Doğum Sonrası Depresyonu ve Belirtileri

Doğum Sonrası Depresyonu
Doğum Sonrası Depresyonu

Yazımızda Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir, doğum sonrasında neden depresyona girilir, doğrum sonrası depresyon ne zaman geçer, Doğumdan sonra depresyon ne kadar sürer sorularına yanıt vermeye çalıştık. İşte doğum sonrası depresyonu ve detayları…

Doğum Sonrası Depresyonu Nedir?

Doğum dönemlerinde kadınlar önemli biyolojik, psikososyal ve ekonomik değişim evrelerinden geçerler. Bu dönemde yaşanan annelik hüznü, doğum sonrası dönemde de kendisini sıklıkla göstermektedir. Uzmanlara göre yeni annelerin büyük bölümünde görülen bu durumun nedeni psikolojik. Hemen hemen bütün annelerde annelik hüznü denen postpartum blues’in 50 ile 70 oranında görüldüğünü ifade eden uzmanlar, bu durumun doğumdan sonraki ilk iki hafta içerisinde ortaya çıktığını ve kaybolduğunu belirttiler. Peki postpartum blues nedir? Postpartum Blues yeni doğum yapmış annelerin %50-70’nde görülen normal sınırda olan bir üzüntü veya endişe hali, kolay ve sık ağlama, en yakınlarına sıkıca bağımlılık tablosu şeklinde ortaya çıkar.

Annelik hüznünün belirtileri sıklıkla huzursuzluk, gözü yaşlılık, bebek için duygu eksikliği, tahammülsüzlük, eleştiriye aşırı duyarlılık, uyku bozukluğu, baş ağrısı, yorgunluk ve ani duygusal değişkenlik olarak görülse de aslında sebebi henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak annelik hüznünün gebelik ve doğumla birlikte ortaya çıkan ani ve belirgin bir hormonal durum olduğu kanıtlanmış durumda. Öyle ki yapılan araştırmalar sonucunda “tüm sosyal sınıflarda ve farklı kültürlerde” annelik hüznünün görüldüğü gözlemlenmiştir.

Annenin ilk doğumu olması, gebeliğin son üç aylık döneminde kaygı ve depresif belirtilerin varlığı, sosyal uyum güçlüğü, annenin doğumla ilgili korkuları bu sürecin birer parçalarıdır. Bu durumlarda doğumdan sonraki ilk iki hafta da düzelme sağlanabiliyor. Kadın ve Doğum Uzmanları tarafından bir annenin doğumdan önce bu dönemle alakalı araştırma yapması, konu hakkında bilgilenmesi, hatta bu konuda işin uzmanlarından destek alması öneriliyor. Genellikle psikiyatrik değerlendirme gerektirmeyen bu durumlarda eğer belirtiler şiddetli ise ve iki haftadan uzun sürüyorsa belirgin bir depresif bozukluk varlığı açısından tekrar değerlendirilmesi önem arz ediyor. Postpartum depresyonunun kendi başına tedavi edilecek bir durum olmadığını belirten uzmanlar, annenin tedaviye yardımcı olacak aktiviteler yapmasını sağlayarak bu iyileşme sürecini daha hızlı hale getirebiliyorlar.

Peki bu depresyonu yaşayan anneler neler yapabilir?

Kendinize biraz zaman tanıyın.

Giyinip evden çıkın ve bir arkadaşınızı ziyaret edin.

Eşinizle birlikte vakit geçirmeye çalışın.

Olumsuz bir durumda düşüncelerinizi pozitif tutmaya çalışın.

Nasıl hissettiğiniz hakkında eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla konuşun.

Daha önce anne olmuş kadınların deneyimlerinden faydalanın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Doğum Sonrası Depresyonu ve Belirtileri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!