İOS 14 Yeni Özellikleri, ASO’ya Etkisi Nasıl Olacak?

ios 14 yeni özellikleri neler
ios 14 yeni özellikleri neler

Apple şirketi 16 Eylül’de Apple Store için bir dizi güncelleme içeren Iphone iOS 14 işletim sisteminin yeni bir sürümünü piyasaya sürdü. Yapılan son güncelleme bazı uygulamaları ve oyunların sıralamasını ve etkileşim oranını etkileyebilir. Yeni iOS 14: Apple App Store’daki ASO’ya Etkisi Nasıl Olacak? iOS 14 Yeni Özellikleri hakkında İşte Detaylar…

Bu yazımızda sizlere iOS 14 hakkında yeni özelliklerinden bahsedeceğiz. Yapılan güncellemede 6 yeni özellik ön plana çıkıyor. Ancak biz ASO üzerinde etkili olabilecek 3 özellik hakkında sizlere bilgi vereceğiz. İos 14 Yeni Özellikleri..

Ürün Sayfası Güncellemesi

Yeni güncelleme ile birlikte App Store ürün sayfaları, ürün sayfasının üst kısmında atlıkarınca şeklinde yeni bir bilgi paneli ile biraz değişecek. Bu şekilde kullanıcılar, geliştirici adı, uygulamanın dili, boyutu ve (oyunlar için) denetleyicilerle uyumluluk gibi uygulama hakkında ek bilgileri görebilecekler.

i̇os 14 yeni özellikleri
i̇os 14 yeni özellikleri

Arama Sonuçlarında Koleksiyonlar

App Store’da organik arama sonuçları, Apple Arama Reklamları sonucu ve “hikayeler” ile birlikte analiz edilirken, iOS 14 ile Apple, arama sonuçlarında uygulama “koleksiyonlarını” da göstermeye başladı. Koleksiyonun tüm uygulamaları “al” seçeneğine tıklanarak doğrudan arama sonuçları sayfasından indirilebiliyor.

Apple şirketine göre bu değişiklik, uygulamanın App Store‘daki görünürlüğünü artırmak için olumlu bir adım. Koleksiyonlar şimdiye kadar yukarıdan aşağıya organik sonuçlarla dolu olan alanı kapladığından, bazı anahtar kelimeler için daha iyi sıralamaya bazı uygulamalar için de sıra kaybına yol açabilir. Bu da artık ilk arama sonuçlarında daha fazla rekabet olacağı anlamına geliyor.

Yazım Hatalarının Otomatik Düzeltilmesinde İyileştirmeler

ASO’da, organik aramadan daha fazla gösterim ve indirme elde etmek için yüksek trafiğe sahip daha az rekabetçi anahtar kelimeler bulmak amacıyla, yüksek trafiğe sahip arama terimleri için yazım hataları (App Store’un anahtar kelimeler alanında) olabiliyor.

Apple yazım hatalarını otomatik düzeltme, Apple çok sık yapılan aramalar da meydana çıkan hataları gidermek için elinden geleni yapıyor. iOS 14 ile bu durum iyileştirildi ve şimdi daha fazla anahtar arama kelimesi aratılabilecek. Bu da kötü yazılmış yaygın anahtar kelimelerin arama hacmini büyük ölçüde azaltacağı bekleniyor.

Apple, Yanlış yazılan ve az rekabeti olan anahtar kelimeler üzerinde bir çalışma taktiği geliştirildi. Bunlar ASO‘yu etkileyebilecek ana değişikliklerdir. Diğer taraftan Apple’ın işletim sisteminin yeni sürümü, aynı zamanda dikkate alınması ilginç olan Uygulama Klipleri, Ana Ekran Widget’ları veya Uygulama Kitaplığı’nda değişikler göze çarpıyor.

ASO’yu Etkilemeyen Diğer İos 14 Yeni Özellikleri

Uygulama Klipleri

Uygulama Klipleri ASO‘yu doğrudan etkilemez, ancak kullanıcıların indirmeden önce bir uygulamayla etkileşime girmesine olanak tanır. Geliştiriciler için, indirme olanaklarını iyileştirmek ve dönüşüm oranını büyük ölçüde iyileştirmek için uygulamanın ana özelliklerini ve kullanıcı arayüzünü en başından göstermek büyük bir fırsat olabilir.

Ana ekrandaki widget’lar

Apple’ın işletim sisteminin önceki sürümlerinde halihazırda widget’lar olmasına rağmen, bunlar kendilerine ayrılmış bir sayfada gruplandırılmıştı. Artık iOS 14 ile, iPhone’unuzun ana ekranına farklı widget’lar ekleyebilirsiniz, bu da ana sayfayı beğeninize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmenize ve Hava Durumu, Saat, Takvim, Haritalar gibi uygulama bilgilerini ve işlevlerini kontrol etmenize olanak tanır. Fitness, Fotoğraflar vb.

Uygulama kitaplığı

iOS 14 ile, iPhone’unuzun ana ekranındaki uygulamaları bulmanın ve düzenlemenin yeni bir yolu geliyor. İOS 14 ile bu uygulamaları, Uygulama Kitaplığı’na gelene kadar sola kaydırarak erişebileceğiniz Uygulama Kitaplığı’na koymak için daha az kullandığınız ana ekrandan “silebilirsiniz”. Kitaplıkta, uygulamalar otomatik olarak kategoriler halinde düzenlenir ve daha sık kullandığınız uygulamalar kullanımlarına göre otomatik olarak düzenlenir.

Uygulamaları ana ekrandan kaldırabilmeniz ve uygulamaların Uygulama Kitaplığı’ndaki kullanımlarına göre düzenlenmiş olması, sık kullanılmayan uygulamalara zarar verebilir. Bu nedenle, uygulamanın unutulmasını önlemek ve kullanıcıları kaybetmeye başlamak için şimdi her zamankinden daha iyi bir kullanıcı tutma stratejisi çok önemlidir.

iOS 14 Güncellemesi Sonuçlar

Uygulama Klipleri, ana ekrandaki widget’lar, uygulama kitaplığı…

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 14‘te sunulan tüm yeni özelliklerden bazıları, mobil uygulamaların ve oyunların görünürlüğünü ve dönüşüm oranını etkileyebilir.

İOS 14‘te, ürün sayfasında kullanıcılar mobil uygulama veya oyun hakkında ek bilgiler görebilir (geliştirici adı, dili, boyutu ve hatta mobil oyunlar durumunda denetleyicilerle uyumluluk).

App Store‘da bir arama yapmaya gelince, yalnızca arama sonuçlarını ( Apple Arama Reklamları veya hikayeleri) görmekle kalmayacak, aynı zamanda aramanızla ilgili uygulama koleksiyonlarını da göreceksiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
harika
Harika
İOS 14 Yeni Özellikleri, ASO’ya Etkisi Nasıl Olacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Web Gündemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!