Yağmur Duası Nasıl Yapılır, Yağmur Duası Nasıl Olur

Yağmur Duası Nasıl Yapılır
Yağmur Duası Nasıl Yapılır

Sayfa İçeriği; Yağmur Duası Nasıl Yapılır Türkçe Arapça Okunuşu ve Peygamberimizin Okumuş Olduğu Yağmur Duası… 

yağmur duası arapça okunuşu
yağmur duası arapça okunuşu

Yağmur berekettir, nimettir. Yağmadığı zamanlarda anlarız kıymetini. Hatta bütün ülke olarak bazı zamanlarda toplu dualar yaparız, kurbanlar keseriz, her bölgeye ait yağmur duası gelenekleri vardır. Yağmur duası yaparken ise hep dilimizde şu ayet vardır; “La taknetü min rahmetillah” yani Allah’tan ümit kesilmez. İşte Yağmur Duası Nasıl Yapılır detaylar…

Yağmur Duası  Nasıl Yapılır?

Yağmur Duası Nasıl Yapılır? Yağmur, insanın ve tabiatın hayatiyeti için büyük önem taşıyan ilahi bir nimettir. Yağmur, kültürümüzde bu hayati öneminden dolayı rahmet olarak anıla gelmiştir. Onun yokluğu arzu edilmeyen bir şeydir. Müslümanlar yağmurlar kesildiği zaman yağmur duasına çıkarak, ihsan ve keremi bol olan Yüce Yaratandan yağmur niyazında bulunurlar. Dualarının kabul olması için kurban kesip fakire fukaraya dağıtırlar.

Bazı İslam bilginlerine göre istikadan maksat yalnızca bir dua ve istiğfar olup burada cemaatle namaz sünnet kılınmamıştır. İsterlerse ayrı ayrı namaz kılabilirler. Ancak toplu olarak kılarlarsa, bu da caizdir. Diğer bazı İslam bilginlerine göre ise, Cuma namazı gibi cehren/acık olarak kıraatle iki rekât namaz kılınması menduptur. Kılınan namazdan sonra bayram namazlarında olduğu gibi hutbe irat edilir.

Bir bölgede kuraklık olması halinde, o bölge sakinlerinin topluca acık bir alana çıkıp tövbe- istiğfardan sonra, Allah’tan bolluk ve berekete vesile olacak yağmur göndermesini istemeleri, bunun için dua etmeleri sünnettir. Bu duaya yağmur isteme anlamına gelen “istiskâ duası” denir. Üç gün ard arda yağmur duasına çıkılması mÜstehaptır. Peygamberimiz (s.a.s.) bizzat kendisi yağmur duası etmiş, ayrıca kuraklıktan sıkıntıya düşüldüğünde yağmur duasında bulunulmasını tavsiye etmiştir. (Buhari, İstiska, 6; Muslim, İstiska, 8; Ebu Davud, Salat, 260)

Yağmur Duası Arapça Okunuşu

Peki Yağmur Duasından Önce Neler Yapılır? Duaya çıkmadan önce dargınlar barıştırılır, yetimler ve yoksullar gözetilir, bolca sadaka dağıtılır. Çocuklar ve hayvanlar birlikte duaya çıkarılır. Zayıflara, çocuklara, ihtiyarlara dua ettirilir. Böylece Allah’ın rahmetinin tecelli etmesi arzulanır. Önce tövbe istiğfarda bulunulur, haksız yere alınmış şeyler varsa sahiplerine iade edilir, Müslümanlar için mağfiret dilenir. Hüzünlü, tevazulu, huşulu bir şekilde Yüce Allah’ın rahmet ve yardımı niyaz edilir. Peygamber Efendimizden nakledilen yağmur duası ise şöyledir:

“Elhamdulillahi rabbil-âlemin Errahmanir- rahim. Maliki yevmid-din, La ilahe illallahu yef’ alu ma yurid. Allahümme entellahü la ilahe illa entel-ğaniyyü ve nahnül-fukaraü, enzil aleynel-ğayse vecal ma enzelte lena kuvveten ve belağan ila hine. Allahumme’skına ğaysen merien merian tabakan âcilen ğayra raisin nafian ğayre darrin. Allahumme’skına ğaysen muğisen merien tabakan merian ğadekan âcilen ğayra raisin. Allahümme’skına ğaysen muğisen murien nafian ğayra darrin, âcilen ğayra acilin. Allahumme’skına, Allahumme’skına,Allahumme’skına. Allahumme eğısna, Allahumme eğısna, Allahumme eğısna. Allahumme ‘alel-akami vez-zırabi ve butunil-evdiyeti ve menabitiş-şeceri. Allahummeskı’ıbadeke ve behaimeke venşur rahmeteke ve ahyi beledekel-meyyite.”

Allah’ım! Sen Allah’sın, Senden başka ilâh yoktur. Sen zenginsin, biz fakiriz. Bize bol yağmur indir. İndirdiğin yağmuru bize kuvvet ve güç eyle ve yağmuru (muhtac olduğumuz) zamana kadar indir.”

“Allah’ım! Bize yardım eden, içimize sinen, bol, faydalı, her tarafı kaplayan, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumi bir yağmur ihsan buyur.” (İbn Mace, İkamet, 154) Allah’ım! Bize bol, faydalı, her yeri kaplayan, uygun zamanlı yağmur ver.” (İbn Mace, İkame, 154)

“Allah’ım! bize imdadımıza koşan, afiyet veren, hızlı, zararlı olmayan, yararlı, gecikmeyen acil yağmur gönder.” (Ebu Davud, Salat, 260) “Allah’ım! Bize yağmur ver. Allah’ım bize yağmur ver, Allah’ım bize yağmur ver.” (Buhari, İstiska, 7; Cuma, 6) “Allah’ım bize yağmur ihsan et, Allah’ım bize yağmur ver,

Allah’ım bize yağmur ver. Allah’ım yüksek tepelere, küçük tepelere, vadilere, ağaçlık tepelere yağdır.” (Buhari, İstiska, 6, 7, 9, 10). “Allah’ım! Kullarını, hayvanlarını yağmur suyuyla sula, rahmetini saç ve dağıt, ölmüş olan topraklarımıza hayat ver.” (Ebu Davud, Salat, 260)

Yağmur Duası Türkçe Okunuşu

“Ya Rab! Bize yardım eden, içimize sinen, bol faydalı, her tarafı kaplayan, her tarafa akıp giden, her tarafı sulayan umumi bir yağmur ihsan buyur. Ey Yüce Rabbimiz! Bizleri yağmurla nimetlendir. Bizleri ümidini kesenlerden eyleme. Ya Rab! Bizim için ekinlerimiz yetişsin, sağmal hayvanlarımız süt versin, göğün bereketleri ve yeryüzünün bereketleri ile bizleri sevindir, nimetlendir. Ey yüce Rabbimiz! Biz senden mağfiret, bağışlanma dileriz. Şüphesiz sen çok mağfiret edensin. Bize semadan bol ve hayırlı yağmurlar yağdır.”

Yağmur Yağması için Dua

Allah’ım sen şu dünyadaki mazlumların gariplerin hürmetine bizlere afet olmayanından yağmur nasip eyle, biz sana karşı kulluk vazifemizi tam olarak yerine getiremesek de sen tek ve yücesin. Bizlerden rahmet elini çekme Ya Rabbi. Susuz kalan topraklarımızı suya kavuştur. Biliriz ki her şey sendendir, sen ne dilersen o olur, biz sana inanırız sana güveniriz. Senden başka ilah yoktur. Sen bizlere merhamet et, sen merhamet etmezsen bize kim merhamet eder. Peygamber Efendimizin yüzü suyu hürmetine, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali Hürmetine bizlere bereket nasip eyle. Bizi susuzlukla imtihan etme Allah’ım. Estağfurullah el-azim, Estağfurullah el-azim, Estağfurullah el-azim, sen tövbelerimizi kabul eyle. Bizleri rahmetine ulaştır. Amin…

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Yağmur Duası Nasıl Yapılır, Yağmur Duası Nasıl Olur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!