Erken Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Erken Uyumanın Faydaları Nelerdir?
Erken Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Gece Erken Uyuduğunuzda Vücudunuzda Neler Olur? Erken Uyumanın Faydaları Nelerdir? Birçok bilim adamı tarafından yapılan araştırmalar sonucunda erken yatmanın insan vücuduna inanılmaz faydalarının olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Genel olarak saat 22:00 civarında yatağa girmenin vücudumuz açısından oldukça etkili faydaları vardır. Hadi gelin hep birlikte erken yattığımızda vücudumuzda ne gibi değişiklik oluyor bir göz atalım.

Erken Uyumanın Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda uykumuzun en derin ve en dinlendirici kısmı 22:00-02:00 arası olduğu anlaşılmıştır. Aslında erken uyuduğumuzda olumsuz ve endişe verici düşüncelerden arınmayı başarabiliyoruz. Vücudumuz derin uyku döngüsündeyken, büyüme ve onarım hormonları üreterek kendini iyileştirebiliyor. Özellikle sporla uğraşanlar için bu durum ertesi gün daha enerjik ve formda olmalarına yarıyor.

Yeterince uyumamak, vücudumuzdaki stres hormonu kortizolünün ekstra yüksek seviyeleri nedeniyle sizi stresli hale sokabilir. Çok fazla kortizol bizi endişelendirebilir veya sağlımızı olumsuz etkileyebilir. Ancak erken uyumayı başardığımızda kortizol seviyenizi kontrol edebilecek daha uzun derin uyku dönemlerini yakalayabiliriz.

Yapılan araştırmalardan da bilindiği üzere daha erken uyuyan kişilerin geceleri çalışan veya gece çok geç yatan kişilere kıyasla daha sağlıklı oldukları tespit edilmiştir. Yeteri kadar derin uykuyu yakalayamayan kişilerin diyabet, kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi hastalıklara maruz kalma riski çok daha fazladır. Konu ile alakalı olarak yurt dışında yapılmış bir araştırma neticesinde 22:00 ile 02:00 arasındaki derin uyku evresinin bağışıklık hücrelerimiz için çok önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Derin uyku uyumayan kişilerde düşük virüs antikor tespit edilmiş, bu da derin uyku alamayan kişilerin kolaylıkla hastalanabileceği konusunda endişeleri arttırmıştır.

Gece erken yatmanın birçok faydası vardır. Ancak sizde erken yatağa girenlerden değilseniz bu konuda bir uzmandan tavsiye alabilirsiniz. Kaliteli bir uyku düzeni bizlerin sağlığını, mutluluğunu, iş yaşamını ve başarımızı etkileyecek en önemli faktörlerdendir.

Kaliteli Uyku Düzenini Sağlayacak Tavsiyeler

Uykumuz gelince yatağa gitmeliyiz.

Uyuyamasak da yatakta fazla vakit geçirmemeliyiz.

Yatak odası çok sıcak ya da çok soğuk olmamalı tercihen karanlık ve hafif serin olmalıdır.

Yatak odası sadece uyku ve cinsel aktivite için kullanılmalı, çalışma odası ve televizyon odası olarak kullanılmamalıdır.

Hafta sonu ve tatil süresince sabah kalkış saatleriniz çok değişmemelidir.

Gün içinde uyumamalı, dayanamıyorsanız saat 15.00′ ten önce ve çok kısa süreli şekerleme yapılabilir.

Alkol, kafeinli içecekler ve çikolata tüketimi uyku saatinden 4-6 saat öncesinde kesilmelidir.

Yatmadan önce sigara içilmemelidir.

Akşam yemekleri çok ağır yenmemeli ancak yatağa da aç gidilmemelidir.

Uyku öncesi ağır spordan kaçınmalı, egzersizler akşamüstü saatlerine kaydırılmalıdır.

Yattıktan sonra günlük düşüncelerden uzak durulmalı, yatak odası dışında düşünüp çözümleyip yatağa yatılmalıdır.

Uykuyu bozacak ilaçlar (Antidepresanlar, kortizon, grip tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazı kalp ilaçları, vb.) uykuya yakın saatlerde alınmamalıdır.

2
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Erken Uyumanın Faydaları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!