İlham Verici Dalai Lama Sözleri

Dalai Lama, Tibet Budizminin ruhani lideridir ve Bodhisattva geleneğinde hayatını insanlığa fayda sağlamaya adamıştır. 1989'da Dalai Lama, Tibet'in kurtuluşu için şiddet içermeyen çabaları ve küresel çevre sorunlarına gösterdiği ilgi nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü.

İlham Verici Dalai Lama Sözleri
İlham Verici Dalai Lama Sözleri

Sayfa İçeriği; İlham Verici Dalai Lama Sözleri, Dalai Lama’nın İlham Veren Sözleri, Dalai Lama Alıntıları, Dalai Lama Motivasyon Sözleri, Dalai Lama Kitap Sözleri, Dalai Lama En Güzel Sözleri.

Dalai Lama denince akla bağışlayıcılık, nefsine hâkim olma, hoşgörü, merhamet, gönül ferahlığı ve daha nice pozitif duygu geliyor. Çünkü o mutluluğu ve dünya barışını yaşamın her alanına yaymayı amaçlayan bir lider. Bu önemli ismin sözleri, dilden dile yayılarak tüm dünyayı ve erişebildiği tüm ruhları etkilemeye devam ediyor. Biz de sizler için Dalai Lama’ nın ilham veren, hayatınızı değiştirecek sözlerini derledik. İşte ilham verici Dalai Lama Sözleri.

İlham Verici Dalai Lama Sözleri

Açık bir yürek, açık bir zihindir.

Sessiz kalmak bazen verilecek en iyi yanıttır.

İyimser olmaya çalışın, daha iyi hissedersiniz.

Özgürlük mücadelemizde tek silahımız dürüstlüktür.

Tüm iyiliklerin kökleri, şükretmenin topraklarındadır.

Mutluluk hazır bir şey değildir, sizin eylemlerinizle oluşur.

Bildiklerinizi paylaşın. Bu, daha ahlaklı olmanın bir yoludur.

Gelin, her bir günün ne kadar değerli olduğunu anlayalım.

Kendi içimizde barış yapmadan dışarıyla barışı sağlayamayız.

Bir şeyin her açıdan olumsuz olması imkânsız veya çok nadirdir.

Kuralları iyi öğren, böylece onları işe yarar bir şekilde yıkabilirsin.

Başarılarınızı, onları kazanmak için nelerden vazgeçtiğinizle ölçün.

Bir hata yaptığınızı fark ettiğinizde, hemen düzeltmek için adım atın.

Bir günde ne uzay istasyonu ne de aydınlanmış bir zihin ortaya çıkabilir.

Gerçek kahraman, kendi öfkesinin ve nefretinin üstesinden gelebilendir.

Mutluluğun kaynağı ne para ne de güç. Mutluluğun kaynağı sıcak kalplilik.

Her nefes aldığınızda kendinizi, her nefes verdiğinizde de başkalarını sevin.

Bir göz, diğer göz içindir. Bu da demek oluyor ki, aslında hepimiz körlerdeniz.

Aradığımız sükûnet ve mutluluğu sağlayacak tek şey, merhamet ve anlayıştır.

Sevgi ve merhamet lüks değil ihtiyaçtır. Onlar olmadan insanlık ayakta kalamaz.

İnsanın kendi mantığında ve eleştirel yaklaşımında her zaman nihai bir otorite olmalıdır.

Siz ne kadar çok sevgiden beslenirseniz, eylemleriniz de o kadar korkusuz ve özgür olacaktır.

Dinin tek amacı sevgi ve merhameti, sabrı, hoşgörüyü, tevazuyu ve bağışlayıcılığı kolaylaştırmaktır.

Büyük sevgilerin ve büyük kazançların büyük riskler sayesinde elde edilebildiğini hesaba katmayı unutmayın.

En sevdiklerinize bile bir gün gidebilme özgürlüğünü verin ki geri dönmek ve kalmak için bir sebepleri olsun.

Hayatta en hakiki ilişki; karşındakine duyduğun sevginin, ona duyduğun ihtiyacın ötesine geçtiği sevgidir.

Gerçekten merhametli olmak, karşınızdaki size negatif yaklaşsa veya sizi kırsa bile aynı şekilde davranarak sağlanır.

dalai lama sözleri resimli
dalai lama sözleri resimli

Bu hayattaki birinci amacımız, başkalarına yardım etmek. Eğer yardım edemiyorsanız, en azından canlarını yakmayın.

Bir kaşık, içindeki yiyeceğin tadını alamaz. Aynı şekilde, budala bir kişi bilgelikle yaklaşmadığı sürece bilge bir kişiyi anlayamaz.

Tüm temel dini geleneklerin amacı dışarıya büyük ibadethaneler inşa etmek değil, insanların içine iyilik ve merhamet inşa etmektir.

İnsanlar, hayatta tatmin ve mutlu olmak için farklı yollar seçer. Onların sizinle aynı yolda olmamaları, yollarını kaybettikleri anlamına gelmez.

Tüm acılar bilgisizlikten kaynaklanır. İnsanlar kendi kişisel tatminleri veya mutluluklarının peşinden giderken, başkalarına acı verir. 

Benim dinim bu. Tapınaklara, karmaşık bir felsefeye gerek yok. Kendi zihnin, kendi kalbin senin tapınağındır. Felsefen, kendi sevecenliğindir.

Karşılaştığımız zorluklara karşı kayıtsız kalmak, kabul edilemez bir şey. Yapmamız gereken şey sonuna kadar direnmek ve asla vazgeçmemek.

Dünya barışı, içsel barışla başlamalıdır. Barış, sadece şiddetin olmaması anlamına gelmez. Barış, bana göre, insan merhametinin ortaya çıkmasıdır.

İster insan ister hayvan olsun, bu dünyadaki tüm canlılar hem kendi izlediği hem de dünyanın peşinden gittiği yola ve güzelliklere katkı yapmalıdır.

Merhamet dini bir şey değildir, insani bir şeydir. Lüks değildir, kendi barışımızı ve zihinsel istikrarımız, insanlığın var olması için hayati öneme sahiptir.

Tibet dilinde bir söz vardır; ‘Acılar, güç almak için kullanılmalıdır’ denilir. Hangi zorluk olursa olsun, tecrübe ne kadar acı verici olursa olsun, asıl felaket umudu kaybetmektir.

Zamanın önünde durmak mümkün değil. Bir hata yaptığımızda, zamanı geri alıp yeniden baştan başlayamayız. Yapabileceğimiz tek şey, şimdiki zamanı iyi kullanmak.

Doğru davranışları sergileyebilirsen, düşmanların senin en büyük manevi öğretmenlerin olur çünkü onların varlığı senin hoşgörü, sabır ve bilgeliğini geliştirmeni sağlar.

Eski dostlar geçer, yenileri ortaya çıkar. Aynı değişen günler gibi. Eski bir gün geçer, yeni bir gün doğar. Önemli olan, bunu anlamlı hale getirebilmektir. Hem anlamlı bir arkadaşlık hem de anlamlı bir gün…

Eğer bir problemin çözümü varsa, yapılabilecek şeyler hala bitmediyse, o zaman endişelenmeye gerek yok. Eğer çözüm yoksa, endişelenmenin de bir faydası yok. Yani, endişenin hiçbir koşulda hiçbir faydası yok.

Sayısız galaksileri, yıldızları ve gezegenleriyle tüm bu evrenin derin bir anlamı olup olmadığını bilmiyorum. Ancak en azından bu yeryüzünde yaşayan insanlar olarak görevimizin, kendimizi daha mutlu etmek olduğunu biliyorum.

Evreni düşündüğünüzde, bir insanın yaşamı zayıf bir bip sesinden farksız. Bu dünyada her birimiz geçici misafirleriz ve bir süreliğine kalacağız. Bu kısacık zamanı yalnız, mutsuz veya rakipleriyle çatışma içinde geçirmek ne kadar büyük bir budalalık.

İnsan potansiyeli herkes için aynıdır. Eğer “Ben çok değersizim” diye düşünüyorsanız, bu yanlıştır. Kendinizi kandırıyorsunuz demektir. Hepimizin belli bir düşünce gücü var, peki o zaman sizde eksik olan ne? Eğer irade gücüne sahipseniz, değiştiremeyeceğiniz hiçbir şey yok. Kendi kendinizin efendisi sizsiniz.

Biz farkında olsak da olmasak da her şeyin altında tek bir soru yatar: Hayatın amacı ne? Her insan doğduğu andan itibaren mutluluğu ister, acı çekmekten kaçar. Bunu ne sosyal şartlar ne eğitim seviyesi ne de ideolojik şartlar değiştirebilir. Varlığımızın en temelinde hepimiz sadece mutlu olmak istiyoruz. Asıl önemli olan, mutluluğu neyin getireceğini keşfetmek.

Mevcut toplumumuzun sorunlarından biri de eğitimin bizleri daha zeki, daha becerikli yapacağını sanmamız. Günümüzde toplumumuz bunun altını çizmese de eğitim ve bilginin en önemli yönü, bizleri daha faziletli şeylere ve zihinsel disipline yönlendirmesidir. Zekamızı ve bilgimizi en iyi şekilde kullanmak için iyi kalpli değişiklikler sağlayabiliriz.

Her sabah uyandığında kendine şunları söylemeyi unutma: Bugün de uyandığım için şanslıyım, kıymetli bir hayatım var ve bunu boşa harcamayacağım, tüm enerjimi kendimi geliştirmek, kalbimle başkalarına da ulaşmak, herkesin iyiliğini sağlayacak şekilde aydınlanmak için kullanacağım. Başkalarına karşı iyi niyetli olacağım, başkalarına sinirlenmeyeceğim veya onlar hakkında kötü düşünmeyeceğim.

Çocuklara bakın. Tabii ki hepsi kavga ediyordur ancak genellikle yetişkin olana kadar kötü düşüncelerini içlerinde beslemek yerine konuşarak dışarı atarlar. Birçok yetişkin, çocuklara göre daha eğitimli olma avantajına sahiptir. Ancak gülümseyen bir yüzün arkasında derin negatif duygular barındırırken eğitimin ne önemi var ki? Çocuklar böyle yapmaz. Onlar birine kızdıklarında, bunu ifade ederler ve geçip gider. Ertesi gün aynı kişiyle yeniden oyun oynayabilir.

Tibetli Budist ruhani liderden yaşam, aşk ve mutluluk hakkında bilgelik sözleri ve En Güzel İlham Verici Dalai Lama Sözleri’ni umarım beğenmişinizdir. Bu tarz içeriklerin devamı için sayfamızı ve sitemizi sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
İlham Verici Dalai Lama Sözleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!