1. Haberler
  2. Turizm
  3. Eski Mısır Hakkında İlginç Bilgiler

Eski Mısır Hakkında İlginç Bilgiler

Eski Mısır Hakkında İlginç Bilgiler
Eski Mısır Hakkında İlginç Bilgiler

Zaman zaman Eski Mısır ile ilgili birçok bilgiye rastlamışsınızdır. Eski Mısır ilginç piramitleri ve farklı gelenek görenekleri ile birçok kültürün dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu yazımızda sizleri bir hayli şaşırtacak Eski Mısır hakkında en ilginç 20 bilgiyi sizler için derledik. 

Eski Mısır Hakkında İlginç Bilgiler

Mısır kralları metalden yapılmış bir sakal taşırdı. Bunu Tanrıların görüntüsünü yansıtmak ve onları onurlandırmak için yaparlardı.

Bir vücut mumyalanırken kalp dışında tüm iç organları dışarıya çıkarılıyordu, çünkü o dönemde kalbin bilgelik ve ruhun temsilcisi olduğuna inanılıyordu.

Bir kral öldüğünde ailesi ve hizmetçileri de aynı odaya canlı olarak gömülürlerdi, ancak bu tarz törenler Eski Mısır’da nadir gerçekleştirilen olaylar arasındaydı.

Yıllık takvimleri günümüze benzer şekilde 365 gün olarak ilk kullananlar Antik Mısırlılar olmuştur.

Genetik mutasyonlar Eski Mısır’da oldukça yaygındı, bu nedenle pek çok Mısır Kralı engelli ve genetik mutasyona sahip insanlara, yaşlı ve hasta insanlar kadar saygı duyulmasını ve öncelik verilmesini savunmuştur.

Kediler Eski Mısırlılar için en kutsal hayvanlardı. Birisinin kedisi öldüğünde onu kediler için yapılmış ayrı mezarlığa gömüyorlardı. Kedileri kutsal saydıkları için kimse evinde kedi beslemiyordu. Halkın yüzde 99’u evlerinde köpek besliyordu.

Kleopatra Eski mısırlılar için güzellik simgesiydi. Onun göz alıcı bir güzellikte olduğu düşünülüyordu. Eski paralardan ve heykellerden de anlaşılacağı üzere Kleopatra erkeksi bir görünüme ve normal bir vücuda sahip bir kadındı.

Mısır Kralı 2.Ramses ülkeyi 60 yıl yönetmiştir. Kralın 90 yaşına kadar yaşadığı bilenmektedir. Aynı zamanda Ramses’in 100 den fazla çocuğu olduğu söylenmektedir.

Mısır piramitleri dünyanın 7 harikasından biri. Ancak piramitlerin halen gizemi tam olarak çözülmüş değil, bilim adamları tarafından farklı farklı bilimsel açıklamalar getirilse de piramitler gizemli halini halen korumakta.

eski mısır hakkında i̇lginç gerçekler
eski mısır hakkında i̇lginç gerçekler

M.Ö.1850 yılında kadınların doğum kontrol yöntemi olarak, Timsah’ların sahip olduğu bir maddeden yararlandıkları anlaşılmıştır.

İnsanlar o dönem oldukça inançlıydı, bu yüzden sürekli olarak para biriktirir, iyi bir tabut ile mezarlık almak için çalışırlardı.

İlk protez Antik Mısır’da kullanılmaya başlanılmıştır. Mumyalanmış bir kadın cesetinden çıkan tahta ayak protezi Eski Mısırda tıbbın ne kadar çok ilerde olduğunu ortaya koymaktadır.

Eski Mısırlılar için görüntü ve temizlik büyük önem taşırdı. Erkekler ve kadınlar vücutlarını traş eder, çiçeklerden elde ettikleri kokuları kullanır ve makyaj yaparlardı.

Eski Mısırlılar göz makyajını sadece dekorasyon için kullanmıyorlardı. Bunu çöldeki kumlardan ve zararlı güneş ışınlarından korumak için kullanıyorlardı.

15-Kadınlar ve erkekler Eski Mısırda eşit görülürdü. Boşanma, evlilik, özgürce seyahat etme, istediğini alıp satma gibi konularda kadınlara haklar verilmişti.

Eski Mısırda insanlar taştan yastıklarda uyurdu. Krallar içinde aynı şey geçerliydi, sadece onlar altından yapılmış ve süslenmiş taştan yastıkları tercih ediyordu.

Mısır piramitleri her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir. Bu taşların temin edilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır. Bu taşların nasıl getirildiği konusunda kesin olmayan farklı varsayımlar yapılmaktadır.

Piramitlerin içinde bulunan mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan, bu mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.

Piramitlerin içerisinde radar, solar ve ultrason gibi cihazlar çalışmamaktadır.

Piramitler halen yapıldığı andaki gizemini korumaktalar. İşçilerin olağanüstü bir çabayla günde 10 metreküp taşı üst üste koyduklarını düşünürsek Keops piramidinde yer alan yaklaşık 2.5milyon metreküp taş 250 bin gün yani yaklaşık 664 yılda yerleştirilebiliyor, oysa piramitler 20 ila 30 yıl arasında tamamlanmıştır.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Eski Mısır Hakkında İlginç Bilgiler
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Bir Mısır severim, bir de Sonbahar.

  2. 26 Nisan 2020, 09:50

    Böyle büyük bir yapının sırlarının hala çözülememesi bu teknoloji çağında çok ilgin.

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!