Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Dualar

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Dualar
Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Dualar

Bu sayfamızda Peygamber Efendimizin Okuduğu Dualar, Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) Efendimizin Sırlı Duaları ve Okuduğu Nazar Duası, Korunma Duası ve Şifa Duaları yer almaktadır.

Neden Dua Ederiz? Dua’nın en önemli amacı insanın Allah’a halini arz etmesi ve O’na niyazda bulunmasıdır. Dua; İnsanoğlunun Allah ile bağlantı noktasını oluşturan bir diyalog vasıtasıdır. Biliriz ki dua kapıları her zaman açıktır. Samimi içten bir dua bazen hemen kabul olur, bazen de kabul olunması uzun zaman alır . Bu da Allah’ın takdir ettiği bir husustur. Peygamber Efendimizde müminlere bir çok dua öğretmiştir. Peygamber Efendimizin yaptığı ve okuduğu dualar bizler için en iyi, en doğru kaynaktır. İşte Peygamber Efendimizin Dilinden Süzülmüş En Güzel Dua Örnekleri… Şifa Allah’tan.

Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Dualar

Hz. Peygamberin okuduğu şifa duası

Peygamberimiz hasta olan müminleri ziyarete gider ve onlar için dua ederdi. Sağ elini kişinin ağrıyan yerine bırakır ve üç defa “Allahümmeşfi” deyip kişinin adını anardı. Bu şekilde pek çok sahabenin iyileşmesine vesile olan Hz. Peygamber hastaların şifa bulması için Yunus suresi 57. ayetin okunmasını da tavsiye ederdi.

Bu sure pek çok hastanın şifa bulmasını sağlamış ve insanların dertlerine deva olmuştur. Surenin orijinal Arapça metni şöyledir

“Ve şifaüllima fissuduri ve hüdev ve rahmetül lil müminin.”

Bu dua abdest alındıktan sonra 3 defa okunmalıdır. Şifa duasını hasta olan kişi bizzat okuyabileceği gibi bu dua hastanın bir yakını tarafından da okunabilir.

Efendimizin Halid Bin Velid’’e Öğrettiği Çok Özel Dua

“Allah’ın Kılıcı” lakaplı kahraman sahâbi Hâlid b. Velîd, bir ara uykularını kaçıran korkulu rüyalar görmeye başlamıştı. Rasûl-i Ekrem (sas), gördüğü kâbuslardan kurtulması için Hâlid’e şu duayı okumasını tavsiye etti:

“Yatağına girdiğin zaman şöyle dua et: Allah’ın gazabından, azabından, kullarının kötülüklerinden, şeytanların ayartmalarından ve yanıma yaklaşmalarından Allah’ın tam kelimelerine (hükmüne ve iradesine) sığınırım.”

Hâlid b. Velîd bu duayı okumaya başladıktan sonra endişelerinden kurtulmuş ve Rasûlullah’ın (sas) yanına gelerek şöyle demişti: “Anam babam sana feda olsun Ey Allah’ın Elçisi! Öğrettiğin duayı hiç aksatmadan okudum ve hiçbir şeyim kalmadı. Hatta şu an gece vakti kafesindeki bir aslanın yanına girsem, yine de korkmam.”

Peygamber Efendimizin Tavsiye Ettiği Baş Ağrısı Duası

Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem), Hazret-i Alî’ye (Kerremallâhü Veche) şöyle buyurmuşlardır:

“Başın ağrıyınca, elini başına koy ve Haşr sûresinin sonunu – Lev enzelnâ’dan itibaren – oku.”

Resûlullah’ın (Sallâllâhü Aleyhi ve Sellem), Haşr sûresinin bu kısmını okuduğu zaman, mübârek elini, mübârek başına koyduğu ve:

“Ölüm hâriç, bu her hastalığa şifâdır” buyurduğu bildirilmiştir.  (Haşr Suresi 21-24.Ayet)

Cehennem ateşinden korunma duası

Rasulullah’ın (s.a.v) Bakara suresi 201. Ayet’te yer alan şu duayı devamlı okuduğu rivayet edilir: “Ey Allah’ım! Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik, güzellik ve nimet ver, ahirete de iyilik, güzellik ve nimet ver ve bizi cehennem ateşinden koru.! Sahil-i İbn Hibban, 1438.

Kötülük Karşısında Okunacak Dua

Resûlüllah’ın (s.a.v) şöyle dua ettiği rivayet edilmiştir: “Kulağımın kötülüğünden, gözünü kötülüğünden, dilimin kötülüğünden, kalbimin kötülüğünden, avret yerimin kötülüğünden sana sığınırım.” Nesai, İsti’aze

Nefsin şerrinden korunma için okunacak dua

Allah Resûlü (s.a.v) şöyle buyurmuştur. Ey Allah’ım! Senin rahmetini umuyorum, beni göz açıp kapayıncaya kadar beni nefsimin eline bırakma. Tüm işlerimi düzelt, senden başka ilah yoktur.” Ebu Davut 5090.

Cehennem Ateşinden Korunma Duası

Rasulullah’ın (s.a.v) Bakara suresi 201. Ayet’te yer alan şu duayı devamlı okuduğu rivayet edilir: “Ey Allah’ım! Ey Rabbimiz! Bize dünyada iyilik, güzellik ve nimet ver, ahirete de iyilik, güzellik ve nimet ver ve bizi cehennem ateşinden koru.! Sahil-i İbn Hibban, 1438.

Camiye girerken okunacak dua

Peygamberimiz (s.a.v) mescide girerken şöyle du ettiği rivayet edilir: “Allah’ım! Günahlarımı affet ve bana rahmet kapılarını aç.!

Zenginlik ve fakirlikle imtihan edilmemek için okunacak dua

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle dua ettiği buyrulmuştur: “Allah’ım! Zenginlikle imtihan edilmemin kötülüğünden sana sığınırım. Fakirlikle imtihan edilmemin kötülüğünden de sana sığınırım.”

Peygamber Efendimiz Rabbine şöyle niyaz ederdi;

“Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan ve kabir azabından sana sığınırım. Allah’ım! Nefsime takvayı nasip et ve onu arındır; onu en iyi arındıracak olan sensin. Onun dostu ve velisi sensin. Allah’ım! Huşû duymayan kalpten, doymayan nefisten, fayda vermeyen ilimden ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım.”

Sabah olur, gün başlar, Peygamber Efendimiz şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Senin kudretinle sabaha çıktık, senin kudretinle akşama gireriz. Senin kudretinle yaşar, senin kudretinle ölürüz. En son dönüşümüz de ancak sanadır.”

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) göz değmesine karşı korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebû Said el-Hudrî (r.a.) şöyle belirtmiştir;

“Resulullah (a.s.m.) ‘Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım.’ gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah’a iltica ederdi. Sonra Muavvizetân (Felâk ve Nâs Sûreleri) inince bu sûrelere devam etti. Felak ve Nâs surelerinde varlıkların şerrinden Allah’a sığınılmaktadır. Hastalara ve nazar değenlere de bu sureler okunup Allah’tan şifa istenebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Peygamber Efendimizin (S.A.V) Okuduğu Dualar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!