Koronavirüs Salgınında Son Durum

Koronavirüs Salgınında Son Durum
Koronavirüs Salgınında Son Durum

Dünya Çin’in Wuhan kentinden yayılmaya başlayan Koronavirüs’ ü konuşuyor.  Koronavirüs salgınında son durum yüzlerce kişinin enfeksiyonu kaptığını gösteriyor. Hızla yayılan ve etkili tedavi yöntemi henüz bulunamayan Koronavirüs hastalığı öldürücü nitelikte. Kısa sürede ölümle sonuçlanan vaka sayısı artıyor. Binlerce insan corona virüs ten kaçmak için yer değiştirmeye başladı. Çin’de olağanüstü hal koşullarında, karantina bölgelerinde insanlar korona virüs ten korunmaya çalışıyor. Peki Koronavirüs  nedir?  Koronavirüs  salgınında son durum ne? Türkiye’de korona virüs vakasına rastlandı mı? Bunun için hangi tedbirler alınıyor? Koronavirüs nasıl bulaşıyor?

Koronavirüs Salgınında Son Durum

Corona virüsün yarasadan, köpekten veya yılandan bulaştığı söylentileri mevcut. Çinde bu hayvanların etleri yiyecek olarak tüketiliyor, bu etlerin açıkta satıldığı Pazar yerlerinin virüsün yayılma noktaları olduğu söyleniyor. Bu virüsün Çin’den seyahat eden kişiler tarafından dünyaya yayılmasından korkuluyor.   Virüsün 10 milyonun üstünde nüfusa sahip olan Vuhan kentinden Amerika’ya da sıçradığı bilgisi verildi. Hayvanlar arasında sık görülen bir virüs olan Corona virüsü, normalde hayvandan insana nadir olarak bulaşan bir virüs olmasına rağmen, şu anda olağan dışı bir şekilde insanlara bulaşmış durumda.

koronavirüs nedir?
koronavirüs nedir?

En Yaygın Koranavirüs Belirtileri

Burun akıntısı

Baş ağrısı

Boğaz ağrısı

Öksürük

Halsizlik

Karında şişlik

İştahsızlık

Kilo kaybedilmesi

Koku Kaybı

Görüldüğü gibi virüs bir üst solunum yolu enfeksiyonunda görülen belirtileri veriyor. Yani grip nezle olmuş gibi hissederken kendinizi korana virüs bulaşmış bulabilirsiniz.

Koranavirüs Nasıl Bulaşıyor?

Bu virüsü taşıyan hayvanlarla insanların yakın teması buna neden olabiliyor. Ayrıca virüs bulaşan insanlardan diğer insanlara da bulaştığı görülmüş. Vücut salgıları, öksürük, öpüşme, tokalaşma, hapşırma gibi yollarla virüs dolaşıma girebiliyor.

koranavirüs nasıl bulaşıyor?
koranavirüs nasıl bulaşıyor?

Koranavirüs Tedavisi

Bu virüs için soğuk algınlığı tedavisinin ötesinde bir tedavi gerektiği Çin’deki ölüm vakaları ile ortaya çıkmış durumda. Fakat ölüm sayısının artması, virüsün şu an yayılmakta olan türü için henüz etkili bir tedavi yolunun bulunamadığını gösteriyor. Ağrı kesicilerle hastalığın etkileri azaltılmaya çalışılsa da kalıcı bir tedavi için doktorlar seferber olmuş durumda. Üstelik korana virüsüne özel bir aşı da geliştirilmemiş durumda.

Corona (Korona) Virüsten Korunma Yolları

Dünya Sağlık Örgütü uyarıları şöyle:

Enfekte olmuş kişilerle yakın temastan kaçınmanın,

Özellikle hasta insanlar veya çevresi ile doğrudan temas ettikten sonra sık sık elleri yıkamanın,

Çiftlik veya vahşi hayvanlarla korunmasız temastan kaçınmanın,

Enfekte olduysanız eğer, mesafeyi korumanın, öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık kâğıt mendil ile ağızın ve burnun kapatılmasının, ellerin yıkanmasının; gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınmanın önemi büyük.

Enfekte olan kişilerin dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edilmesinin,

Et, yumurta gibi hayvansal gıdaların iyice pişirilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Corona (Korona) Virüs Tedavisinde

İç Hastalıkları (Dahiliye)

Göğüs Hastalıkları

Enfeksiyon Hastalıkları

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Acil Servis birimlerine başvurmanız yerinde olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Koronavirüs Salgınında Son Durum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!