Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunma Yolları

Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunma Yolları
Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunma Yolları

Korona (COVID-19) virüsü ile gündeme gelen solunum yolu enfeksiyonları hakkında birçok soru sorulmakta. Bu hastalıklarla ilgili en merak edilen konu ise solunum yolları enfeksiyonlarından nasıl korunulacağıdır. İşte enfeksiyonlardan korunmanın sırları…

Solunum Yolları Enfeksiyonlarından Korunma Yolları

Geçtiğimiz günlerde Türkiyeyi de etkisi altına almaya başlayan korona virüsü tüm dünyayı etkisi altına almış durumda.  İnsanlarda son derece tedirginlik yaratan virüs akıllara birçok soruyu da getiriyor.  Corona virüsü ile birlikte gündeme gelen başlıklardan biride solunum yolları enfeksiyonlarında kurtulma, korunma yollarıdır. Peki solunum yolları enfeksiyonlarından nasıl korunulur ? Solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamak için neler yapılmalıdır? Solunum yolları enfeksiyonları hakkında sorulan daha birçok sorunun cevabını bu içeriğimizde bulacaksınız. Solunum Yolları Enfeksiyonlarından Korunma Yolları İşte detaylar…

Solunum Yolu Hastalıkları Neden Oluşur?

Solunum yolu enfeksiyonları özellikle sonbahar ve kış mevsiminde yaşanmaktadır. Bu yüzden kişiler sonbahar ve kış mevsimlerinde daha dikkatli olmalıdır. Soğuyan hava solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Bu dönemlerde genellikle vücut dirençleri daha zayıf oluyor.
Mevsimsel değişimler insanları etkileyerek solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Bu nedenle her birey bu dönemlerde kendini korumaya almalıdır. Bazı korunma yöntemleri ile solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

eklenti̇ detaylari solunum-yollari-enfeksiyonu-neden-olusur

Bunu kendi çabalarınızla ve doktorunuza başvurarak elde edebilirsiniz. Solunum yolu hastalıkları solunum yolları ile insan vücuduna girmektedir. Solunum yolu ile vücuda giren bakteri ve mikroplardan dolayı insanlar solunum yolu hastalıklarına yakalanmaktadır. Bu hastalıklardan korunarak hastalık riskini azaltabilirsiniz çünkü yaşanan bazı solunum yolu hastalıkları ve tedavi süreçleri zaman alıcı ve yorucudur. Bu neden önceden önlem almak kişiyi hem hastalıklardan korur hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olmasını sağlar.

Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Solunum yolu hastalıkları ikiye ayrılmaktadır. Alt solunum yolu hastalıkları ve üst solunum hastalıkları olarak belirtilmiştir. Her iki solunum yolu hastalığı da bakteri ve mikroplar nedeniyle vücuda girmekte ve hastalığa sebebiyet vermektedir.

Alt Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

  • Akut Bronşit
  • Koah
  • Zatürre
  • Verem
  • Astım

 

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

  • Sinüzit
  • Nezle
  • Grip
  • Larenjit
  • Farenjit

Solunum Yolu Hastalıklarından Korunmanın Yöntemleri

Solunum yolu hastalıklarına korunmak için ilk olarak sigara içen kişilerin, sigarayı bırakması gerekmektedir. Sigara tüketimin kişilerin alt solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle sigara içilmemelidir. Sigaraya içmeyen kişiler ise sigara içilen ortamlarda bulunmamalıdır.
Sigara içmeyip sigara içilen ortamda bulunan ve bu havayı soluyan kişiye pasif içici denilmektedir. Pasif içici durumunda olan kişiler daha sık solunum yolu hastalıklarına yakalanmaktadır. Aynı şekilde alkol kullanımı da bırakılmalıdır. Alkol normalde insan vücuduna zarar vermektedir.

Bu durumlarda ise daha etkilidir. Bu sebeple kişilerin alkolü kesmesi gerekir. Genellikle temiz hava ortamlarında bulunulmalıdır. Kirli hava solunum yolu hastalıklarına neden olan diğer faktörler arasındadır. Hastalıklardan korunmak için önemli olan durumlardan biri de hijyendir.
Temiz ve hijyenli ortamlarda bulunun. Yattığınız odayı hergün havalandırılmalıdır. Temiz olmasına özen gösterilmeli. Temizlik konusunda dikkatli davranılmadır. Her yıl grip aşısı olun. Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Sebze ve meyveler taze olarak tüketilmelidir. Bol sıvı tüketilmeye özen gösterilmelidir.

Solunum Yolları Enfeksiyonlarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Enfeksiyonların ve mikropların yayılmasını engellemek için eller bol su ile günde en az 15-20 defa detaylıca yıkanmalıdır. Ellerde biriken kirler çoğunlukla tırnak araları, parmak uçları ve avuç içlerine yuva yapmaktadır. Dolayısıyla bu bölgeler özemle ovalanarak ve sabun kullanılarak en az 20 saniye boyunca yıkanmalıdır.

2. Hapşırma ve öksürme sırasında kesinlikle peçete kullanılmalı, eğer o anda ulaşılamıyorsa direk içine bu işlem için kullanılmalıdır.

3. Hapşırma, öksürme ve diğer virüsü yayabilecek durumlarda kullanılan peçeteler mutlaka çöp kovasına atılmalı ve eller mutlaka yıkanmalıdır.

4. Her tuvalet kullanımı öncesinde ve sonrasında eller kesinlikle yıkanmalıdır.

5. Sadece temiz olduğuna emin olunan tuvaletler kullanılmalı hatta mümkünse şahsi tuvalet ve banyolarda ihtiyaç görülmelidir.

6. Her tuvalet kullanımından sonra mutlaka sifon çekilmeli ve klozet kapağı kapatılmalıdır.

7. Kapalı alanlar ev, okul, işyeri v.b yaz kış fark etmeksizin sıklıkla havalandırılmalıdır.

solunum-yollari-enfeksiyonlarindan-korunmak-i̇cin-yapilmasi-gerekenler.

8. Tokalaşmak, öpüşmek, sarılmak ve diğer yakın temas içeren selamlaşma şekillerinden kaçınılmalıdır.

9. Solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmış bir bireyle aynı ortamda durulmamalı ve aynı havayı solumamalısınız.

10. Hastalık öncesinden veya hastalık durumunda bol sıvı tüketilmeli, c vitamini yüksek meyveler yenmeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir.

11. Sigara kullanımından uzak durmak ve sigara kullanılan ortamlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır.

12. Kapı kolları, otobüs tutacakları, korkuluklar gibi ellerimizle temas edebileceğimiz yerler mümkün oldukça dokunmamalıyız. Eğer temas gerçekleşirse de eller yüz ve çevresine bulaştırılmayıp mutlaka yıkanmalıdır.

13. Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için gerekli olan aşılar yaptırılmalıdır. Ayrıca her türlü riske karşın el dezenfektanları kullanılmalıdır.

14. Ağız yoluyla ve solunumla bulaşabilen bu hastalıklardan korunmak için maske kullanımına özen gösterilmelidir. Ayrıca her maske yalnız bir defa olmak üzere kullanılmalıdır.

15. Vücut ve ağız temizliğine dikkat edilmeli, düzenli olarak spor yapılmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunma Yolları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!