Chuck Palahniuk Sözleri

Chuck Palahniuk Sözleri ve Alıntıları Kimdir
Chuck Palahniuk Sözleri ve Alıntıları Kimdir

Bu sayfada Chuck Palahniuk Sözleri ve Alıntıları ve Chuck Palahniuk Kimdir? Kitap Özeti İçeriği bulacaksınız. Kitaplarından alıntı yapılarak eklenen Chuck Palahniuk sözleri sizlerle…

Chuck Palahniuk Kimdir?

21 Şubat 1962’de Washington’da doğdu. Asıl adı Charles Michael Palahniuk’tur. Palahniuk Washington eyaletinin doğusundaki bir çiftlikte büyüdü. Bir süre Eyalet Üniversitesi’ne devam ettikten sonra Oregon Üniversitesi’ne geçti ve öğrenimini orada tamamladı. Otuzlu yaşlarına kadar herhangi bir edebi metin yazmayan, sanıldığını tam aksine, ilk romanı olan Invisible Monsters (Görünmez Canavarlar) dır. Bu romanı yayıncılar tarafından içeriği nedeniyle kabul görmemiştir ancak Palahniuk yayıncılara olan bu öfkesi nedeniyle içeriği çok daha “yok edici” olan Dövüş Kulübü’nü yazmıştır ve bu romanı yayıncılar tarafından zevkle kitaplaştırılmıştır. Chuck Palahniuk Sözleri ve Alıntıları, Kimdir? devam ediyor…

Palahniuk, üniversite yıllarından sonra üç yıl boyunca Freightliner adlı bir şirkette montaj hattında, ardından tamirci olarak çalıştı. İlk yazdığı metinler taşıt modifikasyon prosedürleri ve kamyonların onarımı üzerinedir.

Dövüş Kulübü’nün ortaya çıkmasında büyük etkisi bulunan bir olayı da bu yıllarda yaşar. Arkadaşlarıyla birlikte tatildedir. Bitişikteki kamp yerinde müzik rahatsız edici derecede açılır ve bu nedenle başlayan tartışma yerini kavgaya bırakır. Bu olayda yaralanan Chuck tatil’den döndüğünde iş yerinde kimse tarafından ilgi görmez çünkü kimse korkunç derecedeki yüzü hakkında bir şey sormaya, yorum yapmaya cesaret edemez. Bunun üzerine Chuck, eğer insanın yeterince kötü görünürse dilediği gibi hareket edebileceğini keşfeder.

Bu olayın ardından devam ettiği bir edebiyat grubu bünyesinde yaptıkları çeşitli gösteri ve eylemler “Kargaşa Projesi”ni esinler. Kısa bir süre sonra aynı isimle bir kısa öykü yayımlar ve bu öykü, üç ay içinde Fight Club (Dövüş Kulübü) romanına dönüşür. Romanlarındaki tavır isyan gibi görünse de aslında varoluşumuza özlem duymamıza neden olur. Yarattığımız değer yargıları, para, şöhret, saygınlık, güzellik gibi tüm önemli şeylerin anlamsız yalanlar olduğunu söyler.

Chuck Palahniuk Sözleri ve Alıntıları

İnsanlar hep sevdiklerini incitir.

Göz gördüğünü sevmez, sevdiğini görür.

Aslında ben dünyayla hiçbir zaman uyuşamadım.

Ben Tanrı’nın yarattığı evrenin zehirli yan ürünüyüm…

Ölümün nihai sonucu, yeniden doğuşu davet etmesidir.

Her gezegen, ilk ırzına geçen şirketin kimliğine bürünecek.

İmrendiğimiz insanlar acı çektiğinde sevincin en katışıksızını yaşarız.

Kirpiklerini kıskanasım geliyor, mesela gözlerine benden daha yakın diye.

Sevdiğimiz insanlar hakkında bilmek istemeyeceğimiz o kadar çok şey var ki.

Kimden nefret edeceğimizi bilemediğimiz zaman kendimizden nefret ediyoruz.

Kendi sorunlarınızı paylaşmadığınız zaman, başkalarınınkini dinlemeye dayanamazsınız.

Güzel ve emsalsiz bir kar tanesi değilsin. Herkes gibi sen de o çürüyen organik maddeden yapılmasın.

Belki de yaptığımız şeyler yüzünden değil de yapmadığımız şeyler yüzünden cehenneme gidiyoruzdur.

İntihara karar veren birinin espri anlayışı da körelir. Yanlış bir kelime ederseniz, haftaya cenazesi kalkar.

Çünkü aynen paranın iktidar olması gibi, aynen silahın iktidar unsuru olması gibi, güzellik de bir iktidar unsurudur. 

Her gün işe gidiyorsun. Akşamları erken uyuyorsun ve bunun karşılığında aldığın tek şey koltuk takımı. Gerçekten acınası bir durumdasın.

Bir şeyden ne kadar çok kaçarsan o kadar uzun süre ona katlanmak zorunda kalırsın. Bir şeyle savaştığında, onu sadece daha da güçlendirirsin.

Hayır, hiç adil değil biliyorum ama hayatı Cehennem’e çeviren şey bizim onun ebediyen sürmesi beklentimizdir. Oysa hayat kısadır. Ölüm ise ebedi.

Madem özgür iraden yok. Bildiğin şeyi aslında bilmiyorsun. Sevdiğini sandığın kişiyi aslında sevmiyorsun. Öyleyse yaşamanın ne anlamı var ki?

Biz tarihin vasat çocuklarıyız. Çünkü televizyon izleyerek büyütüldük ve bir gün milyoner, film veya rock yıldızı olacağımıza inandırıldık, ama olmayacağız. Ve sadece bu gerçeği öğreniyoruz.

Reklamlar insanları gerek duymadıkları arabaların ve kıyafetlerin peşinden koşturuyor. Kaç kuşaktır insanlar nefret ettikleri işlerde çalışıyorlar; neden? Gerçekte ihtiyaç duymadıkları şeyleri alabilmek için.

Dejavu’nun bir de tersi vardır. Buna jamais vu denir. Sürekli aynı insanlarla karşılaşıp aynı yerlere gidersiniz; ama her seferinde ilk kez olmuş gibi hissedersiniz. Herkes her zaman yabancıdır. Hiçbir şey tanıdık gelmez.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Chuck Palahniuk Sözleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!