Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?
Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Sizlere bu yazımızda Sarımsağın Antibiyotik Özelliği, Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir? Sarımsak Saç Çıkartır Mı? Sarımsağın Cilde Faydası, Sarımsak Saçta Nasıl Kullanılır? Sarımsak Maskesi Nasıl Yapılır? Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Konularından bahsettik.

Tüm dünyada insana yarar sağlayan besinler arasında kabul edilen sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. İşte Sarımsağın faydaları nelerdir, sarımsağın saça faydaları nelerdir hakkında tüm detaylar haberimizde.

Sarımsağın Saça Faydası Nedir?

Sarımsak, yemeklere verdiği güzel aromaya ve tadıyla onlarca yıldır soframızda yerini almakta. Sarımsak Kastamonu Taşköprü başta olmak üzere ülkemizin birçok ilinde yetiştirilmektedir. Türkiye’de üretilen sarımsağın %85’i Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yetiştirilmektedir.

Gününüzde birçok kişi topluma çıktığında kokacağından korktuğu için sarımsağı tüketmekte biraz tereddüt edebiliyor. Bunun yanında birçok uzman günde 1 tane sarımsağı ezip tüketmenin sağlığa oldukça faydalı olduğunu söylemektedir.

Sarımsak doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra içinde kükürt, amino asit, C vitamini, B1 ve a vitaminlerini barındıran mucize bir besindir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan sarımsak birçok hastalığın tedavisinde de bize oldukça yararlı olacaktır. Bunlar;

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmamızı sağlar.

Sarımsak kalp sağlığı için de oldukça önemli olup kan akışını hızlandırır.

Sarımsak kanser hastalığına yakalanma riskini minimuma indirir.

Beyin hücrelerini yenilerek alzaymır hastalığının oluşmasını engeller.

Kolesterol ve tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır.

Vücudumuzu dış etmenlere karşı, koruma kalkanı oluşturur ve sivrisinek vb.  Böceklerin ısırmasını engeller.

Diş ağrısı, kabızlık ve yüksek ateşte de oldukça etkilidir.

sarımsağın saça faydaları nelerdir? 1
sarımsağın saça faydaları nedir?

Sarımsağın Saça Faydaları

Sarımsak saçlarımız için oldukça faydalı bir besindir. Bu nedenle günümüzde birçok kozmetik firması, sarımsağı saçlarımız için kullandığımız birçok ürünü ne de ilave etmektedir.

Sarımsak güçlü bir antibiyotik olup saç derisindeki hücreleri yenileyerek daha sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Sarımsağın içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunduğundan saç uçlarındaki kırıkların yok olmasını sağlayarak, saçların daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Saçlarımız için oldukça faydalı olan Sülfür sarımsak içerisinde bol miktarda bulunur. Bu sayede saçlarımızın daha parlak, sağlıklı ve ışıltılı görünmesine katkı sağlayacaktır.

Sarımsağın içerisinde E vitamini de bulunur, E vitamini saçların dökülmesine engelleyip, saçların daha yoğun ve gür bir şekilde çıkmasını sağlar

Aynı zamanda sarımsak içerisinde bulunan alisin maddesi saçlarımızın diplerinde oluşan kepeklerin yok olmasını sağlayarak saçın fazla yağlanmasına engel olur.

Sarımsak saça uygulandığı takdirde saç diplerindeki kan akışını hızlandırarak, saç hücrelerinin yenilenmesini ve saçlarımızın her zaman canlı ve parlak olmasını sağlayacaktır.

Sarımsak saçlarımız için oldukça önemli olan karojen maddesinin artmasına da etki eder.

Bunun yanında sarımsak saçlarımızı dış etmenlerden ve bit pire gibi börtü böceklere karşı korur.

Sarımsak Saç Çıkarır mı?

Toplum içerisinde en çok sorulan sorular arasındadır. Sarımsak gerçekten saç çıkarır mı? Vücudumuzda vitamin ve minerallerin eksik olması nedeniyle saç kökleri beslenemeyip, gözeneklerde genişleme meydana gelir ve saçlar sökülmeye başlar.

Sarımsak içerindeki vitamin ve mineraller hücrelerimiz için gerekli olan ihtiyacı karşılayarak zamanla saçların tekrardan çıkmasını sağlar. Burada dikkat etmeniz gereken sarımsak ile bakımın düzenli olarak yapılmasıdır.

Sarımsak Saçta Nasıl Kullanılır?

Öncelikle sarımsak birçok kozmetik ürün de bulunmaktadır. Size uygun olan Sarımsaklı Kozmetik ürünü alıp saçlarınıza düzenli olarak kullanabilirsiniz. Sarımsak özlü şampuanların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Aksi halde olumlu bir sonuç vermeye bilir. Eğer ki sarımsaklı özlü kozmetik ürününüz yoksa kullanmış olduğunuz normal şampuan içerisine sarımsak ilave ederek kullanabilirsiniz. Sarımsağı blendırdan geçirip suyunu süzüp şampuanınıza ilave ederek sarımsak özlü şampuana sahip olmanız çok kolay.

Sarımsağın keskin kokusunun sizi rahatsız etmemesi ve saçlarınızda kokunun kalmaması için şampuan içerisine 5damla lavanta yağı ilave edebilirsiniz. Bir başka yöntemse sarımsağı havanda güzelce ezip üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek, saç diplerine yavaş ve nazik hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu maskeden sonra saç maskesi ya da temiz bir havluyla sararak bir saat bekleyip daha sonrasında bolca ılık suyla yıkamalısınız. Ilık su yerine sıcak su kullanayım, daha temizlensin saçlarım demeyin, sıcak su saçların yıpranmasına neden oluyor.

Evde kendinizin yapacağı saç bakım maskeleri ile saçlarınızın sağlıklı, gür, parlak ve hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. Şimdi sizin evde yapabileceğiniz maskeleri gelin beraber inceleyelim.

sarımsağın saça faydaları nelerdir? 2
sarımsak sa. çıkarır mı?

Sarımsak ve Zeytinyağı ile Saç Çıkarıcı Maske

Malzemeler

2 tatlı kaşığı sarımsak suyu

1 tatlı kaşığı aloe vera jel

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskemize başlamadan önce bir cezve yardımı ile zeytinyağını ılık hale getirin ve bir kabın içerisine sarımsak suyu ile beraber katın. Daha sonrasında aloe vera yaprağı ikiye bölüp içerisinden 1 tatlı kaşığı aloe vera jelini alıp, yapmış olduğunuz karışımın içerisine ilave ederek maskemizin homojen hale gelmesini sağlayalım. Maskeyi yaptıktan sonra saçlarımıza bone takarak bir saat bekleyelim. Sonrasında bolca ılık su ile yıkayabilirsiniz, bu maskeyi haftada bir defa yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsak ve yumurta ile saç telini kalınlaştıran maske

Malzemeler

4 tatlı kaşığı sarımsak suyu

1 adet yumurta sarısı

2 tatlı kaşığı bal

4 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskemizi yapmak için 4 tatlı kaşığı ısıtmış olduğumuz zeytinyağımı, 4 tatlı kaşığı sarımsak suyunu, 1 adet yumurta sarısını ve 2 tatlı kaşığı balı bir kabın içerisine akarak homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi saç diplerine masaj yaparak uygulayınız. Saçınızın üzerinde maskeyi yarım saat beklettikten sonra bolca ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 defa saçlarınızı uygulayabilirsiniz.

Sarımsaklı limon sulu saç maskesi ile kepekten kurtaran maske

Malzemeler

4 tatlı kaşığı sarımsak suyu

1 yemek kaşığı limon suyu

1 çayı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içerisine alıp güzelce karıştırınız. Maskeyi saç diplerine masaj yaparak uygulayınız. Yapmış olduğunuz maske saçlarınızda bir saat bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi ayda 2 defa yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsaklı yoğurtlu saç maskesi ile saç dökülmesini durdurun

Malzemeler

4 tatlı kaşığı sarımsak suyu

2 tatlı kaşığı Hint yağı

1 tatlı kaşığı yoğurt

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine 4 tatlı kaşığı sarımsak suyu, 2 tatlı kaşığı Hint yağı, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı balı homojen hale gelene kadar karıştırınız. Maskemizi saç diplerine masaj yaparak, yavaş hareketlerle uygulayınız. Maske saçınızda yarım saat kaldıktan sonra bolca ılık su ile durulayınız ve bu maskeyi haftada bir yapmanız yeterli olacaktır.

Sarımsak ve papatya çayı ile kuru saçlar için maske

Malzemeler

3 yemek kaşığı sarımsak suyu

3 tatlı kaşığı papatya çayı

1 yumurta sarısı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Sarımsak suyu, papatya çayı ve bir yumurta sarısını iyice karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi saçlarınıza güzelce yediriniz. Maske saçlarınızda yarım saat bekledikten sonra bolca ılık suyla şampuanla yıkıya bilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 defa yapmanız yeterli olur.

sarımsağın saça faydaları nelerdir? 3
siyah sarımsak nedir?

Siyah Sarımsak Nedir?

Beyaz sarımsak haricinde sarımsağın başka bir çeşidi yok, ancak siyah sarımsak denilen sağlığa pek çok katkı sağlayan siyah sarımsak aslında normal beyaz sarımsağın işlem görmüş hali ve oldukça pahalı.
Beyaz sarımsak belirlenen ısıda ve nemde belirlenen sürede beyaz sarımsağın bekletilmesiyle belirlenen ortamda hazırlanır.
Bu beyaz sarımsağın siyaha dönen sarımsak dişleri bu fermantasyon dediğimiz siyah sarımsak üretimi formülünden ortaya çıktığı zaman beyaz sarımsaktan fayda sağlama konusunda kat kat etkileri ve faydaları artmış bir konuma geliyor.

Siyah Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı koruyucudur.
Kalp sağlığını korur.
Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur.
Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır.
Bağışıklık sistemini destekler.
Karaciğeri korur.
Diyabet semptomlarını iyileştirir.
Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır.
Sindirim ve dolaşımı arttırır.
Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.
Doğal mide koruyucudur.
Hiperlipidemi ve hiperglisemi durumlarını önlemeye yardımcıdır.
Yaşlanmayı geciktirir.
Antialerjiktir.
Saç ve cilt sağlığını korur.
Yorgunluğu önler.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Ellerinize, zihninize saglik. Boyle entellektuel sitelere ihtiyacimiz var.

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!