Karva Chauth Festivali Nedir

Karva Chauth Festivali Nedir
Karva Chauth Festivali Nedir

Bu yazımızda Hindistan’da Kutlanan Karva Chauth Festivali Nedir ve Karva Chauth ritüelleri hakkında bilgiler bulacaksınız. Kuzey Hindistan’da kutlanan Karva Chauth Festivali, Hintli kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor. İşte Karva Chauth Festivali Nedir ve Festival hakkında tüm detaylar…

karva chauth festivali hakkında bilgiler
karva chauth festivali hakkında bilgiler

Karva Chauth Nedir?

Karva Chauth: Kadının kocasına olan bağlılığının sevgisinin Sembolü olarak Hindistan’da her yıl kutlanan festivaldir.

Karva (çanak) Chauth (dördüncü) Hindu ay takviminin Kartika (Ekim Kasım) ayındaki dolunaydan dört gün sonra Hindu kadınların kocalarına refah ve uzun ömür vermesi için kutladıkları bir festivaldir. Bu yıl 4 Kasım’da icra edilen festival geleneksel olarak Kuzey Hindistan’da (Haryana, Racasthan, Penjap, Cammu Keşmir, Uttar Pradeş, Madhya Pradeş) yaygındır. Günümüzde Kuzey ve Kuzey-Batı Hindistan’da karı koca arasındaki aşkı simgeleyen romatik bir kutlama olarak kabul edilir.

Hatta Karva Chauth Dilvale, Divale Dulhania Le Caenge gibi Bollywood filmlerinde evli olmayan bir kadının bir erkeğe olan sevgisini onun için oruç tutarak işaret etmek için kullanılır. Festival ismini Hindu kadınlarının birbirlerine içleri tatlı dolu küçük topraktan yapılmış kaplar vermesinden gelir. Bu festivalde Hindular Tanrı Şiva, Tanrıça Parvatī ve oğulları Tanrı Karttikeya tapınırlar. Kadınların yıkanıp yeni kıyafetler giymesiyle şafak vakti başlayan kutlamalara bakirelerin ve dulların katılmasına izin verilmez.

Karva Chauth günü kadınlar sabah erken kalkarlar, banyo yaparlar, genellikle sarı, kırmızı veya turuncu renkte yeni ve güzel kıyafetleri giyerler. Kadınlar o gün hiçbir ev işi yapmaz, arkadaşları ve akrabaları ile birlikte vakit geçirirler. Kadınlar başta kına (hena) olmak üzere çeşitli kozmetik ürünleri ile süslenirler. Kadınlar ayrıca birbirlerine tatlılarla dolu küçük kaplar (karva) verir. Evli kadınlar bu vesileyle kocalarından, kardeşlerinden ve ebeveynlerinden pahalı hediyeler alırlar. Anneler de evli kızlarını kutsar ve onlara hediyeler verir.

Kayınvalidelerinin ve ailenin diğer yaşlı kadınlarının ayaklarına dokunurlar ve bereketlerini ararlar. Kadınlar bir tapınakta veya ibadet için uygun başka bir yerde çizilen çember etrafında toplanırlar. Burada Karva Chauth ile ilgili hikâyeler yaşlı bir kadın veya din adamı tarafından anlatılır. Hikâye bittikten sonra pūcā şarkısı topluca söylenir ve ibadet tabağı (thālī) elden ele dolaştırılır.

Tanrı Şiva, Tanrıça Parvatī ve oğulları Tanrı Karttikeya, tatlılarla dolu on Karuva (ağızlı küçük bir çeşit ibrik) ile ibadet edilir. Kadınlar güneş doğmadan önce başlayan ve gün boyu süren katı bir oruç (vrat) tutar.  Oruçlu iken bir damla su bile içmeyen Hindu kadınları festival gecesi ayın görünmesi ile birlikte aya su ikram ederek oruçlarını açarlar.

Yazan: Beyzaybike

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
Karva Chauth Festivali Nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!