Alparslan Dizisi Sözleri ve Replikleri

TRT' nin Yeni Dizisi "Uyanış Selçuklu Alparslan" Fragmanı Yayınlandı. Bir Hayli İlgi Göreceğe Benzeyen Dizinin Kadrosunda Önemli Oyuncular Yer Alıyor. İşte Alparslan Dizisi ile İlgili Detaylar...

featured
Alparslan Dizisi Sözleri ve Replikleri

Sayfa İçeriği; Alparslan Dizisi Sözleri ve Replikleri, Sultan Alparslan Sözleri Resimli, Alparslan Dizisi ile İlgili Güzel Sözler, Alparslan ile İlgili Sözler, Alparslan Vefatından Önce Son Sözleri, Alparslan Malazgirt Savaşı Konuşması, Uyanış Selçuklu Alparslan Sözleri.

Alparslan; Büyük Selçuklu Devleti’nin ikinci hükümdarı (D. 20 Ocak 1029 – Ö. 25 Ekim 1072). Horasan Meliki Çağrı Bey’in son eşinden doğan oğludur. TRT ekranlarında yeni yayın hayatına başlayan Alparslan Dizisi ile İlgili sizlere en güzel popüler Alparslan Dizisi Sözleri hazır ettik. Dizi de geçen en güzel cümleleri, yazıları, konuşmaları, replikleri, diyalogları sayfamızda bulabilir, sosyal medya hesaplarınızdan hemen paylaşabilirsiniz.

Alparslan Dizisi Sözleri ve Replikleri

Savaşı seviyorum, çünkü sonunda zafer var.

Biz ne kadar az olursak olalım, onlar (Bizanslılar) ne kadar çok olurlarsa olsunlar, bütün Müslümanların minberlerde bizim için dua ettikleri şu saatte kendimi düşman üzerine atmak istiyorum.

Ey Askerler! … Eğer şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. Ben nefsimi Allah’a adadım. Benim için şehadet de muzaffer olmak da bir saadettir. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.

Ben, Türkün Oğuz soyundan! Kınık boyundan! Adı görklü Peygamber’in (s.a.v.) ismiyle çağrılan, Selçuklunun keskin kılıcı, Anadolu’yu ilelebet Türk’e yurt yapan Çağrı Bey oğlu Muhammed Alparslan!

Sultan Alparslan 27 bin askeriyle Bizans topraklarında ilerlerken keşfe gönderdiği askerlerden biri huzuruna gelip telaşla: 200 bin kişilik düşman ordusu bize doğru yaklaşıyor der. Sultan Alparslan hiç önemsemeyerek şöyle der. “-Biz de onlara yaklaşıyoruz…”

alparslan sözleri resimli
alparslan sözleri resimli

Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor, azametin karşısında yüzümü yere sürüyor, uğrunda cihat ediyorum. Ey Allah’ım! Niyetim halistir; bana yardım et.   Ey Askerler!  Eğer şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. Ben nefsimi Allah’a adadım. Benim için şehadet de muzaffer olmak da bir saadettir. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.

Bir gün birkaç insan Sultan Alparslan’a Nizamül Mülk hakkında birçok şikâyet getirmiştir. Sultan namaz kıldığı için mektup yanına konmuştur. Sultan namazını bitirip mektubu okuyup, Nizamül Mülk’ü çağırtmıştır. Kendisine: “-Bu mektubu al yazılanlar doğru ise ahlakını güzelleştir değil ise iftira edenleri bağışla fakat onlara öyle işler ver ki insanları kandırmaya vakit bulamasınlar.”

 

“Ya muzaffer olur gayeme ulaşırım ya da şehit olarak cennete giderim. Sizlerden beni takip etmeyi tercih edenler, takip etsin. Ayrılmayı tercih edenler, gitsinler! Burada emreden sultan ve emredilen asker yoktur. Zira bugün ben de sizlerden biriyim. Sizlerle birlikte savaşan bir gaziyim. Beni takip edenler ve nefislerini yüce Allah’a adayarak şehit olanlar, cennete; sağ kalanlar gaziliğe kavuşacaktır. Ayrılanları ise, ahirette ateş, dünyada da rezillik beklemektedir.” Alparslan’ ın Malazgirt Konuşması

“Her ne zaman düşman üzerine azmetsem, Allah Teâlâ’ya sığınır, O’ndan yardım isterdim. Dün bir tepe üzerine çıktığımda, askerimin çokluğundan, ordumun büyüklüğünden, sanki ayağımın altındaki dağ titriyor gibi geldi. Kalbimden, “Ben, dünyanın hükümdarıyım, bana kim galip gelebilir!” diye bir düşünce geçti. İşte bunun neticesi olarak Cenab-ı Hak, âciz bir kulu ile beni cezalandırdı. Kalbimden geçen bu düşünceden ve daha önce işlemiş olduğum hatâ ve kusurlarımdan dolayı Allah Teâlâ’dan af diliyor, tövbe ediyorum. Lâ ilâhe illallah Muhammedü’r-Rasulullah!..” Alparslan’ın Vefatından Önceki Son Konuşması

Altın Yükselişe Geçti! İşte Son Rakamlar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Alparslan Dizisi Sözleri ve Replikleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!