Corona (Korona) Virüs Salgınında Son Durum

çinde-corana-virüs-salgını
Abone Ol
Daha Fazla

Dünya Çin’in Wohan (vohan) kentinden yayılmaya başlayan Corona virüs (korona virüs)ü konuşuyor.  Corona virüs salgınında son durum yüzlerce kişinin enfeksiyonu kaptığını gösteriyor. Hızla yayılan ve etkili tedavi yöntemi henüz bulunamayan corona virüs hastalığı öldürücü nitelikte. Kısa sürede ölümle sonuçlanan vaka sayısı artıyor. Binlerce insan corona virüs ten kaçmak için yer değiştirmeye başladı. Çin’de olağanüstü hal koşullarında, karantina bölgelerinde insanlar korona virüs ten korunmaya çalışıyor. Peki corona virüs nedir?  Corona virüs salgınında son durum ne? Türkiye’de korona virüs vakasına rastlandı mı? Bunun için hangi tedbirler alınıyor? Corona virüs nasıl bulaşıyor?

Corona virüsün yarasadan, köpekten veya yılandan bulaştığı söylentileri mevcut. Çinde bu hayvanların etleri yiyecek olarak tüketiliyor, bu etlerin açıkta satıldığı Pazar yerlerinin virüsün yayılma noktaları olduğu söyleniyor. Bu virüsün Çin’den seyahat eden kişiler tarafından dünyaya yayılmasından korkuluyor.   Virüsün 10 milyonun üstünde nüfusa sahip olan Vuhan kentinden Amerika’ya da sıçradığı bilgisi verildi.

Hayvanlar arasında sık görülen bir virüs olan Corona virüsü, normalde hayvandan insana nadir olarak bulaşan bir virüs olmasına rağmen, şu anda olağan dışı bir şekilde insanlara bulaşmış durumda.

corona (korona) virüs salgınında son durum 1

Korona Virüs (Corona Virüs) Belirtileri

Günlerce dinmeyen ateş

Burun akıntısı

Baş ağrısı

Boğaz ağrısı

Öksürük

Halsizlik

Karında şişlik

İştahsızlık

Kilo kaybedilmesi

Görüldüğü gibi virüs bir üst solunum yolu enfeksiyonunda görülen belirtileri veriyor. Yani grip nezle olmuş gibi hissederken kendinizi korana virüs bulaşmış bulabilirsiniz.

Corona (Korona) Virüs Nasıl Bulaşıyor?

Bu virüsü taşıyan hayvanlarla insanların yakın teması buna neden olabiliyor. Ayrıca virüs bulaşan insanlardan diğer insanlara da bulaştığı görülmüş. Vücut salgıları, öksürük, öpüşme, tokalaşma, hapşırma gibi yollarla virüs dolaşıma girebiliyor.

corona (korona) virüs salgınında son durum 2

Corona (Korona) Virüs Tedavisi

Bu virüs için soğuk algınlığı tedavisinin ötesinde bir tedavi gerektiği Çin’deki ölüm vakaları ile ortaya çıkmış durumda. Fakat ölüm sayısının artması, virüsün şu an yayılmakta olan türü için henüz etkili bir tedavi yolunun bulunamadığını gösteriyor. Ağrı kesicilerle hastalığın etkileri azaltılmaya çalışılsa da kalıcı bir tedavi için doktorlar seferber olmuş durumda. Üstelik korana virüsüne özel bir aşı da geliştirilmemiş durumda.

Corona (Korona) Virüsten Korunma

Dünya Sağlık Örgütü uyarıları şöyle:

  • Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,
  • Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık elleri yıkamanın,
  • Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,
  • Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kâğıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın önemi büyük.
  • Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,
  • Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Corona (Korona) Virüs Tedavisinde

İç Hastalıkları (Dahiliye)

Göğüs Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Acil Servis birimlerine başvurmanız yerinde olacaktır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!