Aziz Hardal Kimdir?

Aziz Hardal Kimdir
Aziz Hardal Kimdir?

Son dönem hafız, mevlithan ve kasidehanlarından olan Aziz Hardal Kimdir? Birçok programda ve konserlerde güzel kaside okuyuşuyla dikkatleri üstüne çekmeyi başaran ses icracısı olarak da bilinen Aziz Hardal hakkında sizlere bilgiler derledik.

Aziz Hardal Kimdir?

Aziz Hardal 1976 yılında İstanbul ili Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Aslen Siirt’li olan kasidehan ve naathan Aziz Hardal, İlköğrenim ve Lise tahsilini İstanbul’da bitirdi. Lise sonrası girdiği üniversite sınavını kazanarak İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümüne kayıt oldu. Bu bölümden 1999 yılında mezun oldu. Babası mevlithan Hacı Hafız Mahfuz Hardal’ı örnek alarak kaside, mevlit ve tasavvuf musikisi icralarına ilgi duydu. Dönemin ünlü hafız ve mevlithanlarını dinleyerek kendine has bir tavırla okumaya başladı. Aziz Hardal Kimdir? Devamını Okuyunuz…

Dini musiki alanında eğitimini merhum Bestekar Hafız Zeki Altun ve Bestekar Hafız Kemal Tezergil hocalardan tamamlayarak kısa sürede kendini göstermeye başladı. İstanbul’un birçok Cami’sinde ezan ve salalar okudu. Okuyuşu yediden yetmişe herkesin ilgisini çekti.

aziz hardal kimdir
aziz hardal hayatı

Bir dönem 1997-2000 yılları arasında Şişli Merkez Camii’nde müezzin olarak görev yaptı. Askerlik vazifesini Erzurum ili Oltu İlçesinde tamamladı. Askerlik dönüşü uzun bir süre, özel sektörde mali ve  finansman departmanlarında çalıştı.

Bu arada  çeşitli programlarda ve konserlerde, albümlerde kaside okumaya devam etti. Çeşitli okullarda ses eğitimi, şan, makam, kırat dersi verdi. Nar-ı Kaside, Aşk-ı İlahi, Vardım, İlham ile, Tecelli ve İstanbul Ezanları isimli albümlerde kaside, naat, şuğul, ezan ve salâ formlarında eserler icra etmiştir. Son dönem hafız ve mevlithanlarından olan Aziz Bahriyeli, Fevzi Mısır, İsmail Coşar, Yahya Soyyiğit, Amir Ateş ile birlikte birçok organizasyonda görev aldı. Kandil gecelerinde TRT, TRT Diyanet ve özel kanallarda kaside okudu.

TRT kanalında her Ramazan yayınlanan Kuran-ı Kerimi Güzel Okuma yarışmasında jüri olarak bulundu. Tasavvuf Musikisi alanında koro çalışmaları yaparak bir çok öğrenci yetiştirdi. Aziz Hardal Türkiye’de ve Yurt Dışında hemen hemen en çok dinlenen okuyucular arasına girmeyi başararak gençlerin örnek aldığı bir kişi haline geldi.

Arapça tavrı layıkıyla kendine has bir tavırla icra edebilen, disiplinli okuyuşu ile de güzel nağmeler sunabilen Aziz Hardal’ın okumuş olduğu “Yetim” kasidesi herkesin beğenisine mazhar olmuştur. Aziz Hardal öğretmeyi seven bir kişiliğe sahiptir, özellikle genç hafızların iyi yetişmesi, Kur’an-ı Kerim okumayı, mevlit okumayı, iyi bir eser icra edebilmeleri açısından yaptığı çalışmalar takdire şayandır. Aziz Hardal bir süre İstanbul İli Fatih İlçesi Yavuz Sultan Camii Müezzini olarak görev yaptıktan sonra Beylerbeyi semtinde bulunan Hamid-i Evvel Camii’ nde görevine devam etmektedir.

3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
3
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Aziz Hardal Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!