Agorafobi  Kapalı Alan Korkusu Nedir?

Her insan korkar. Korku, bizi tehlikeli durumlara karşı uyaran anlamlı ve önemli bir reaksiyondur. Panik bozuklukta ise, kişinin özel hayatıyla iş hayatını fazlasıyla olumsuz etkileyebilecek, ciddiye alınması gereken bir hastalık sözkonusudur. Agorafobi hakkında detaylı makalemizi incelemektesiniz.

Agorafobi  Kapalı Alan Korkusu Nedir?
Agorafobi  Kapalı Alan Korkusu Nedir?

Çağımızda en sık rastlanan fobi türlerinden biri olan agorafobi  kapalı alan korkusu nedir? Hayvan fobilerinden doğa fobilerine, sağlık fobilerinden, sosyal fobilere kadar pek çok fobi türü vardır. Ve hemen hepimiz bu fobi türlerinden bir ya da birkaçına farkında olarak ya da olmayarak az ya da çok sahibizdir. Yani fobi sahibi olmak çok ileri düzeylerde olmadığı sürece bir hastalık değil, aksine insan olmanın taşıdığı olağan zaaf ve zayıflıkların bir göstergesi. Bu yüzden eğer bir fobiniz varsa, bunu utanılacak ya da hayatınızı ciddi anlamda olumsuz etkileyecek bir dezavantaj olarak düşünmek yerine biraz onunla yaşamayı, biraz da onu alt etmeyi, geride bırakmayı öğrenmeye çalışmak gerek.

 

Evet, bu yazımızda asıl meselemiz agorafobi kapalı alan korkusu nedir? sorusunu cevaplamak ve agorafobi ile başa çıkma yolları hakkında alternatifler düşünmek olacak. İşte Agorafobi  Kapalı Alan Korkusu Nedir ve Cevabı:

Agorafobi  Kapalı Alan Korkusu Nedir?

Kapalı alan korkusu olarak da ifade edebileceğimiz bir fobi olan agorafobi:

Kişinin mekanlarla olan ilişkisinde kendini gösterir. Agorafobisi olan insanlar kapalı alanlarda kalmaktan büyük kaygı duyarlar. Asansör, minibüs, sinema, emar makinası gibi mekânın sınırlarının darlığının açıkça hissedildiği ortamlarda neredeyse nefessiz kalma noktasına gelirler. Panikleme, bu kapalı alandan bir daha çıkamayacağı sanrısına kapılma baş gösterir. Başına kötü bir şey geleceği ve bu dar alanda ona yardım edecek imkanların uzak ve sınırlı olması düşüncesine saplanma olur. Korku ve kaygının yoğunluğundan kontrolünü kaybedip atak geçirme gibi yönelimler olarak ortaya çıkabilir.

agorafobi  kapalı alan korkusu nedir?
agorafobi  kapalı alan korkusu nedir?

Agorafobi kapalı alan korkusu nedir sorusundan sonra agorafobinin nedenleri nelerdir sorusuna gelelim:

Bu korku ve kaygı halinin sebebi kişisel hayat hikayesinde yatan bir travma ve büyük korku hali olabilir. Yani psikososyal bir nedene bağlı olabilir.

Agorafobinin bir başka sebebi aile geçmişinizde bu korkuyu taşıyan bireylerin varlığı olabilir. Malum genetik mirasımız bizlere her zaman istenir özellikler taşımıyor.

Beynin sinir sisteminde bir kaza ya da hastalık gibi sebeplerle oluşan problemlerin de zaman zaman insanlarda agorafobi olarak ortaya çıktığı gözlemlenebiliyor. Yani biyolojik bir dezavantaj dolayısıyla agorafobi sahibi olabilirsiniz.

Agorafobi ile Başa Çıkma Yolları

 

İlk olarak fobinizle yüzleşmeniz ve onun varlığını kabul etmeniz gerek. Fobinizin düzeyini tespit etmek için kendinize küçük testler uygulayabilir ve kontrolünüzü kaybettiğiniz noktaları belirleyebilirsiniz. Bu yüzleşme ve belirlemeden sonra psikolojik ve tıbbi yardım alma aşaması gelir. Bir psikoloğa veya psikriyatri uzmanına görünerek durumunuzla ilgili tedavi sürecine girersiniz. Eğer doktorunuz veya danıştığınız uzman fobinizi telkinlerle yenemeyeceğinizi öngörüyor ve sizi ilaçlı tedaviye yönlendiriyorsa (bunlar çoğu kere anksiyete ve depresyon ilaçları olur) size verilen ilaçları aksatmadan kullanmanız ve gerekli kontrollere düzenli olarak gitmeniz şarttır. Son olarak şunu da gözünüzün sıkça temas ettiği bir yere asabilirsiniz: Korkular seni esir almasın, sen korkularını esir al!

Unutmayın insanı insan yapan en büyük özelliklerinden biri iradesidir! Korkulara hemen teslim olmak yerine vazgeçmemeye ve bu iradenin hakkını vermeye çalışın…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Agorafobi  Kapalı Alan Korkusu Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!