Kesikbacak İsmail Efendi (Bayrı) Kimdir?

Kesikbacak İsmail Efendi (Bayrı) Kimdir?
Kesikbacak İsmail Efendi (Bayrı) Kimdir?

Sizlere 1905-1972 yılları arasında yaşamış Kur’an Alimi ve Öğreticisi namı değer Kesikbacak İsmail Efendi (Bayrı) ‘yi tanıtacağız. Kesikbacak İsmail Efendi Kimdir? Sizde İnanç Dünyası kategorisinde yer almasını istediğiniz şahsiyetler hakkında yazı sonunda bulunan cevap yaz kısmından yorum ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kesikbacak İsmail Efendi (Bayrı) Kimdir?

Batı Trakya’nın bugünkü (Yunanistan) Serez şehrinde 1905 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Arif Efendi, annesi Sıdıka Hanımdır. İlköğrenimini memleketinde tamamladıktan sonra, ailesiyle birlikte İstanbul’a giderek Üsküdar Toptaşı’na yerleşmiştir. Bir süre sonra Toptaşı Askeri Rüştiyesine kaydolmuştur. Çok hareketli, zeki, atılgan bir yapıya sahipti. Bir gün okul dönüşü bindiği tramvaydan düşerek iki bacağını kaybetmek zorunda kaldı.

O dönemde Fatih Camii Dersiamlarından Serezli Ahmet Şükrü Efendi, İsmail Efendi’yi himayesi altına alarak eğitmeye başladı. Bir süre sonra Kesikbacak İsmail Efendi hafızlığını tamamladı. Hafızlıktan hemen sonra o dönem 2.Reisülkurra olan Varnalızade Hamdi Efendi’den aşere takrip okuyarak icazet aldı. Ömer Nasuhi Bilmen ve Baki Hakkı Yener’in derslerini takip ederek hadis ve fıkıh bilgisini geliştirdi. Kesikbacak İsmail Efendi (Bayrı) bu derslere devam ederken Fatih’te bulunan Kumrulu Mescit Camii karşısında bir bakkal dükkânı açarak ticaret hayatına girdi. 1930 yılında Ticaret hayatına sonlandırarak sadece Kur’an öğreticiliği ve talebe yetiştirmek istedi. Çünkü Kur’an’ın çeşitli unsurları, merhaleleri vardı. Bunca öğrendiklerini ticarete kurban etmek olmazdı.

1931 yılılında Afyon Şuhut’ta fahri Kur’an Kursu hocalığı yaptı. Görev yaptığı yerde dünya evine girdi. Bu evlilikten dört çocuğu olan Kesikbacak İsmail Efendi 1942 yılında ise Afyon Merkez Kuran Kursunda resmi Kuran öğreticisi olarak göreve başladı. Bu Kuran Kursu’nda yüzlerce talebe yetiştirdi. 1932 yılında çıkan soyadı kanunu ile “Bayrı” soyadını aldı.

1952 yılında İstanbul Fatih’te bulunan Dülgerzade Camii Kur’an Kursu’na naklen ataması yapıldı. 1953 senesinde Raif Bahriyeli ile hacca gitti. Dülgerzade Cami Kur’an Kursu’nda yaklaşık 20 sene görev yaptı ve 1972 yılında emekliye ayrıldı. Kesikbacak İsmail Efendi istanbulda en çok talebe yetiştiren hocalardan birisidir. Başka hocalardan icazet alanlar bile muhakkak İsmail Efendi’nin rahle-i tedrisatından geçmiştir. 100 civarında talebeye aşere takrip dersleri verdi. Diğer talebeleri binleri buldu. 3170 kişiye de tashih-i huruf belgesi verdi. İsmail Efendi öğrencilerin eğitimine çok önem verirdi, onları okutmak için seferber olurdu. Hatta kendi aldığı maaş’ın bir kısmını öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Gönenli Mehmet Efendi’ye gönderirdi.

Yaşamı büyük zorluklara ve mücadelelerle geçen İsmail Efendi Kur’an eğitiminde çok disiplinli ve çalışkandı. Kimseye iltimas geçmez kural kaide ne ise onu uygulardı. 11 Kasım 1972 yılında vefat etti. Naaşı Edirnekapı Şehitliğinde 18.adadadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kesikbacak İsmail Efendi (Bayrı) Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!