Japonya Hakkında İlginç Bilgiler!

featured

Sayfa İçeriği; Japonya Hakkında İlginç Bilgiler, Japonya ile İlgili İlginç Gerçekler, Japonya ile İlgili Çok Acayip Bilgiler, Japonya ve Halkı ile İlgili İlginç Bilgiler, Japonya Kültürel Özellikleri, Japonya’ nın Özellikleri ve daha fazlası.

Japonya Hakkında İlginç Bilgiler

Japonlar kendi ülkelerine Japonya değil, güneşin yükseldiği yer anlamına gelen Nihon ya da Nippon demektedirler.

Japonya bir adalar ülkesidir, toplamda 6.852 ada vardır, bunların 430 tanesinde insan yaşamaktadır.

Japonya’nın toplam nüfusu 127 milyondur. Nüfus bakımından dünyanın onuncu büyük ülkesidir.

Başkent Tokyo 35 milyon nüfusa sahip dünyanın en büyük metropol alanıdır. Ayrıca dünyanın en pahalı ikinci kentidir.

Dünyada yapılan robotların yarısı Japonya’dadır.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Japonya’dır. Hatta içinden otoyol geçen binalar mevcuttur. Yani bir Japonya seyahatinizde araba ile bir evin binanın içinden geçerseniz hiç şaşırmayın! Ayrıca yine bir gün Japonya’ya giderseniz, sakın sokak adı falan aramayın çünkü sokakların çoğunun ismi yok!

Eski dövüş sanatçılarına Samuray denildiği için, dövüş sanatlarına çok önem verirler, bunların başında Sumo, Judo, Jujutsu, Aikido, Karate, Kendo ve Kyuto gelmektedir.

Sumo güreşçileri şişmanlamak için Chankonabe adında bir yiyecek yiyorlar.

Dünyanın en yaşlı insanları Japonya da bulunmaktadır. 100 yaşın üstünde 50 binden fazla insan yaşamaktadır.

Okur Yazarlık oranı %100 oranındadır, Japonya da herkes okuma yazma bilmektedir. Dünyanın ilk romanı Japonya da 1007 yılında Murasaki Shikibu tarafından yazılmıştır.

Ülkenin %70’i ormanlarla kaplı olup, 200’ün üstünde yanardağ vardır. Japonya’nın en yüksek dağı olan Fuji dağı da hali hazırda aktif bir volkandır.

Japonya da her yıl 1.500 kadar deprem oluyor, 2011 yılında Japonya da meydana gelen ve 9.03 şiddetinde olan depremin dünyanın dönüş hızını 1.8 mikro saniye kısalttığı söylenmektedir. Bu deprem sonucu ortaya çıkan antik taş tabletlerde “Bu noktadan sonra ev yapmayın” yazıları ortaya çıkmıştır.

Japonya’da trenlerin önüne atlayarak intihar eden insanların ailelerine yüklü miktarda para cezası uygulanmaktadır. Japonya da bulunan Maharo yanardağı kreterinin etrafına yetkililer çit çekmek zorunda kalmıştır. Bunun sebebi ise bugüne kadar bu kraterin içine atlayarak 2 binden fazla insanın intihar etmesidir.

Çiftçiler daha rahat istiflemek için karpuzları küp şeklinde yetiştirmektedirler.

Japonların ilginç özellikleri arasında yer alan banyodayken cep telefonu kullanım alışkanlığından dolayı ülkedeki cep telefonlarının %90’ı su geçirmezdir.

Eğer Japonya da çalışmak isterseniz merak etmeyin çalıştığınız iş yerinde rahatlıkla uyuyabilirsiniz, merak etmeyin sizi kimse işten kovmaz, bu durum Japonlarca çok çalışıp yorulduğunuzun bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Japonya da öğretmenler ve öğrenciler kendi sınıflarını ve kafeteryalarını kendileri temizliyorlar.

Kara Kedilerin bizdekinin tam tersi şans getirdiğine inanmaktadırlar.

Çizgi romanlar için harcanan kâğıt miktarı, kullanılan tuvalet kâğıdı miktarından daha fazladır. Bir çizgi film kahramanı olan Gadzilla bir Japon vatandaşı olarak kabul edilmektedir.

Japonların ilginç özellikleri arasında, ülkede özür dilemenin bir erdem olduğunu ve kelime olarak en az 20 farklı özür dileme şekli olduğudur.

Japonya’da trenler dünyanın en dakikleri arasındadır ve ortalama gecikme 18 saniyedir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Japonya Hakkında İlginç Bilgiler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!