kaldırılması;

Soğuk algınlığı, viral enfeksiyonlar için vücut üzerinde olumlu etkisi vardır. 

Nörolojik, romatolojik hastalıklara yardımcı olur. Uykuyu normalleştirir, duygusal aşırı yüklenmeye yardımcı olur.

Ayı yağı 10.yüzyılda İngiltere’de boyun iltihaplanmasına, 13. Yüzyılda Fransa’ da gut hastalığına karşı kullanıldığı bilinmektedir. Devenin hörgüçlerinden alınan yağında ağrı, sızı ve burkulmalar da yumuşatıcı olarak hastalıklı bölgenin tedavisinde kullanıldığı görülmüştür. Bu uygulama şu şekilde yapılıyordu; hasta bölge sabunlu ılık su ile banyo yapıldıktan ve bu yağla yağlandıktan sonra sarılıyordu. Diğer kullanımda ise ağrıyan yere deve yağı ile masaj yapılıyordu.

Ayı Yağı Saça Faydası Var Mı?

Ayı yağı androgenetik kellik sebebi ile büzüşen kıl köklerini genişleterek ve uzatarak etki gösterir. Saç tellerinin büyüme fazını uzatarak, belli bir uzunluğa ulaşmadan dökülmemelerini de sağlamaktadır. Ayı yağı kullanımının fayda göstermeye başlaması için ilacın en az 4 ay kullanması gerekir. Tedavinin nihai sonuçlarıysa Ayı Yağ’ının aralıksız uygulanması şartı ile, bir seneden önce ortaya çıkmaz. Ayı yağı saç dökülmesi sorunu yaşanan bölgede saç derisine günde iki kez 5 damla şeklinde uygulanması gereken topikal % doğal bir ilaçtır.

ayı yağı ne i̇şe yarar
ayı yağı ne i̇şe yarar

Ayı Yağı Zararlı Mı?

Günümüzde ayı yağı bilinçsiz olarak tüketilmektedir. He ne kadar Rusya gibi ülkelerde resmi olarak satışı yapılsa da ülkemizde satışı yasaktır. Aynı zamanda ayı yağını elde etmek için yapılan avların cezası çok büyüktür. Ayı yağının herhangi bir zararı var mıdır? Ayı yağı kesinlikle hamile kadınlara ve 3 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Ayı yağını çok dikkatli kullanmanız, kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü bilinçsiz bir şekilde kullandığınız ayı yağına vücudunuz farklı tepkiler verebilir ve büyük bir risk altına girebilirsiniz.

Ayı Yağının Cilde Faydası Nedir?

Saç maskeleri, kuru, çatlamış saçların canlılığını geri kazanmak için ayı yağı ile masaj yapılır. Piyasada satılan herhangi cilt maskesine 1 çay kaşığı yapı koyup karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz.

Banyo yaparken sabun gibi vücudunuzun her yerine sürülebilir bu sayede cildiniz ışıltılı, temiz ve sağlıklı olacaktır.

Yüzünüzün daha canlı ve pürüzsüz olmasını istiyorsanız hafta da iki kez yüzünüze uygulamanız yeterli olacaktır.

Topuk cildiniz çok pürüzlü ise geceleri yatmadan ayı yağını iyi ovarak ayak topuklarınıza sürmeniz tavsiye edilir. Sabah kalktıktan sonra ise topuğunuzu ılık suyla duruladıktan sonra sünger taşı ile iyice ovun.

Ayı Yağı Kullanmak Caiz Midir?

Ayı yağı ile ilgili yapılan dini yorumlarda şu ifadelere yer verilmiştir.

Ayı, eti yenen bir hayvan değildir. Dolayısıyla eti necistir. Dolayısı ile etten neşet eden yağda necistir. Bu yağın gıda ve ilaç olarak kullanılması sakıncalıdır. Krem şeklinde vücuda sürülmesi konusunda da o şekilde namaz kılmamak gerekir. Yağ Necis olduğundan şartlar tam olarak yerine gelmez.

Not: Ayı yağını kesinlikle kendi başınıza bilinçsizce tüketmeyin! Mutlaka kullanmadan önce bir sağlık kuruluşundaki hekime danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!