Aliye Berger Sözleri

Aliye Berger Sözleri
Aliye Berger Sözleri

Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarından Aliye Berger, Google’da Doodle oldu. Dışa vurumcu oyma baskıları ile tanınan Aliye Berger, 117. yaş gününde Google tarafından hatırlandı. Bizde sizlere Aliye Berger Sözleri Resimli, Kısa, Anlamlı hazırladık. En Güzel Aliye Berger Sözlerini sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz…

Aliye Berger Sözleri

Başarılı bir ressam, çılgın bir aşık.

Google unutmamış bu güzel günü. Doğum günün kutlu olsun.

Türk Sanatının önemli isimlerinden Aliye Berger iyi ki doğdun!

Aklı ve ruhu, çağının ötesindeydi. Yaşarken anlaşılamadığı gibi öldükten sonra da anlaşılamadı.

Türkiye’nin ilk oyma gravür sanatçılarından Aliye Berger, doğumunun 117. yılında Google’da Doodle oldu.

Sanatçının İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nde dört, Albertina Müzesi’nde de üç yapıtı sergilenmektedir.

Günlük yaşamın kalıplarını, İstanbul’un çeşitli köşelerini bazen gerçekçi, bazen de fantastik biçimde, özgün bir lirizm ve dışavurumculukla yansıttı.

Aşkla yaşadım. Ölümler bile öldüremedi bendeki aşkı. Coşkuyla, aşkla ve sevgiyle yarattım her ne yarattımsa. Yapıtlarıma çocuklarım diyemem… Yaptıklarım, yaşadıklarımın ta kendisi oldu.

Yaşamı boyunca dünyanın çeşitli kentlerinde on iki özel sergi açan ve kırk sekiz karma sergiye katılan sanatçı, 10 Ağustos 1974’te Büyükada’da hayatını kaybetti.

Babası Kabaağaçlızade Mehmed Şakir Paşa, annesi Giritli Sare İsmet Hanım’dır. Yazar Halikarnas Balıkçısı ile ressam Fahrünnisa Zeyd’in kardeşi; seramik sanatçısı Füreya Koral, tiyatrocu Şirin Devrim ile ressam Nejat Devrim’in teyzesidir.

Her şey aşk ve sevgiyle olur. Hep buna inandım. Aşk güzelliğin bir başka adıydı. Aşkla, sevgiyle yapılan her şey güzeldir. Aşkın eli değdiğinde bana, her şey anlamını değiştirir. Dünya daha bir büyülü gelir; bir gün batımında, bir insanın bakışında tüm evreni görüyorum. Aliye Berger

Resim ve piyano dersleri aldı. Tanınmış virtüöz ve eğitimci Karl Berger’le tanışıp evlendi. 1935-1939 yılları arasında Paris’te ablası Fahrünnisa Zeid’in konuğu olarak sanat hareketlerini izledi. Londra’da üç yıl süreyle John Buckland Wright’ın atölyesinde gravür tekniği üstüne yoğun çalışmalar yaptı.

Biliyor musunuz, Aliye hiç ölmedi zaten. O, cenneti ve cehennemi bir arada bu dünyada yaşadı ve gravürleriyle, çılgın renkli abartılı giysileriyle, kocaman mavi gözleri, büyük aşkı, sınır tanımaz heyecanıyla, içinden fışkıran sevgi seliyle onu her tanımış olan kişinin yüreğinde, belleğinin bir köşesinde yaşamaya devam ediyor.

Şakir Paşa Ailesi’nin renkli, yaratıcı, kimi zaman dramatik fertleri çok tanınmış ve iz bırakmışlardır. Başta babam, ardından Fahrunidsa Zeid, Aliye Berger, kuzenlerimden Füreya Koral, Nejad Melih Devrim ve Şirin Devrim Trainer bu ailenin en tanınmış sanatçılarıydı. İsmet Kbaağaçlı Noonan

Aliye Berger “bana öyle geliyor ki, büyük acısından sonra ‘çocuk’ kalmayı, çocukluğunu sürdürmeyi, çocukluğu sonuna dek sürdürmeyi seçti. Ne kadarı gerçek ne kadarı oyun kim bilebilir ki! bir kez sormuştum: -aliye hanım, eteklerinizin içine kumaş kelebekler dikermişsiniz… -evet doğru. Şimdi de yapmak isterdim ama nerede o eski güzel kumaşlar… -ama etek içinde kimse göremez ki… -ilahi Zeynep hanımcım, yürükken, eteklerim sallandıkça kelebeklerin öpüştüğünü ben biliyorum ya, o bana yeter.” Zeynep Oral

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Aliye Berger Sözleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!