Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar

Özel Güvenlik Kursunu bitirip kartı almaya hak kazandınız. Peki Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar? Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme 2021 gibi konular Özel Güvenlik olmak isteyen adaylar için en çok merak edilenler arasında yerini alıyor. Yazımızda Özel Güvenlik Kimlik Kartı ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

Aslında bu sorunun cevabı başvuru zamanı ve bulunduğunuz ile göre değişkenlik gösterebiliyor. Özel güvenlik sınavından geçerek kimlik kartı almaya hak kazanan Özel Güvenlik Adayları kimlik başvurusu için gerekli işlemleri gerçekleştirdikten sonra bekleme sürecine girerler. Özel Güvenlik Kimlik kartları Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından hazırlanarak belirtmiş olduğunuz adrese PTT kargo vasıtasıyla gönderilir. Eğer adresinize gelen kargo firması sizlere ulaşamadıysa kimlik kartınız 2. Defa adresinize yollanır. Bu sefer de kargo kimlik kartı sahibine ulaşamadıysa şubede 10 gün bekletilir. Özel Güvenlik Kimlik Kart’ını en geç 6 ay içinde PTT merkezlerinden teslim almanız gerekir.

Özel Güvenlik Adaylarına verilen temel eğitim sonrasında sertifika ile kimlik kartının süresinin sona ermesi aynı tarihtir. Bu tarih 5 yıl ile sınırlıdır. 5 yıl sonunda tekrar eğitim almanız gerekmektedir.

2020 yılından itibaren geçici kimlik konusunda yapılan değişiklikler geçerli olacaktır. Yeni kanuna göre ilk defa kimlik alıp işe girecekler için güvenlik soruşturması tamamlananlara bulundukları ildeki valiliğe başvurmaları halinde Özel Güvenlik Geçici Kimlik Kartı verilecektir. Yapılan ikinci değişiklik ise 5 yılda bir yapılan kimlik yenileme işlemi için 1 yıl öncesinden kurslar tamamlanabilecek. Böylelikle çalışan özel güvenlik görevlilerinin kimlik süreleri dolup işten çıkarılma gibi mağduriyetlerinin önüne geçmiş olunacak. Güvenlik kimlik kartlarını yenileyenlerin kurs kayıt sürelerine bakılmaksızın yeni 5 yıllık süreleri eski kimlik bitiminden itibaren başlatılacaktır.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenileme 2021

Özel güvenlik görevlileri, işlerine devam edebilmek için kimlik kartlarının geçerlilik süresi dolmadan kimliklerini yenilemelidirler. ÖGG sınavları ortalama 2 ayda bir yapıldığı için kimliğin süresinin bitmesine en az 6 ay kala, başvuru yapılmalıdır. Eğer kimlik kartının dolmasına 3 ay kala başvuru yaparsanız ve bir sınavı kaçırırsanız yenileme işlemi için geç kalmış olabilirsiniz. Kimlik kartınızı, süresi geçtiği halde yenilemezseniz işvereniniz iş hakkınızı fesih edebilir ve işsiz kalabilirsiniz.

Eğer hali hazırda bir yerde çalışmıyorsanız, kimlik kartınızın süresi dolsa bile iş hakkınız fesih edilmeyeceği için hemen yenilemek zorunda değilsiniz. Ancak her an işe girecekmiş gibi kimlik kartınızı güncel tutarsanız herhangi bir iş başvurusu sırasında zor durumda kalmazsınız.

Güvenlik kimlik kartınızı yenilemek için sırayla şunları yapmanız gerekir;

Belgelerinizi hazırlayın.

Sertifika vermeye yetkili bir kursa kayıt olun.

ÖGG sınavına girin.

Sınavda başarılı olursanız kursunuzdan sertifikanızı talep edin ve bir hafta kadar sonra sertifikanızı alın.

Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden kimlik yenileme için randevu alın.

Randevu zamanında Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne evraklarınızla birlikte gidin ve kimlik kartı için başvuru yapın.

Özel güvenlik şubede verdiğiniz evrakların bir nüshasını alın ve kaşe bastırın.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin tamamlanmasını bekleyin, bu süre yaklaşık 1 ay kadar sürebilir.

Soruşturma olumlu sonuçlanırsa Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne yeniden gidin ve kimlik yenileme dilekçenizi verin. Şube size çalışabileceğinize dair bir belge verecektir.

Kimlik kartınız en fazla 1 hafta içinde başvuru sırasında verdiğiniz adrese gönderilir.

Not: Eskiyen güvenlik kimlik kartını yenilemek için de aynı işlemleri yapmanız gerekir.

24
mutlu
Mutlu
4
_zg_n
Üzgün
23
sinirli
Sinirli
9
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!