Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur
dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur

Son yılların trend mesleklerinden birisi haline gelen Dijital Pazarlama Uzmanlığı hakkında sizlere faydalı olacak bir içerik hazırladık. Sayfamızda Dijital Pazarlama ile ilgili birçok soruya cevap bulacak, ilerde hayallerinizin mesleği olacak Dijital Pazarlama Uzmanlığını her yönüyle tanıyıp önemli ayrıntılara erişebileceksiniz. Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

İnternet günümüz dünyasının vazgeçilmezi haline geldi. Özel hayatımızdan iş dünyamıza kadar, hayatın her alanını kapsayan dijital dünya hakkında her geçen gün daha fazla uzmana ihtiyaç duyuluyor. Dijital pazarlama uzmanlığı bu nokta da öne çıkan yeni meslek gruplarından biri.

İnternet kullanıcılarının satın alma davranışlarına etki etmeye çalışılan alan olan dijital pazarlama, günümüzde tüketicilerin büyük çoğunluğunun herhangi bir ürün satın almadan önce İnternet üzerinden araştırma yaptıkları düşünüldüğünde son zamanların neredeyse en etkili pazarlama yöntemi olarak gösterilebilir. Dijital pazarlama sürecinde sosyal medya, e-mail, Youtube, web siteleri ve arama motorları gibi birçok online araç kullanılır. Bu online araçlar ile yürütülen dijital pazarlama sürecini yöneten kişiler ise dijital pazarlama uzmanı olarak adlandırılırlar.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanının fonksiyonu bir pazarlama uzmanından çok farklı değildir. Dijital pazarlama uzmanının en önemli fonksiyonlarından biri, bir markanın ürünlerini tanıtmak ve marka bilinirliğini arttırmaktır. Dijital pazarlama uzmanlarının bunu yaparken normal bir pazarlama uzmanından farklı olarak yaptığı şey, dijital dünyanın nimetlerinden faydalanmaktır.

dijital pazarlama uzmanı ne i̇ş yapar

Dijital dünyanın kabiliyetlerini kullanarak firmanın satış oranlarını arttırmaya yönelik yürütülen dijital reklam kampanyalarını kurgulayıp yönetirler. Dijital pazarlama uzmanlar, yaptıkları işin doğası gereği tüketicilerin ihtiyaçlarını doğru analiz edebilmeli, doğru reklam stratejileri ile firmanın isabetli kararlar alabilmesine yardımcı olabilmelidirler.

Bir Dijital Pazarlamacı Hangi Alanlarda Çalışabilir?

Dijital pazarlama uzmanları tüketilebilir ürünler oluşturan her sahada iş imkânı bulabilirler. Kurumsal firmaların pazarlama birimlerinde reklam ajanslarında veya uzaktan home ofis olarak çalışabilirler. Ayrıca kendilerine ait danışmanlık ve pazarlama şirketleri üzerinden de hizmet verebilirler.

Dijital Pazarlama Uzmanının Taşıması Gereken Özellikler

Trendleri, arama motoru algoritmalarını takip etmeli: Bir dijital pazarlama uzmanı mutlaka trendleri, Google, Yandex vs. algoritmalarını, zaman zaman gelen algoritma güncellemelerini takip etmelidir. Aynı zamanda dijital pazarlama alanında kullanılan yeni yöntemlerin muhakkak takipçisi olmalıdır.

İstatistikleri İyi Analiz Edebilmeli: Dijital pazarlamanın en önemli amaçlarından biri de tüketiciye ulaşmaktır. Bunun yolu da büyük kitlelerin bulunduğu İnstagram, Facebook, Pinterest, Twitter gibi sosyal mecralarda tüketicilerin niyetlerini, demografik özelliklerini, içerik takiplerini iyi analiz etmekten geçmektedir. Burada önemli olan kısım ise arama niyetlerinin tahmin edilebilmesidir.

İyi Bir İçerik Üreticisi Olmalı: Dijital pazarlama alanı psikoloji ile birbirine bağlıdır. Bu bakımdan dijital pazarlama uzmanları, reklam ve tanıtım kampanyalarında kullandıkları argümanları ve kişiler üzerinde etki bırakan içerikleri psiko-analiz yöntemine göre belirleyerek ilerlemelidir.

Doğru Bütçe Yönetimi Yapabilmeli: Dijital pazarlama uzmanlarının sadece görevi reklam stratejileri ortaya koymak ya da içerik üretmek değildir. İyi bir dijital pazarlama uzmanı az bütçeyle en çok etkileşime giren reklam stratejilerini ortaya koyabilmelidir.

Etkileşimi Ölçen Analiz Araçlarını Kullanabilmeli: Yapılan reklam kampanyalarından sonra etkileşimi ölçmek için birçok analiz aracı kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi Facebook Pixell’dir. Facebook Pixell’le Facebook reklamlarınızın performans takibini sağlayabilir, dönüşümlerini takip edebilir, reklam optimizasyonları yapabilir, hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Bir Dijital Pazarlama Uzmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

-Dijital pazarlama uzmanı olmak isteyen bir kişi önce, işin ehli olan kişilerden mutlaka eğitim almalıdır.

-Dijital pazarlama uzmanı olmak için üniversite mezunu olmanız şartı yok. Sektörün hızına ayak uydurabildiğiniz ve kendinizi geliştirdiğiniz sürece bu alanda başarılı olmanız kaçınılmazdır.

-İletişiminiz kuvvetli, ikna kabiliyetiniz yüksek olmalıdır.

-Dijital dünyanın trendleri, seminerleri, toplantıları ve bu konuda uzmanlaşmış kişiler takip edilerek kendinize özgün ve etkili bir alan açabilmek adına sürekli etkileşim halinde olmanız gerekmektedir.

-Analiz araçlarını kullanacak donanıma sahip olunması da bir dijital pazarlama uzmanının olmazsa olmazları arasındadır.

-Bir dijital pazarlama uzmanı sosyal medya platformlarını reklam açısından iyi değerlendirebilmeli, dijital dünyada ki trendleri ve yenilikleri iyi bir şekilde takip edebilmelidir.

-Teknoloji ile arası çok iyi olmalı, teknoloji dünyasını yakın takip ederek strateji kaynaklarını çoğaltmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Sektöre henüz adım atmış kişiler, 2.500-3.000 TL arasında maaş alırken, 3-5 yıl yıldan fazla deneyime sahip olan, özellikle kendisi aldığı eğitimlerle geliştirmiş kişiler 4.500-5.00 TL’ye kadar bir maaş aralığına rahatlıkla çıkabilirler.

İş Alımlarında Dijital Pazarlama Uzmanında Aranacak Özellikler

Dijital Pazarlama Uzmanı arayan şirketler genellikle aşağıdaki şartlara haiz kişileri kendi bünyelerine katarlar. Birçok iş ilanında aşağıda ki nitelikler aranmakta ve bu niteliklere sahip olan kişiler şirketlerce tercih edilmektedir.

-Dijital pazarlama konusunda uzman

-Google Ads, Facebook & Instagram Ads, Linkedin Ads reklam araçlarını aktif ve etkin şekilde kullanabilen

-Google Analytic, Google Tag Manager, Search Console araçlarını aktif ve etkin şekilde kullanabilen

-Facebook Pixel, Google Analytic dönüşümleri oluşturabilen ve etkin şekilde takibini yapabilen

-Dijital reklam stratejileri oluşturarak, firmanın dijital tüm reklam süreçlerini yönetebilen

-Yurt dışı reklam tecrübesi bulunan

-Rakip analizi yaparak, rakiplerin stratejilerine göre aksiyon alabilen

-Raporlama ve analiz yeteneği kuvvetli

-İyi derecede İngilizce bilgisi olan

-En az 2 yıl deneyimli

-Askerlik engeli bulunmayan

Yukarıda niteliklere sahip olmanız halinde sizde Dijital Pazarlama Uzmanı olma yolunda iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Başarı ve Esenlikler…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur, Ne İş Yapar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!