İlber Ortaylı Türklük Sözleri

İlber Ortaylı Türkler ile İlgili Sözleri

İlber Ortaylı Türklük sözleri, İlber Ortaylı Türklerle ilgili sözleri, İlber Ortaylı Türk ırkı ile ilgili sözleri, İlber Ortaylı Türk olmak sözleri, İlber Ortaylı Türk tarihi sözleri, İlber Ortaylı Türklük tanımı hakkındaki sözleri sizler için bir araya topladık. İlber Ortaylı Türklük sözleri ünlü tarihçinin geniş bilgisini yansıtıyor. İlber Ortaylı Türklük sözleri hakkında düşünülecek önemli ifadeleri barındırıyor.

İlber Ortaylı Türklük Sözleri

Türkler umumen tembeldir.

Türk askeri nereye giderse orayı teşkilâtlandırır. Milletimiz tarih yapar, evet ama maalesef bilmez. (Türklerin Altın Çağı)

Türkiye’nin en mühim zenginliği Türklüktür. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Türk olmak zor bir meslektir fakat bir imtiyazdır. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Türküm diyemeyenlerin yeni jargonu “Osmanlı Torunuyum” Osmanlı bir ailedir, Türk ise bir ırk.

Atatürk’ü sevmek, her Türk vatanperveri için milli bir ibadettir. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Bizim hayali Türk kahramanlara ihtiyacımız yok; her devirde, coğrafyanın her yerinde varız zaten. 

Balkanlarda bugün bile birisi Müslüman olsa, ona ”Türk” oldu derler. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Küçük Asya denen kıtanın üzerinde Türk devletlerinin kuruluşunun hazmedilemediğini çok açık görürsünüz. 

Türk milletinin fevkalade meziyetleri vardır. Fakat ne yazık ki onu karanlık ve cehalet içinde bırakıyorlar.

Kitabe okumak, eski Türkler arasında bir spordur; şimdi de olabilir fakat anlaşılan o ki yeni Türklerin başka merakları var.

Türkiye’de yaşayıp ‘ben Türk değil, Kürt’üm’ diyebilir, ne var bunda. Şimdi o Kürt oldu diye ben mi Türklük’ten çıkacağım.

Türkiye’de yaşayıp ‘ben Türk değil, Kürt’üm’ diyebilir, ne var bunda. Şimdi o Kürt oldu diye ben mi Türklük’ten çıkacağım? 

‘Türkiyeli’ ismi tercüme edilemez, içeriği bakımından bu kelimeyi teklif edenlerin amacını da zaten karşılamaz. (Türklerin Tarihi)

Telegram (telgraf) yaygın bir şekilde kullanılır, kaldı ki 1840’lardan beri telgraf sistemini en çok tatbik biz edip geliştirmişizdir.

Türklerin son iki asrı bütün Doğu dünyasında ve Balkanlar’da dikkatle gözden geçirilmesi gereken büyük bir tarihi yolculuktur.

Avrupa dünyasına Türkler dahil miydi? Coğrafya olarak evet, ama Avrupalılığı oluşturan en göze batan olumsuz unsur Türklerdir.

Türkler işi en başta çok güzel götürür ama sonra tamamlamaz; son noktayı koyamaz, işi teslim etmekte güçlü çeker. (Bir Ömür Nasıl Yaşanır?)

i̇lber ortaylı türklük sözleri 

Türkler ile İlgili İfadeleri

Türkler teşkilâtlanma yeteneği yüksek, askeri bir toplumdur. Yani Her Türk askerdir sözüne gülerler ama beğenin beğenmeyin bu doğrudur.

Amerikalılar tarihi iyi yapıyorlar ama tarih yazan bir geçmişleri yok. Türkler de tarih yazdı ama film çeviremiyor. Hollywood endüstrimiz yok çünkü.

Türk ordusu ricat etmeyi bilmezdi. İlk defa ricat etmeyi İstiklal Savaşı’nda öğrenmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın harp tarihimizdeki büyük katkısı düzenli geri çekilmeyi öğretmesidir. 

Türkiye’nin dokuz yüz yıllık tarihi Avrupa ile beraberdir; bunu kimse unutmasın. Ülkemizin adını da “Turchia veya Turcmenia” diye Avrupalı İtalyanlar koymuştur. (Avrupa ve Biz)

Türkiye bir memleketin adıdır. Türklerin ülkesi demektir. Eskiden Türkmen de denildiği için Anadolu’ya Türkmenya, Turkia veya Türkmeniya diye 12. asrın İtalyanları ad koymuştur.

İslam aleminde Türkler için bir model yoktur; çünkü biz modern bir dünyada muasır bir medeniyeti hem benimsemek, hem de onunla kavga ederek tarihimizi ve kimliğimizi korumak zorunda olan bir milletiz.

Türkler Avrupalıların sevmediği bir unsurdur. Bu çok açıktır. Çünkü Türkler militan bir kökene sahiptir, askerdir. Yani İranlılar gibi, Araplar gibi Müslüman, pitoresk, literatürü sevilen, egzotik bir unsur değildir. 

i̇lber ortaylı türk olmak sözleri

Türk Olmak Sözleri

Türkler olmadan hiçbir önemli Avrupa devletinin millî tarihi incelenemez. Hiçbir Orta Doğu ülkesinin, hiçbir Rus-Slav ülkesinin millî tarihi ve kimliği Türkler hesaba katılmadan anlaşılamaz. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Türkler olmadan 2. asır tarihi düşünülemez, mümkün değildir. Ama Türklerin kendilerini ifade etmeleri, ortaya koymaları, bir şekilde kendilerini yeniden üretmeleri yazıyla mümkün olduğuna göre, bizde de tarih 6. asra kadar geriye uzanabilir. 

Fakat Türk ismi sürer gider. Gelibolu Cephesi’ni, Kafkas Cephesi’ni, Süveyş’i, Kut’ül Amare’yi ve Galiçya’yı yaşayan nesle kimse Türklükten başka bir kimliği kabul ettiremez. “Ottoman” diye bir kimlik kabul etmezler. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Türk toplumunun aşırılığı sevmediği açıktır. Temelde tutucu, kalıpları belli bir toplumdur ve bu kalıplar içinde değişimi sever. Bu yüzden de bir saplantısı yoktur, kendine göre bir mobilite (sosyal hareketlilik) biçimi vardır. (Gazi Mustafa Kemal Atatürk)

Türkler olmadan Orta Çağ olamaz, Rönesans olamaz, Birinci Dünya Savaşı olmaz ve anlaşılamaz. Bu hususun üzerinde önemle durulmalı ve açıktır ki Türk cepheleri incelenmeye başlandıktan sonra Batı dünyası Birinci Dünya Savaşı’nı daha doğru anlamaya ve nitelikli olarak yazmaya başladı. Ondan önceki tarih yazımı nobran ve sathîdir.

Türkler yaşadıkları ve yaptıkları tarihi bilmeyen, çok eğitimli cahil bir millettir. Eğitimleri pratik alandadır. Şu anda biz dünyanın en iyi hekimlerine sahibiz. Hastanelerimiz derece itibariyle dünyada çok müstesna yerlere çıkmaktadır. Bilmem kaç tane tıp fakültemiz var, 50 tane daha kurarız. El veriri ki içerisine 500 tane lüzumsuz talebe doldurmayız, sadece 50-100 tane alır, en iyisi çıkmaya devam eder. Şu anda en iyi mühendislere sahibiz ama mimarımız yok. Çünkü cahiliz. Tarih, coğrafya bilmeyen bir kavim bu gibi sanatlara akıl erdiremez. Tarihçi yetiştiremeyiz çünkü dil öğrenmiyoruz.

Siz de İlber Ortaylı Türklük Sözleri için katkı sağlamak isterseniz yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
İlber Ortaylı Türklük Sözleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!