Kadınlar Dikkat! Sizde de Demir Eksikliği Olabilir

Kadınlar Dikkat! Sizde de Demir Eksikliği Olabilir
Kadınlar Dikkat! Sizde de Demir Eksikliği Olabilir

Sayfamızda Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir? Demir Eksikliği Neden Olur? Demir Eksikliğine İyi Gelen Besinler Nelerdir? Demir Eksikliği Hafıza Kaybına Neden Olur mu? Demir Eksikliği İçin Ne Yemeliyiz? Kadınlarda Demir Eksikliği ve Hamilelerde Demir Eksiliği konuları yer almaktadır.

Kadınlar Dikkat! Sizde de Demir Eksikliği Olabilir

ABD’de yapılan bir araştırma, kansızlık olarak adlandırılmayan orta seviyede demir eksikliğinin, kadınların hafıza, dikkat ve öğrenme ile ilgili testlerde yeterli seviye de demire sahip kadınlara göre daha başarısız olmalarına yol açtığını ortaya koydu.

Penn Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada, kansızlık teşhisi koyulan kadınların da bu testlerde en başarısız grup olduğu görüldü. Demir eksikliği olan kadınlara 4 ay boyunca demir haplarıyla yapılan tedaviden sonra bu kadınların testler de 5’ya da 7 kat daha başarılı olduğu gözlendi.

Sonuçları Amarican Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan, Dr. Laura E. Murray-Kolb başkanlığında yapılan araştırma çevresinde, yaşları 18 ila 35 olan 113 kadının incelendiği ve başta bunlardan 71’inde demir eksiliğinin tespit edildiği açıklandı. Vücutta hücrelere oksijen taşınması için gerekli olan demirin, yaşları 19 ila 50 olan kadınlar tarafından günde 18 miligram, hamileler tarafından da günde 27 miligram oranında alınması öneriliyor.

Demir Eksikliği Nedenleri

Beslenmede yeteri kadar demir içeren gıdalara yer verilmemesi, âdet kanamaları, sık doğum, demirin bağırsakta yeteri kadar emilememesi, kanamaya neden olan hastalıklar, vejetaryen beslenme demir eksikliği nedenleri olarak sayılabilir.

Bağırsaklardaki çengelli solucan ve malarya mikrobu demir eksikliğine yol açan etkenler arasında. Bazı araştırmalar, vücuttaki iltihabın da kansızlık sebebi olabileceğini gösteriyor. Zira iltihaplanma, demir emilimini ve demirin kırmızı kan hücrelerinden geri dönüşümünü azaltan hepcidin adlı peptid hormonunu arttırıyor.

Demir Eksikliği Belirtileri

Ciltte görülen solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, nefes darlığı, baş ağrısı, baş dönmesi, kolay üşüme, çarpıntı, hafıza ve dikkat azalması, tırnaklarda kolay kırılma, dil papillaların da düzleşme ve dudak çatlamaları demir eksikliğinin göstergeleridir. Saç dökülmesine de neden olabilir.

Demir Eksikliğinin Zararları

Kansızlık her yaşta oldukça yaygın rastlanılan bir durumdur. Kadınların demir minerali ihtiyaçları erkeklerden daha fazladır. Henüz kansızlık derecesine ulaşmamış demir yetersizliği bile kadınların zihinsel kapasitesini olumsuz etkilemekte ve hamile kadınların demire olan ihtiyaçlarını daha da arttırmaktadır.

Demir azlığı bebekte ve annede sorunlara yol açabilir. Ayrıca ileri ki yaşlarda çocuğun zekasını olumsuz etkileyebilir. Hamilelik döneminde sadece beslenme ile demir gereksinimini karşılamak zordur. Bu yüzden doktorlar demir tavsiyesi önerirler. Çocuklarda demir yetersizliği iştahsızlık, zayıf hafıza, zeka düzeyinde gerilik, dikkatini toparlayamama, motivasyon zorluğu, düşük kilo, bağışıklık sisteminin zayıflaması, huzursuzluk gibi sorunlara sebep olur. Hızlı beyin büyümesinin ve psikomotor becerilerinin kazanıldığı süt çocukluğu döneminde demir yetersizliği zeka düzeyinde kalıcı düşüklüğe yol açabilir.

Bebeklerde anne sütünün yeteri kadar alınmaması ve de ek gıdaya geçtikten sonra demir içeren besinlerle gerektiği kadar beslenilmemesi bu soruna neden olur. Ayrıca 1 yaşından önce inek sütüne başlanması da demir yetersizliğine neden olur.

Demir İçeren Besinler

Kırmızı et (etin rengi ne kadar koyuysa demir oranı o kadar fazladır), sakatatlar, pekmez, yumurta, soya fasulyesi kuru meyveler, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, kuru incir, roka, maydanoz, yeşil yapraklı sebzeleri demir içeren gıdalar arasında sayabiliriz. Çay demirin eğilimini azaltacağı için birlikte alınmamalıdır. C vitamini demirin emilimini arttırır. Kalsiyum içeren besinlerin fazla tüketilmesi ise demirin emilimini azaltır. Kepek ekmeğinde bulunan fitat adlı madde vücutta demir eğilimini engellediği için kansızlık problemi olan kişilerin sürekli kepek ekmeği yemeleri önerilmez.

Sebzelerdeki toplam demirin çok az bir kısmı vücut tarafından emilebilir. Örneğin maruldaki demirin %4’ü, soya fasulyesindeki demirin .67’si vücut tarafından alınır. Kırmızı etteki demirin %20’si vücut tarafından emilir. Eğer emilimde sorun varsa yeterli oranda demir alınsa bile yine demir yetersizliği oluşabilir. Emilim bozukluğu yanlış beslenmeden kaynaklanabileceği gibi metabolik sisitemdeki bozukluklar da buna yol açabilmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Kadınlar Dikkat! Sizde de Demir Eksikliği Olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!