Beni İlgilendirmiyor Deme Bu Yazıyı Oku!

Beni İlgilendirmiyor Deme Bu Yazıyı Oku!
Beni İlgilendirmiyor Deme Bu Yazıyı Oku!

Sizlere bu hafta ki blog yazımızda toplumumuzun önemli ve bir o kadar da güncel sorunlarından iletişim eksikliği, çevreye karşı umursamamazlık ve sosyal medyanın zararları hakkında yazı derledik. Keyifle okumanız dileğiyle. 

Beni İlgilendirmiyor Deme Bu Yazıyı Oku!

İletişim-Gündem/ Çağımızın en büyük sorunlarından olan insani ilişkilerde iletişim sorunu her geçen gün artmaya devam ediyor. Çevremize olan duyarsızlığımız hayatın olağan akışı içinde kendine iyi bir yer tutmuş durumda. Bunu artık pek te önemsediğimiz sayılmaz. Aslında halimizden gayet de memnunuz. Yani bunu bir problem olarak algılamıyoruz.

Tabi global dünyanın sosyal etkileri, nüfusun kalabalıklaşmaya başlaması, teknolojik gelişmeler, bunların hepsi bizi çevremize olan duyarlılığımızı azaltmış durumda. Artık tek bir sosyal çevremiz var o da akıllı telefonların içinde bulunan sosyal medya uygulamaları. Vaktimizin birçoğunu maalesef dijital dünyada geçiriyoruz. O yüzden çevremizde ne oluyor ne bitiyor, kim ne durumda, komşumuz aç mı tok mu? Bu durum inanın kimsenin umurunda değil. Kaybettiğimiz bu değerlerin yerini, Facebook’ta veya diğer platformlarda bir paylaşımın altına yaptığımız yorum ve bir gönderinin altında bulunan paylaş butonu almış durumda. Böyle gidersek kendinden başkasını düşünmeyen bir toplum, komşuluk ilişkileri tamamen bitmiş bir jenerasyon, herkese karşı umursamaz bir tavır içinde olmamız kaçınılmaz bir durum olacaktır.  Bakın kıssadan hisse diyerek sözü de fazla uzatmadan yazımızı bir hikâye ile sonlandıralım.

Hikâye

Yaşadığı çiftliğin duvarında bulunan çatlaktan içeriye bakan fare, çiftlik sahibi ile karısının bir paket açtıklarını gördü. “İçinde yiyecek mi var?” derken bir baktı ki, fare kapanı! Hemen bahçeye koşup alarmı verdi. “Evde kapan var! Evde Kapan var!” Tavuk gıdaklayıp kafayı kaldırdı. “Bay fare! Bu sizin için ciddi bir problem olsa da şahsen beni ilgilendiren bir tarafı yok ne yazık ki!” Fare dönüp bu sefer koyuna “Evde kapan var! Evde Kapan var!” dedi. Koyun konuyla ilgilendi ama kendi hesabına “Üzgünüm Bay Fare! Vah, vah, vah! Emin ol senin için dua edeceğim!” dedi. Fare bu kez öküze yöneldi “Evde kapan var! Evde Kapan var!” diye bağırdı nefes nefese. Öküz “Vov, Bay Fare! Seni için üzüldüm ama bu durum benim burnumu sokacağım bir durum değil!”  dedi. Farenin de başını eğip gitmekten başka çaresi kalmamıştı. Yalnızlık ve terkedilmiştik hisleri içinde fare kapanı ile artık tek başına başa çıkmaya çalışacaktı!

O akşam evde alışılmamış bir ses duyuldu. Sanki bir kapan avının üzerine kapanmıştı. Sese koşan çitçinin karısı karanlıkta kapana zehirli bir yılanın kuyruğunu kaptırdığını görmemiş, yılan da onu ısırmıştı. Çiftçi karısını hastaneye koşturdu, karısı eve ateşli döndü. Ateşli insana ne verilir? Sıcacık bir tavuk çorbası! Tavuk kesilip acilen pişirildi ama kadın halen iyileşmiyordu. Eş, dost, ahbap, gelince hasta ziyaretine; çiftçi de koyunu sofraya koyunu kesip kızartarak çıkarmak zorunda kaldı. Ama çitçinin karısı iyileşmiyordu bir türlü, derken kurtulamayıp öldü. Aman ne kalabalık geldi cenazeye ne kalabalık! Bu sefer de misafirleri doyurmak için öküzü kestiler. Fareye de olan biteni deliğin arkasından izlemek kaldı.

Kıssadan Hisse: Bir daha seni ilgilendirmeyen bir mesele karşına çıkarsa düşün! Her şey her şeyle bağlıdır. Birimiz tehdit altındaysak, hepimiz bundan etkileniriz. Çünkü hayat adlı yolculukta birlikte rol almaktayız. Birbirimizi kollayıp güç ve güveni paylaşmalıyız.

Bunları Biliyor muydunuz?

Bir insan herhangi bir alışkanlığından, 21 gün uzak kalabiliyorsa. Onsuz bir ömür yaşayabileceği anlamına gelir. Buna 21 gün kuralı denir.

Yapılan araştırmalarda Kahve içenlerin, Kahve içmeyenlere göre daha fazla yaşadığı belirlenmiş.

Türkiye’nin en uzun yaşayan insanı Zaro Ağa 160 yaşında ölmüş. 10 Padişah ve 1 Cumhurbaşkanı görmüştür.

Everest dağı her yıl 2 mm büyümektedir.

Orkide yeryüzünde açan ilk çiçektir. Bildiğimiz diğer bütün çiçekler onun soyundan gelmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Beni İlgilendirmiyor Deme Bu Yazıyı Oku!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bu hikaye biraz tanıdık geliyor bana, Ama 21 gün meselesi tartışmaya açık

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!