Kurşun Dökme Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kurşun Dökme Nedir
Kurşun Dökme Nedir

Kurşun Dökme Nedir? Vatandaşlar tarafından merakla araştırılan bir konu olan Kurşun Dökme, insanların sağlıklı bir hayat yaşaması, kendilerini bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi hissetmelerine yardımcı olan bir ritüeldir. Bunun için Anadolu halkı, gündelik yaşantısında, geçmişten getirdiği ve bugünde kullandığı bir takım geleneksel terapi tekniklerini kullanmıştır. Kurşun dökme ritüeli de nazar için kullanılan terapi tekniklerinden biridir. Bu yazımızda sizlere Kurşun Dökme Nedir? Kurşun Dökmenin Faydaları Nelerdir? Kurşun Döktürmek Tehlikeli Mi? Kurşun Dökme Duası ve Kurşun Dökme ile İlgili Bilgiler yazısı derledik.

Nazar kelimesi, Türk Dil Kurumu’nun Sözlüğünde “bakış, bakma, göz atma”, “Belli kimselerde bulunduğuna inanılan, insanlara, özellikle çocuklara, evcil hayvanlara, eve, mala mülke, hatta cansız nesnelere de zarar veren, bakıştaki çarpıcı öldürücü güç” anlamlarına gelmektedir. Nazara inanan insanlar kimi zaman kendisinde nazar olduğunu ve kendilerini iyi hissetmedikleri zamanlarda nazara maruz kaldığını düşünmektedirler. Böyle durumlarda kurşun döken kimselere başvurarak terapiye ihtiyaç duyarlar. İşte Kurşun Dökme İşlemi ile İlgili tüm ayrıntılar…

Kurşun Dökme Nedir?

Kurşun dökme Anadolu’da genellikle yaşlı kadınlar tarafından el alınarak yapılan bir işlemdir. Kurşun döken kimse daha önce kurşun dökme işlemi yapan insanlardan el alarak kurşun döker. Peki bu işlem yapılırken neler kullanılır? Kurşun dökme işlemi bölgeden bölgeye çok az farklılık gösterir. Genellikle bir tepsinin içine kırk kaşık sayılarak konulmuş bir kap, kurşun, margarin, örtü, tuz, mavi çaputa saplanmış kırk iğne, ekmek, ayna, kırk gözlü tarak kullanılır.

Doğu tarafının simgesi mavidir. Bu renk, sıfat olarak kullanıldığında Gök Tanrı ya da gökteki ruhlarla ilişkilendirilmektedir. Dünya mitleri ile Türk mitolojisinde olumlu bir anlam içermektedir. Mavi bir beze kırk iğne batırılarak gökten gelen güçle nazarın def edileceğine inanılmaktadır. İğne genellikle kötü bakışları temsil etmektedir. Kırk sayısı ise hazırlanma ve tamamlamayı ifade eder.

kurşun dökme nedir, faydaları nelerdir?
kurşun dökme nedir, faydaları nelerdir?

Kurşun Dökme Nasıl Yapılır?

Kurşun dökme işlemi, kurşun dökme duası yapılarak başlar. İşlem yapan kişi tarafından içinden İhlas, Ayet’el Kürsi, Elemtera, Tekasûr ve Kalem 51.ayeti okunarak 250-300 gram kurşun ocak üstünde bir kepçenin içinde margarinle beraber eritilmeye koyulur. Kurşun eridikten sonra kurşun dökülen kişi dizüstü oturur vaziyette üstü de örtülü olacak şekilde kurşun dökme işlemi gerçekleşir.

Kurşun dökülürken döken kişi “Bu benim elim değil, Fadime anamın eli” diyerek kurşunu içinde malzemeler bulunan tepsinin içindeki su dolu kaba döker. Bu işlem üç kez gerçekleşir. Kurşun dökme işlemi bittikten sonra kurşun döken kişi tarafından kurşunun aldığı şekil, işaret, görüntü yorumlanır. Nazar ve kötü enerjinin def’i için en son dua edilir ve üzerlik ya da defne yaprağı yakılarak işlem sonlandırılır. Kurşun dökülen sudan kişiye bir miktar içirilir. Aynı sudan hastanın alnına, bileklerine ve ayaklarının altına sürülür. En sonunda kurşun dökülen suya ekmek doğranır, dört yol ağzında köpeklere verilir.

Nazar, insanlığın gelişim süreci içinde Neolitik Çağ’a kadar tarihlendirilmektedir. Bu yüzden kurşun dökme işleminin tarihi de çok eskilere dayanmaktadır. Şamanik ritüellere benzetilen kurşun dökme işlemi aslında Anadolu’da kendine has bir terapi yöntemine dönüşmüştür.

Kurşun Dökmenin Faydaları Nelerdir?

Kurşun Dökmenin birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Bunlardan bazıları;

Kurşun dökmek nazarı alır, göz değmesine iyi gelir.

Kurşun dökmek vücutta biriken negatif enerjiyi alır.

Evlenmek isteyen kişilerin kısmetlerinin açıldığına inanılır.

Kurşun döktürmenin cin musallatından kurtulmaya yardımcı olduğuna inanılır.

Kurşun döktürme travma gibi ani girilen şoklardan kurtulmaya yardımcı olur.

Kurşun döktürme hayal kırıklığı ve karamasarlık halinin geçmesine yardımcı olur.

Kurşun döktürmenin büyü yapılan kişilerde büyü bozmaya yardımcı olduğuna inanılır.

Kurşun dökme musallat, dengesizlik, unutkanlık, mutsuzluk, uyurgezerlik ve korku gibi bozuklukların geçmesine yardımcı olur.

Kurşun döktürme nazarla etki altında kalan malına (ev, araba, yaşantı, para, güzellik, başarı) üzerindeki negatif enerjinin gitmesine yardımcı olduğuna inanılır.

Kurşun dökmek, bütün olumsuz enerjileri ve durumları ortadan kaldırır. Bu sayede kurşun döktüren kişilerin hayatlarında her zaman pozitif enerjiler ve güçler ortaya çıkar. 

Kurşun Döktürmek Tehlikeli Mi?

Kurşun döktürmenin yararları dışında zararları da vardır. Özellikle kurşun dökülmesi esnasında oluşan buharın insan sağlığına büyük oranda zararı vardır. Bu buhar sonucunda kurşun zehirlenmeleri meydana gelebilir. Bununla birlikte bu buhar antimon zehirlenmesine de yol açabilir.

Genellikle kapalı alanlarda kurşun dökmek çok sakıncalıdır. Kapalı alanlarda kurşun dökülmesinin sonucunda nefes alıp verme durumları zor hale dönüşür. Bu yüzden de meydana gelen buharı soluyarak zehirlenmeler yaşanabilir. Bunun için kurşun dökülmesinde havalandırılması kuvvetli olan yerlerin tercih edilmesi gerekir.

Herkes kurşun dökemez. Çünkü, kurşun dökmek için yeteri kadar tecrübenin ve bilgilerin olması gerekir. Kurşun dökme işleminin yapılabilmesi için bu yeteneğin aileden alınması gerekir.  Yani bir insanın kurşun dökebilmesinde ailesinin de bu işi yapmış olması gerekir. Aileden el alınarak kurşun dökme işi kolay bir şekilde öğrenilebilir ve uygulanabilir.

Sizlere bu yazımızda Kurşun Dökme Nedir? ve Kurşun Dökme ile ilgili merak edilen cevap aradığınız bütün sorulara yanıt vermeye çalıştık. Sizde kurşun dökme işlemi hakkında daha farklı yöntemler veya bilgiler biliyorsanız aşağıda bulunan yorum bölümünden bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

14
mutlu
Mutlu
4
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kurşun Dökme Nedir, Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!